Covid máme za sebou, je čas na rozlúčku. Analytici poháňajú vládu, s uvoľňovaním nechcú dlho čakať

  • Analytici vláde radia, ako sa vyhnúť chybám z minulosti. Harmonogram uvoľňovania chcú upraviť
  • Pandémia síce nekončí, no už je čas na rozlúčku. Slovenské nemocnice by sa mali vrátiť k bielej medicíne
  • Európska únia od marca zjednoduší podmienky pre príchod turistov z tretích krajín
covid, opatrenia, party
Unsplash/Aman Abdulalim, Anthony Delanoix
  • Analytici vláde radia, ako sa vyhnúť chybám z minulosti. Harmonogram uvoľňovania chcú upraviť
  • Pandémia síce nekončí, no už je čas na rozlúčku. Slovenské nemocnice by sa mali vrátiť k bielej medicíne
  • Európska únia od marca zjednoduší podmienky pre príchod turistov z tretích krajín

Analytici z Dát bez pátosu volajú po rýchlejšom uvoľňovaní opatrení. Slovensko má podľa ich slov dnes povesť štátu, ktorý uvoľňuje opatrenia veľmi pomaly. Opatrní sme boli po prvej aj druhej vlne, tak ako aj po delte.

S prehnanou opatrnosťou sa však spája aj dlhé obmedzovanie, Dáta bez pátosu preto navrhujú, aby sme po vlne omikronu už podobnú chybu neurobili. Druhé zásadné uvoľňovanie je v súčasnosti naplánované na 28. marca, čo je o päť týždňov.

Čaká nás špička hospitalizácií

Analytici naznačujú, že to je zbytočne neskoro a harmonogram by sa mal upraviť. Svoje tvrdenia potvrdzujú číslami, ktoré podľa nich hovoria jasnou rečou. Tvrdia, že síce ešte nie sme na konci pandémie, no sme na začiatku návratu do normálu.

Pred pár dňami, v nedeľu 20. februára, sme na Slovensku dosiahli zatiaľ najvyššie číslo hospitalizovaných v súvislosti s vlnou omikronu. Nedele bývajú zvyčajne najsilnejšími dňami, pretože cez víkend nemocnice pacientov prijímajú, no málo z nich posielajú domov, vysvetľujú Dáta bez pátosu. Absolútnu špičku hospitalizácií očakávajú najbližšiu nedeľu.

20. februára bolo v slovenských nemocniciach hospitalizovaných 2 825 pacientov, pričom bolo až 1 000 z nich v nemocnici s inou primárnou diagnózou než Covid-19. V preklade tak išlo o dvoch z piatich pacientov. „Počty skutočne covidových pacientov nikdy nedosiahli hranice ‚záchrannej brzdy na 3 800’, ‚humanitárnej katastrofy na 3 200’ a dnes sme reálne na počte pod 2 000,“ zdôrazňujú Dáta bez pátosu.

Dynamika hospitalizácií klesá

Slovensku k relatívne nízkemu počtu hospitalizácií zrejme dopomáha fakt, že veľká časť populácie už koronavírus prekonala. Prekonaní idú do nemocnice o 6 až 7-krát menej ako tí, ktorí si nákazou neprešli a zároveň nie sú ani zaočkovaní. Hospitalizáciu tiež vyžadujú približne 4 až 5-krát menej ako tí, ktorí sú zaočkovaní, no vírus neprekonali.

Dynamika rastu hospitalizácií na Slovensku navyše klesá. Pred dvoma týždňami narástol počet hospitalizovaných za jeden týždeň o 326 ľudí. V poslednom týždni ich pribudlo menej ako 200.

Klesol tiež nárast počtu pacientov, ktorí sú infikovaní, no v nemocnici sú z iného dôvodu: „Ich nárasty boli 226 pred dvoma týždňami, takmer 300 pred týždňom ale za posledných 7 dní len 51.“

📊 DOBRÉ SPRÁVY Z NEMOCNÍC – POTEŠUJÚCE TRENDY➡️ Nedávno sme písali, že už máme detaily k pacientom, ktorí ležia v…

Posted by Dáta bez pátosu on Tuesday, February 22, 2022

S Covidom-19 sa učíme postupne žiť, konštatujú analytici. Pacienti chodia do nemocníc menej, strávia tam menej času a omnoho menej infikovaných sa dostáva do ťažkého stavu. V súčasnosti si náročným priebehom prechádza 250 pacientov a na ventilátore ich je menej ako 100.

Teraz je kľúčové sledovať tento týždeň vývoj situácie. Dáta bez pátosu tvrdia, že môže prísť k zásadnej stabilizácií počtu pacientov, pričom by sa mali zastaviť na čísle okolo 3 000. Stav by sa už neskôr nemal zhoršovať, ale, naopak, zlepšovať. Napokon je podľa analytikov vhodné a správne uvoľniť opatrenia, ktoré obmedzujú slobodu akýchkoľvek ľudských aktivít, ktoré boli bežné pred Covidom-19.

Už to máme za sebou

„Celkové počty hospitalizovaných v omikrone sa ukazujú nižšie ako tie v delte (podobne boli v delte nižšie ako v II. vlne). Celkové počty obetí v omikrone budú zlomok toho, čo sme videli v delte (podobne boli v delte výrazne nižšie ako v II. vlne),“ píšu Dáta bez pátosu a dodávajú, že sú radi, že sa nenaplnili „emočné vystúpenia bývalého premiéra“, ktorý avizoval smršť.

Podľa ich slov je už čas prestať rozdeľovať občanov na tých a takých a je potrebné vrátiť sa k bežnej medicíne v slovenských nemocniciach: „Nastal čas pripraviť Covidu rozlúčku a pozornosť venovať symptomatickým spoluobčanom, kým nepominie obdobie respiračných vírusov. Väčšinou je tým dátumom príchod jari. A tento rok nebude platiť ‚marec, poberaj sa starec’. Už to máme za sebou.“

Situácia sa nezlepšuje iba na Slovensku, ale v celom svete, čo odrážajú aj kroky členských štátov Európskej únie. Dohodli sa, že od marca zjednodušíme podmienky pre príchod turistov z tretích krajín. Nový režim sa bude týkať tých, ktorí sú zaočkovaní alebo už ochorenie prekonali.

Rada Európskej únie odporúča, aby členské krajiny EÚ na budúci mesiac zrušili požiadavky na testovanie a karanténu u ľudí, ktorí dostali vakcíny schválené v únii alebo odsúhlasené Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Na územie EÚ budú môcť na 180 dní v roku vstupovať ľudia, u ktorých od podania druhej dávky vakcíny uplynulo 14 dní, ale nie viac ako 270 dní, a tiež ľudia, ktorí dostali posilňujúcu dávku očkovacej látky. Európska komisia privítala nezáväzné pravidlo, podľa ktorého sa testy nebudú vyžadovať u detí mladších ako šesť rokov v sprievode dospelého.

Táto aktualizácia pravidiel opäť uľahčí cestovanie z krajín mimo Európskej únie na územie EÚ a berie do úvahy vývoj pandémie, zvýšenú mieru zaočkovanosti vo svete a podávanie posilňujúcich dávok,“ uviedla Európska komisia.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá