COVID automat je haraburda. Dáta bez pátosu vyzývajú Hegera, aby heslo „Vakcína je sloboda“ uviedol konečne do praxe

  • Farby, ktorými sa riadime, neberú vôbec do úvahy očkovanie
  • Zdá sa, že sú často úplne náhodné
  • Realitou by dnes mali byť aj hudobné festivaly
  • Farby, ktorými sa riadime, neberú vôbec do úvahy očkovanie
  • Zdá sa, že sú často úplne náhodné
  • Realitou by dnes mali byť aj hudobné festivaly

Dáta bez pátosu navrhujú premiérovi krajiny Eduardovi Hegerovi urobiť z hesla kampane realitu. Vakcína je sloboda, počuli a videli sme to už všetci. Skutočne to tak aj je, len vakcináciou vieme predísť ďalšej nebezpečnej vlne koronavírusu. Ale je načase, aby vláda začala svoje sľuby plniť a dávať ich do praxe. Očkovaní by mali mať výhody a sľubovanú slobodu.

Vyzerá to, akoby boli farby COVID automatu čisto náhodné

Bratislava prekonala 50 % zaočkovaných ľudí aspoň jednou dávkou už dávnejšie. Od včera má hlavné mesto zaočkovaných 39 % ľudí úplne. Tieto čísla sú lepšie, ako čísla Londýna, ktorý mal v rovnakom čase úplne zaočkovaných 37 % obyvateľov. Tam už dva mesiace organizujú spoločenské, kultúrne a aj športové podujatia, na ktoré môže prísť až 50 000 fanúšikov.

Hlavné mesto Slovenska je na tom lepšie, no kultúrne podujatia nemôžu presiahnuť 500 ľudí v exteriéri. Ak by sme k situácii pristupovali rovnako, ako v Londýne a teda našim heslom „Vakcína je sloboda“, dnes by mali byť realitou aj veľké hudobné festivaly, samozrejme, s negatívnym testom. Momentálne sa však nič podobné nedeje. Za očkovanie sľubovali výhody, ktoré nemáme.

Momentálne je žltý okres Kysuce a celý bratislavský kraj, no Myjava je oranžová. Dáta bez pátosu tvrdia, že to niekedy vyzerá tak, akoby farba okresu nemala absolútny súvis s pandemickou situáciou v danom kraji a náhodne sa žrebovala.

Farebný automat je zastaraný, už dnes nefunguje, no bude horšie

V príspevku upozorňujú, že bude horšie. Epidemiologický team bude chcieť v lete dovolenku, ako to bolo aj minulý rok a COVID automat nebude mať kto zmeniť. Do úzadia pôjde očkovanie aj riziko, ktoré predstavuje mutácia delta a včera sme ju na Slovensku prvýkrát potvrdili. Šíri sa omnoho rýchlejšie, než variant alfa, ktorý trápil Slovensko doteraz.

Situácia bude kvôli COVID automatu zlá už na konci júla, ak sa nič nezmení, upozorňujú. Ten už jednoducho nefunguje, situácia je úplne iná, ako v čase, keď ho vymýšľali a miera vakcinácie sa regionálne výrazne líši. COVID automat s vakcínami nepočíta vôbec.

V Spojenom kráľovstve a v Portugalsku sa v posledných týždňoch dynamicky rozšíril spomínaný variant delta. Niečo podobné sa pravdepodobne stane aj na Slovensku, v krajoch, kde je vysoká nezaočkovanosť. Tam vzniknú ohniská.

Čísla budú v takýchto okresoch rýchlo rásť a farby Covid automatu budú tmavnúť. Okresy, ktoré spolu susedia, môžu mať medzi sebou rozdiel maximálne dvoch farieb. To znamená, že horšie okresy potiahnu dole aj tie, v ktorých bude situácia vďaka vakcinácii dobrá. Pravidlá sa musia zmeniť.

Dáta bez pátosu poukazujú na akciu, ktorí robil nedávno v Bratislave GLOBSEC, na ktorú prišlo 1500 otestovaných ľudí. Treba si chvíľu počkať a situáciu sledovať, no s odstupom pár týždňov by mali mať podobné pravidlá aj iné kultúrne podujatia: „Veď sme si rovní, predsa,“ dodávajú Dáta bez pátosu.

Absolvoval si už test na COVID-19?

Ak by na tom bolo Slovensko tak, ako Bratislava, mali by sme 17 hospitalizovaných

Očkovanie skutočne má zmysel a po dôkaz ani nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť na čísla z Bratislavského a Žilinského kraja, ukazujú Dáta bez pátosu.

Upozorňujú, že v bratislavskom kraji je 670-tisíc obyvateľov a desaťtisíce ďalších do bratislavského kraja denne dochádzajú. Tiež hraničí s troma ďalšími štátmi a život sa už rozbehol, ľudia sa stretávajú, chodia do školy, na športové akcie, prevláda bohatý kultúrny a spoločenský život. V celom kraji sú dvaja hospitalizovaní. Prvú dávku vakcíny dostala viac ako polovica ľudí z kraja a druhú dostalo viac ako 30 %.

V žilinskom kraji je len o niečo viac obyvateľov, 691-tisíc. Prechod cez hranice a dochádzanie ľudí z iných krajov je porovnateľné s bratislavským, no hospitalizovaných je päťdesiat pacientov.

Vo vakcinácii sú na tom oveľa horšie, prvú dávku dostalo 33 % a druhú 23 % obyvateľov. Tam bolo hlavné mesto pred 6-7 týždňami. V Žiline je situácia najlepšia z celého kraja, no Čadca, Kysucké Nové Mesto a Orava majú zaočkovaných najmenej z celej krajiny.

Ak by bolo na tom celé Slovensko tak, ako žilinský okres, momentálne by sme mali v nemocniciach 400 pacientov. Ak by bolo na tom Slovensko tak, ako bratislavský kraj, pacientov by sme mali 17. Momentálne máme v nemocniciach s potvrdeným koronavírusom 153 ľudí.

V Žilinskom kraji však len na prvú dávku v súčasnosti čaká 15 tisíc ľudí. Rozdajú menej ako 1000 prvých dávok za deň a záujemcovia často čakajú 2-3 týždne. Počas toho všade počúvame, že o očkovanie je malý záujem. Tí, ktorí čakajú teraz, nadobudnú plnú ochranu očkovania až v priebehu augusta, čo je pri tom, ako rýchlo sa šíri delta neskoro.

Je potrebné navýšiť očkovacie kapacity tam, kde je čakáreň plná. Pri rozdieloch, aké v počte zaočkovaných na Slovensku máme sa nemôžeme pozerať na priemerné čísla krajiny. Očkovanie je problém, ktorý treba riešiť jednotlivo v každom regióne.

Zdroje: Dáta bez pátosu, Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK