COOP Jednota je tu už 151 rokov a za ten čas sa rozliezla do každej dedinky. Zamestnáva 14 000 ľudí

  • História spoločnosti Coop Jednota Slovensko sa začala písať už v roku 1869
  • Dnes má maloobchodný obrat takmer 1,5 miliardy eur a je jedným z najväčších zamestnávateľov a podporovateľov lokálnych výrobcov
  • História spoločnosti Coop Jednota Slovensko sa začala písať už v roku 1869
  • Dnes má maloobchodný obrat takmer 1,5 miliardy eur a je jedným z najväčších zamestnávateľov a podporovateľov lokálnych výrobcov

Priestorovo menšie predajne rozmiestnené po celej ploche Slovenska na prvý pohľad neprezradia, o aký ohromný slovenský reťazec sa jedná. Nenápadný výzor a vlastné produkty pripomínajú skôr dedinské potraviny, a predsa je dnes COOP Jednota najstarším a najväčším reťazcom v našej krajine. Jej história sa začína v roku 1869.

Odpoveď na kapitalizmus

Priama nadväznosť na jej vznik začína už v roku 1845, kedy založil Samuel Jurkovič prvé peňažné družstvo na svete (Spolok gazdovský v Sobotišti), čím reagoval na nástup kapitalizmu a priemyselnej výroby, kedy stroje začali nahrádzať ľudskú prácu. Do družstva sa mohol pridať každý, kto zaplatil vstupnú investíciu 30 strieborných grajciarov a týždenný príspevok 3 groše.

Slávne „komunistické“ chrumky, ktoré prežili desaťročia aj bez reklamy. Slovenskú pochúťku nám môžu len závidieť

Tak umožnil obyčajným ľuďom dostať pôžičku so spotrebným úverom. V roku 1869 prichádza priamy predok spotrebného družstva, ktorý založil Samuel Ormis s názvom Potravný spolok v Revúcej. Členovia spolku ho aj zásobovali, čo im získalo odbyt, a ostatní ľudia sa k výrobkom dostali výhodnejšie.

Dnes poskytuje prácu 14 000 zamestnancom v 9 logistických centrách a 30 regionálnych spotrebných družstvách. Z nich 26 vykonáva maloobchodnú činnosť prostredníctvom takmer 2 300 predajných miest na celom území Slovenska.

zdroj: Coop/Peiger Ačjaková Zuzana

1 000 družstiev v roku 1900

Od toho momentu začali družstvá vznikať závratnou rýchlosťou na celom Slovensku. Do roku 1900 sme ich mali takmer 1 000 a všetky boli založené s myšlienkou podpory svojich členov a ekonomického a spoločenského rozvoja v regiónoch.

Po rozpade Rakúsko-Uhorska vzniklo jedno družstvo v Bratislave a druhé v Košiciach, po prvýkrát sa objavil názov Jednota. Tento názov prijali všetky vtedajšie spotrebné družstvá.

COOP aj v zahraničí

Značka prežila obe svetové vojny, po ktorých vznikol Zväz slovenských spotrebných družstiev, ktorý sa podieľal na založení zahraničného obchodu Intercoop a inicioval tak presun družstevníctva aj do miest.

Postupom rokov prišiel čas zúročiť poznatky prichádzajúce zo sveta. V roku 2000 vznikla akciová spoločnosť COOP Centrum, ktorá sa o dva roky zlúčila so Zväzom slovenských spotrebných družstiev, a tak prišla na svet COOP Jednota Slovensko, v ktorej predajniach si môžeš kúpiť potraviny zo slovenských hospodárstiev.

Družstvá sú dodnes ekonomický svetový fenomén, vždy patrili hlavne ľudom a aj vďaka tomu si dokázali obhájiť svoju pozíciu aj v dnešnej dobe.

zdroj: Coop/Peiger Ačjaková Zuzana

Patrí k najväčším zamestnávateľom

S viac ako 2 300 predajňami a 14 000 zamestnancami patrí k popredným zamestnávateľom na Slovensku. Okrem toho sa snaží aj naďalej neuhnúť pred myšlienkou jej vzniku, čomu nastavuje aj svoju obchodnú stratégiu.

„V COOP Jednote ponúkame najviac slovenských výrobkov, čo potvrdzuje každoročný prieskum najväčšej stavovskej organizácie – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Našim zákazníkom však chceme dať niečo navyše, nielen štatistické ukazovatele. Preto sa pri výbere našich obchodných partnerov držíme štyroch základných princípov – čerstvosť, kvalita, slovenský pôvod a regionálnosť,“ uvádza vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednota Branislav Lellák.

Okrem dodávateľov majú aj vlastné značky, ako sú Dobrá cena, Premium, BIO, Junior a podobne.

zdroj: Coop/Peiger Ačjaková Zuzana

Rožok, džem a múka

Hlavné produkty lokálnych dodávateľov možno rozdeliť do troch skalných kategórií – pečivo, to tvorí až tretinu lokálneho tovaru, ďalej nasledujú suché potraviny ako džemy, kompóty, sušienky a DIA pečivo. Tretia kategória je tvorená z mlynských a cestovinárskych produktov. 

Svoje stále miesto majú aj mäsové výrobky ako párky, klobásy a hydina, tiež lahôdky a šaláty, ako napríklad povestný vlašák. Všetky spomínané kategórie tvoria až 70% ponúkaného tovaru, čím sa COOP Jednota stáva najväčším podporovateľom lokálnych a regionálnych výrobcov. Dlhodobo najpredávanejšie sú mliečne produkty a med.

Zachovať dušu družstva, no raziť aj ekologickú cestu

V roku 2019 sa svojou grafikou pripojila COOP Jednota k upovedomeniu ľudí o možnostiach ekologického konania, a to vysvetlivkami, ktoré približujú správnu recykláciu.  Okrem toho si v Jednote môžeš kúpiť ekologickú tašku, ktorá ti poslúži ako náhrada za igelitovú a celopapierové vrecká na nebalený sortiment, čo by malo byť, podľa nášho názoru, samozrejmosťou už v každom obchode.

zdroj: Coop/Peiger Ačjaková Zuzana

Spor o vajíčka a miliónová pokuta

V roku 2019 bola Jednota posledným z reťazcov, ktorý nereagoval na všeobecný trend a požiadavky predaja iných.

„Ochranári spúšťajú kampaň proti reťazcu COOP Jednota Slovensko a žiadajú ho, aby dobehol konkurenciu v ochrane zvierat a ukončil používanie vajec z klietkového chovu. Proti reťazcu spustili aj petíciu,“ oznámil to predseda združenia Martin Smrek, na čo reťazec reagoval uvedením do predaja vajcia z podstieľkového chovu.

Príbeh ESET-u: Takto sa zrodil slovenský technologický gigant

„Často sa stretávame s organizáciami zastupujúcimi slovenských chovateľov i samotnými producentmi, rokujeme o spôsobe chovu aj o zložení produktov. Ponuku predávaného sortimentu zároveň prispôsobujeme požiadavkám zákazníkov, a keďže časť spotrebiteľov uprednostňuje podstieľkové vajcia, rozhodli sme sa im vyhovieť a zaradiť ich do sortimentu vlastnej značky,“ vysvetlil Branislav Lellák.

Okrem šalamúnsky vyriešeného problému meno spoločnosti pošpinila aj kauza o nekvalitných a pokazených potravinách, za ktorú dostala COOP Jednota Trenčín miliónovú pokutu. Napriek tomu, že tovar, o ktorý sa jednalo, konkrétne balené oriešky, zodpovedal dátumu spotreby, oriešky v balení boli pokazené. Vedenie okamžite zmenilo zodpovedné osoby za prevádzku.

248 000 eur darovali regiónom

Okrem najväčšieho odberateľa je COOP aj známym finančným podporovateľom. Za rok 2019 mal reťazec obrat takmer 1,5 miliardy, z čoho daroval 248 000 eur mestám, nemocniciam a finančne znevýhodneným ľuďom. Od roku 2001 tak zabezpečili kúpu 181 prístrojov v hodnote 1,3 milióna eur do rôznych nemocničných zariadení.

Mnohé venované lekárske prístroje sú nevyhnutné pre záchranu pacienta, čo potvrdil aj riaditeľ breznianskej nemocnice. „Darovaný kardiotokografický prístroj sa používa na monitorovanie plodu aj matky. Zachytáva tlkot srdca a prípadný problém okamžite avizuje. V mnohých prípadoch už zachránil pacientom život,“ vysvetlil Jaroslav Mačejovský, riaditeľ Nemocnice s poliklinikou Brezno.

Onkologickému ústavu sv. Alžbety v Bratislave prispela Jednota sumou 10 000 eur na nákup anestéziologického prístroja. „Ide o veľmi kvalitné a spoľahlivé zariadenie s vysokým stupňom bezpečnosti. Ročne na ňom môže byť poskytnutá celková anestézia pre 700-800 onkologických pacientov, respektíve anestézie v celkovej dobe trvania 1 400 – 1 600 narko hodín ročne,“ zdôvodnil Roman Záhorec, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Lekárskej fakulty.

Zdroje: Coop, Tovar a predaj

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech