COVID automat sa mení k lepšiemu. Od pondelka ostane v treťom stupni varovania už len 10 okresov

  • Podľa aktuálne platného rozdelenia sa v treťom stupni varovania nachádza 22 okresov, to sa od pondelka, 3. mája, zmení
  • Do lavíc zasadnú žiaci v ďalších troch okresoch
  • Kultúrne podujatia vstupujú do vlastného semaforu
Koronavírus
wikimedia/Governor Tom Wolf
  • Podľa aktuálne platného rozdelenia sa v treťom stupni varovania nachádza 22 okresov, to sa od pondelka, 3. mája, zmení
  • Do lavíc zasadnú žiaci v ďalších troch okresoch
  • Kultúrne podujatia vstupujú do vlastného semaforu

Vláda schválila nové rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie. Aktualizovanú mapu podľa COVID automatu predložil na rokovanie kabinetu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, platiť bude od pondelka 3. mája.

Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania iba 10 okresov, podľa aktuálne platného rozdelenia je ich 22. Do druhého stupňa sa zaradí 60 okresov a prvý stupeň bude platiť pre deväť okresov, informovala SITA.

Do tretieho stupňa varovania budú od 3. mája patriť okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Druhý stupeňa bude platiť pre okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V prvom stupni varovania sa budú nachádzať okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Od pondelka do lavíc

V okresoch Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov budú môcť od 3. mája obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

skola, ziaci
zdroj: TASR/AP, Pietro Masini, LaPresse

Ako vysvetlil odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, umožnil to priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl. Stredné školy má od 26. apríla otvorené aj päťica okresov, konkrétne Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany. Na Slovensku tak bude od budúceho týždňa deväť ružových okresov.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) napriek zlepšujúcim sa číslam žiada školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia.

Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať. My všetci, žiaci, učitelia, ale aj rodičia. Ak budeme všetci dodržiavať pravidlá a správať sa zodpovedne aj v prírode, v obchodoch, alebo na terasách, budú v bezpečí aj naše deti v školách,“ objasnil.

V školách naďalej platí povinnosť nosiť rúško a preukázať sa negatívnym testom na koronavírus aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. Žiaci na druhom stupni ZŠ a na strednej škole sa majú preukázať vlastným testom. V prípade potvrdenia pozitivity môže regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.

Od augusta sa spustí školský semafor

Slovensko bude mať od 3. mája desať bordových a 60 červených okresov. V bordových okresoch sú otvorené materské školy, prvý stupeň, ôsmy a deviaty ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl. Otvorené sú poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách. Ministerstvo ubezpečuje rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém „školský semafor“ či rýchle intervenčné testovanie.

S odborníkmi sme si dali na školách veľmi záležať. Máme najviac záložných bezpečnostných systémov. Školy sme mali zatvorené príliš dlho a už ich nechceme plošne zatvárať,“ podčiarkol Gröhling.

Rezort naďalej odporúča novootvoreným školám, aby žiakom v prvom týždni dopriali čas na prispôsobenie sa. Školy sa naďalej môžu v súvislosti s návratom žiakov do lavíc oprieť o pomoc zo strany ministerstva školstva. Ide napríklad o projekt doučovania „Spolu múdrejší“, na ktorý rezort vyčlenil 1,5 milióna eur či o metodické materiály pre pedagógov s radami, ako nastaviť adaptačné obdobie pre žiakov.

🚦 KULTÚRNY SEMAFOR PRAVIDLÁ OTVÁRANIA PRE KULTÚRNE PODUJATIA 🦠 Dnes bol na Vláde SR schvaléný semafor pre kultúrne…

Posted by Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Wednesday, 28 April 2021

Zelená pre kultúrne podujatia

Ministri na dnešnom rokovaní vlády odsúhlasili semafor pre kultúrne podujatia, ktorý nadväzuje na všeobecný COVID automat. Ako vysvetlilo Ministerstvo kultúry SR (MK SR) v materiáli predloženom na vládu, v oblasti organizovania hromadných podujatí kultúrneho charakteru sa predpokladá existencia sektorového automatu.

Semafor MK SR podrobnejšie upravuje režim organizovania kultúrnych podujatí, akými sú koncerty či divadelné a audiovizuálne predstavenia. Tiež formuluje podmienky automatického uvoľňovania, a to v závislosti od jednotlivých fáz pandemickej situácie. Tanečné zábavy, plesy, jarmoky a podobné spoločenské podujatia sa však naďalej budú riadiť všeobecnou úpravou hromadných podujatí.

Podľa schváleného semaforu nie sú v čiernej a bordovej fáze povolené žiadne kultúrne podujatia. Tiež nie sú povolené skúšky či zhotovovanie záznamov a on-line prenos. Od druhého stupňa varovania, teda v červenej fáze, je povolené len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť najviac 200 a v interiéri 150 ľudí.

Festival Pohoda
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V tejto fáze sú povolené len podujatia, ktoré nie sú pre deti alebo školské skupiny. Interiérové kiná sú v tomto stupni zatvorené. V ružovej fáze (prvý stupeň varovania) platia tie isté podmienky ako v predchádzajúcej fáze s tým rozdielom, že v exteriéri môže byť najviac 500 a v interiéri 250 ľudí. Návštevníci potrebujú na podujatie RT-PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

Interiérové kiná sú otvorené v tmavožltej a svetložltej fáze (prvý a druhý stupeň ostražitosti). Povolené je len sedenie a kapacita môže byť zaplnená na 50 percent s tým, že v exteriéri môže byť maximálne 500 ľudí a v interiéri 250 ľudí. Povolené sú aj kultúrne podujatia zamerané na školopovinných maloletých či školské skupiny. Vo fáze monitoringu môže byť na podujatí najviac tisíc ľudí v exteriéri a 500 v interiéri. V tejto fáze je už povolené aj státie pre obecenstvo.

Vo všetkých fázach platí zákaz kontaktnej interaktívnej práce s publikom. Na podujatí sa môžu ľudia zúčastniť len s prekrytím nosa a úst rúškom alebo respirátorom podľa aktuálne platného nariadenia.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech