Čo všetko ťa čaká na hraniciach s Rakúskom: Prehľad opatrení a čo treba mať so sebou

  • Pri prejazde Rakúskom treba mať pri sebe vyplnené tlačivo o tranzite, ktoré ukážeš colníkom
hranice policajti
TASR/Jaroslav Novák
  • Pri prejazde Rakúskom treba mať pri sebe vyplnené tlačivo o tranzite, ktoré ukážeš colníkom

Cestovanie do Rakúska sa Slovákom mierne skomplikovalo. Na hraniciach sa tvoria kolóny kvôli zvýšeným kontrolám. Rakúska strana neskôr priznala, že sa stalo niečo podobné, ako u nás na Veľkú noc. Polícia kontrolovala všetky prechádzajúce autá, no mala robiť len námatkové kontroly.

Prinášame ti prehľad toho, čo ťa čaká na hraniciach, ak sa rozhodneš ísť do Rakúska.

POZOR: AK SA VRACIATE Z DOVOLENKY CEZ RAKÚSKO NA SLOVENSKO, POTREBUJETE TLAČIVOPodľa aktuálneho nariadenia rakúskeho…

Gepostet von Ministerstvo vnútra SR am Dienstag, 25. August 2020

Maj pripravené tlačivo

Ak cez Rakúsko iba prechádzaš, musíš colníkom odovzdať vypísané tlačivo, ktoré odovzdáš na hranici. Nájdeš ho na stránkach ministerstva zahraničných vecí. To platí v prípade, že cestuješ napríklad do Chorvátska a cez Rakúsko len prejdeš. 

Ak tlačivo nemáš, nič sa nedeje, môžeš si ho vypísať priamo na hraniciach. Rátaj však s tým, že takto zdržiavaš nielen seba, ale aj všetkých ostatných ľudí za tebou. Tento postup musia dodržať aj ľudia, ktorí idú napríklad na letisko a odtiaľ do inej krajiny. Vyplnený formulár ti urýchli cestu cez hranice a máš tak väčšiu šancu, že svoje lietadlo stihneš.

„Tlačivo nemusia Slováci vypĺňať, keď do Rakúska vstupujú zo Slovenska. Ak teda idete do Rakúska na výlet alebo na nákupy z nášho územia, táto povinnosť sa na Vás nevzťahuje. Rakúsko považuje Slovensko za bezpečnú krajinu, slovenskí občania pri vstupe do Rakúska zo Slovenskej republiky nemusia predkladať ani negatívny test na COVID-19, ani nemusia ísť do domácej karantény“, píše Ministerstvo vnútra.

Testy z „červenej“ krajiny

Ak prichádzaš do Rakúska z krajiny, ktorú má Rakúsko na rizikovom zozname, musíš sa preukázať negatívnym PCR testom, ktorý nesmie byť starší ako tri dni. Pozor, zoznam rizikových krajín sa môže meniť, preto si ho vždy pred cestou skontroluj na rakúskej informačnej stránke.

Pri ceste zo Slovenska povinnosť preukázania sa testom neplatí. Maj sa však na pozore, ak prilietaš z rizikovej krajiny do Viedne. Ak sa nepreukážeš testom, môžeš si ho dať spraviť priamo na letisku alebo ísť do karantéy.

Teplomery na hraniciach

Vstup občanov Slovenska do Rakúska je prakticky neobmedzený, no môže ťa prekvapiť zdržanie na hraniciach. „Na slovensko-rakúskych hraniciach sú v určitých časových intervaloch vykonávané zdravotné kontroly – meranie telesnej teploty. Môže teda pri vstupe do Rakúska dochádzať k zdržaniu,“ informuje Ministerstvo vnútra na Facebooku.

Kontroly telesnej teploty sa nerobia na hraniciach nonstop, takže je možné, že sa nezdržíš vôbec. Je však možné aj to, že si počkáš niekoľko hodín. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech