Zastavte Putina, toto naposledy robilo nacistické Nemecko, odkazuje minister zahraničia Ukrajiny

  • Ruské vojská sú 32 kilometrov od Kyjeva, informujú ľudia z blízkeho okolia Joea Bidena
  • V piatok skoro ráno Kyjevom otriasli výbuchy
  • Spočiatku sa hovorilo o tom, že ukrajinské sily zostrelili ruské lietadlo. Neskôr to mala byť raketa, novinár Politico tvrdí o zostrelení ukrajinského stroja
  • Startitup situáciu monitoruje online 24 hodín denne
putin rusko
TASR/Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Ruské vojská sú 32 kilometrov od Kyjeva, informujú ľudia z blízkeho okolia Joea Bidena
  • V piatok skoro ráno Kyjevom otriasli výbuchy
  • Spočiatku sa hovorilo o tom, že ukrajinské sily zostrelili ruské lietadlo. Neskôr to mala byť raketa, novinár Politico tvrdí o zostrelení ukrajinského stroja
  • Startitup situáciu monitoruje online 24 hodín denne

Monitorovanie ONLINE z 24. februára sme ukončili. Naďalej však situáciu sledujeme ONLINE, všetko podstatné sa dozvieš z novovytvoreného piatkového článku, ktorý aktualizujeme minútu po minúte.

05:45 Ruská invázia sa stupňuje na viacerých miestach

Ruské vojsko sa má momentálne vyloďovať v dedine Pavlovka, počet vojakov zatiaľ nie je známy, uvádza bieloruské médium v exile NEXTA. Unian zas informuje, že pri Ivankove vzdialenom asi 80 kilometrov od hlavného mesta Kyjev začala bitka ruských a ukrajinských jednotiek. Ukrajinci zničili most, aby zastavili ruský konvoj.

05:27 Pôvodné zostrelenie lietadla nad Kyjevom má tretiu verziu, mohlo ísť o ukrajinský stroj

Novinár Paul McLeary z Politico informuje, že zostrelený objekt malo byť ukrajinské lietadlo zostrelené raketou ruskej protivzdušnej obrany, informujú Novinky.cz s odvolaním sa na CNN. Je to tak tretia verzia toho, čo sa odohralo nad hlavným mestom Ukrajiny. Spočiatku to malo byť ruské lietadlo, neskôr ruská raketa.

05:11 Ukrajinský minister zahraničia: Zastavte Putina

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa vyjadril na Twitteri k aktuálnej situácii. Vyzýva svet, aby zastavil Putina a izoloval Rusko.

Hrôzostrašné ruské raketové útoky na Kyjev. Hlavné mesto Kyjev naposledy niečo podobné zažilo v roku 1941, keď útočilo nacistické Nemecko. Ukrajina zlo vtedy porazila a porazí aj toto. Zastavte Putina, izolujte Rusko. Prerušte všetky väzby, vykopnite Rusko odvšadiaľ.“

04:53 Napokon Ukrajina nezostrelila lietadlo, ale raketu Kaliber

Zástupca ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko uviedol, že ukrajinským jednotkám sa podarilo napokon zostreliť ruskú riadenú raketu Kaliber.

 Spočiatku sa predpokladali obete. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko neskôr vyvrátil predpoklady o obetiach, pričom uviedol, že na budovu dopadli úlomky rakety a pri incidente utrpeli zranenia traja ľudia – z toho jeden je vo vážnom stave.

„Záchranári vezú ľudí do nemocnice. Na mieste zasahujú všetky záchranné zložky. Dom horí a hrozí, že sa zrúti,“ napísal Kličko na sociálnej sieti Telegram.

4:39 Rusi sú 32 kilometrov od Kyjeva

Výbuchy sú na viacerých miestach Ukrajiny, agentúra Reuters prišla s informáciou, že raketa zasiahla aj ukrajinskú pohraničnú stráž v Záporočskej oblasti. Výbuchy bolo počuť aj v meste Brovary. Ľudia okolo Joea Bidena zas uviedli, že ruské sily sú už len 32 kilometrov od Kyjeva.

4:31 Malo ísť o nepriateľské lietadlo

ČT24 informuje, že ukrajinskí predstavitelia ministerstva vnútra potvrdili, že sa Ukrajine podarilo zostreliť ruské lietadlo. To dopadlo na obytnú budovu. Hasiči v Kyjeve zasahujú na mieste nešťastia. Na mieste sa našli časti zatiaľ bližšie nešpecifikovaného stroja či rakety.

04:22 Na Twitteri sa množia videá z Kyjeva

Na internete sa objavujú domáce videá z útokov na Kyjev a taktiež videá, ako ukrajinská armáda údajne zostrelila nepriateľské lietadlo.

4:04 Dva výbuchy v Kyjeve

Hlavným mestom Ukrajiny otriasli dva výbuchy. Podľa predbežných informácií Kyjev zasiahli pravdepodobne dve ruské rakety. Ukrajinské ozbrojené sily mali údajne tiež zostreliť nepriateľské lietadlo neďaleko Kyjeva.

Reportérka The Guardian Emma Grahamová Harrisonová potvrdila, že v Kyjeve počula niečo, čo je možné prirovnať k sérii hlasných výbuchov.

„Práve pokračujú útoky raketami s plochou dráhou doletu alebo balistickými raketami. Počul som dva silné výbuchy,“ napísal na sociálnej sieti Telegram poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko, píše agentúra AFP.       

Podobnú informáciu na svojom účte na Telegrame zverejnil aj bývalý ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku Olexandr Ščerba. Ten uviedol, že počul dva hlasné výbuchy o 4:20 h miestneho času.   

 

2:43 Európska únia koná, uvalí sankcie

Predsedkyňa Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa postavila pred novinárov po mimoriadnom samite. Témou bola ruská invázia. EÚ sa dohodla na finančných sankciách smerujúcich predovšetkým na ruské banky a štátne ruské spoločnosti, zasiahnuť majú 70 % ruského bankového trhu a štátnych podnikov.

Rozhodnutie sa týka aj ropného priemyslu. Medzičasom potvrdili sankcie aj Kanada, Nový Zéland, Austrália či Japonsko.

Po druhé sme sa zamerali na energetický sektor – na kľúčovú ekonomickú oblasť, z ktorej predovšetkým Rusko profituje. Náš zákaz vývozu zasiahne ropný sektor tým, že Rusku znemožní modernizáciu jeho rafinérií,“ uvádza Leyenová.

Sankcie EÚ mierené proti Rusku ďalej zakazujú predávať ruským aerolíniám lietadlá a vybavenie. Euróspka únia plánuje tiež Rusku obmedziť prístup ku „kľúčovým technológiám“ akými sú napríklad polovodiče. 

Na záver predsedníčka Európskej komisie uviedla, že európske sankcie zasiahnu aj ruských diplomatov, či podnikateľov, ktorí „už viac nebudú mať privilégium vstúpiť do Európskej únie“.

Prezidenti a predsedovia vlád EÚ sa vo štvrtok zhodli, že na Rusko uvalia v tejto súvislosti sankcie, ktoré budú mať „masívne následky“ pre jeho sektory energetiky, financií aj dopravy.

02:35 Protesty proti vojne boli v Rusku až v 53 mestách

Ako sme ťa informovali už skôr, po celom Rusku protestujú ľudia. Na protestoch proti ruskej invázii na Ukrajinu, ktoré sa vo štvrtok uskutočnili vo viacerých ruských mestách, bolo zadržaných vyše 1 700 ľudí. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io s odvolaním sa na nezávislé združenie OVD-Info.

Meduza spresňuje, že k zatknutiu účastníkov týchto protivojnových protestov prišlo celkovo v 53 ruských mestách.

Najviac ľudí zadržali v Moskve, a to najmenej 955. V druhom najväčšom ruskom meste Petrohrad polícia zadržala asi 425 ľudí, v meste Krasnodar zadržala 57 ľudí a v Jekaterinburgu 39. Vo všetkých ostatných mestách bolo zadržaných menej ako 30 ľudí.

V Moskve proti jednej účastníčke protivojnového protestu začala polícia trestné stíhanie pre ohrozenie verejného činiteľa. Žena mala totiž na príslušníkov polície hodiť fľašu s horľavinou, píše Meduza s odvolaním sa na moskovský vyšetrovací úrad.

Protesty proti vojne, ktorú Rusku rozpútalo na Ukrajine, sa vo štvrtok konali vo viacerých metropolách i menších mestách sveta: Berlíne, Sydney, Barcelone, Madride, Bejrúte, Štokholme, Tokiu, Rige, Tallinne, Varšave, Osle, Haagu, Paríži.

Mnohé z týchto protestov sa uskutočnili pred sídlami ruských veľvyslanectiev a zúčastnili sa na nich nielen príslušníci ukrajinskej diaspóry v danej krajine, ale aj miestni obyvatelia podporujúci Ukrajinu.

2:27 Plamene a streľba v ukrajinskom meste Sumy

Novinár Evan Hill z NY Times zverejnil na Twitteri video z ukrajinského mesta Sumy, ktoré leží na severovýchode krajiny. Na videu počuť streľbu, výbuchy a je vidieť plamene priamo v meste. Mesto má približne 270 000 obyvateľov, počtom obyvateľov je teda porovnateľné napríklad s Košicami, ktoré majú približne 238 000 obyvateľov.

02:18 Hackeri bojujú proti Rusku

Proputinovský spravodajský web Russia Today (RT) je nedostupný. Za jeho nefunkčnosťou stoja podľa všetkého hackeri z Anonymous. „Kybernetickú vojnu Rusku“ Anonymous oznámili na Twitteri.

1:34 Cieľom je Kyjev

Cieľom Rusov je momentálne Kyjev, informoval ukrajinský generálny štáb. Hranice mali prekročiť už dve tretiny ruských vojsk. (idnes.cz)

01:32 Ukrajina požiadala UNHRC o diskusiu o ľudských právach

Ukrajinská vláda požiadala vo štvrtok Radu OSN pre ľudské práva (UNHRC), aby bezodkladne zorganizovala diskusiu o ľudských právach na Ukrajine. Dôvodom je podľa Kyjeva „ruská agresia“.

Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľov OSN. Predseda UNHRC Federico Villegas dostal list od ukrajinského veľvyslanca pri OSN, ktorý radu pre ľudské práva požiadal, aby sa táto diskusia začala „čo najskôr“. Budúci týždeň v pondelok sa v švajčiarskom meste Ženeva začne 49. zasadnutie UNHCR, pripomína AFP.

V utorok sa ho plánuje zúčastniť aj ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. O tom, či sa diskusia uskutoční, pravdepodobne rozhodne hlasovanie všetkých 47 členských štátov tohto orgánu OSN, komentuje AFP. Okrem Ruska sú členmi UNHCR aj Čína, Francúzsko, Británia a USA. Európska únia už naznačila, že konanie takejto diskusie podporí.

00:54, doplnené 1:14 Ukrajinský prezident uviedol, že z krajiny neodíde

Nie som zradca, povedal Volodymyr Zelenskyj. Prezident tiež informoval o smrti všetkých pohraničníkov na Haďom ostrove, ktorým bude posmrtne udelený titul Hrdinu Ukrajinu.

„Ostávam v hlavnom meste a moja rodina tiež. Podľa informácií, ktoré mám k dispozícii, ma nepriateľ označil za cieľ číslo jeden a moju rodinu za cieľ číslo dva. Chcú Ukrajinu zničiť politicky, chcú zničiť hlavu štátu,“ vyhlásil Zelenskyj.

zelenskyj ukrajina prezident
zdroj: TASR/AP/Ukrainian Presidential Press Office

Ten poďakoval zahraničným lídrom za podporu, zároveň však upozornil na to, že Ukrajina ostala pri bránení svojej krajiny „sama“. „Kto je pripravený bojovať spolu s nami? Nikoho takého nevidím. Kto je pripravený nám garantovať vstup do NATO? Všetci sa boja,“ zhodnotil ukrajinský prezident.

Podľa ukrajinského prezidenta je dôležité rokovať o ukončení „invázie a o zastavení paľby“, pričom zdôraznil, že Ukrajina je pripravená hovoriť o bezpečnostných zárukách pre svoju krajinu a jej „neutrálnom statuse“.

00:24 V prvý deň ruskej invázie zahynulo 137 Ukrajincov

Medzi obeťami sú civilisti aj vojaci. Informoval o tom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Dnes sme stratili 137 našich hrdinov, vojakov i civilistov,“ uviedol v príhovore zverejnenom na Facebooku s tým, že 316 osôb utrpelo zranenia. V hlavnom meste Kyjev sa podľa prezidenta nachádzajú ruské „sabotážne skupiny“.

23:55 Masívne zatýkania na protestoch v Moskve

Viac ako 1 700 ľudí bolo zatknutých počas protestov proti vojne na Ukrajine v Moskve.

Ruské úrady vo štvrtok varovali občanov, že účasť na protestoch proti vojne na Ukrajine môže viesť k trestnému stíhaniu a obvineniu z trestného činu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Napriek tomu sa vo štvrtok na Puškinovom námestí v Moskve zišli demonštranti, pričom niektorí niesli transparenty s nápismi „Vojnu nie!“ Poriadková polícia z reproduktorov upozorňovala, že protestná akcia je neoprávnená. (SITA)

23:42 Novinár Neil Hauer zverejnil informáciu o bombardovaní Kyjeva

Podľa medzinárodného dopisovateľa pre CNN, Guardian či Al Jazeeru sa má útok začať o tretej ráno miestneho času. Informáciu o nočnom útoku má aj ukrajinský veľvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. (Deník N)

23:30 Ukrajina vyhlásila generálnu mobilizáciu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil vo štvrtok na území Ukrajiny všeobecnú mobilizáciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Mobilizácia sa týka všetkých regiónov a povoláva všetkých záložníkov a brancov. V praxi to znamená aj to, že muži od 18 do 60 rokov nebudú môcť opustiť Ukrajinu. (TASR, red)

23:25 Šéf MI6 hovorí, že sa potvrdilo, čo tajní hovorili už dávno

Šéf MI6 na Twitteri zverejnil status, v ktorom upozorňuje na to, že západ varoval pred Putinovou agresiou už týždne predtým.

Ruská invázia bola dlhodobo plánovaná, nevyprovokovaná a krutá agresia,“ uvádza šéf britskej tajnej služby Richard Moore. „Americké a britské tajné služby odkrývali Putinove plány s Ukrajinou. Odhalili sme jeho plány na ‚false flag‘ operácie, falošné útoky, ktoré mali ospravedlniť inváziu. Odhalili sme jeho plány zabiť ukrajinských lídrov a vysokých úradníkov,“ napísal s dodatkom, že „žiadna ruská propaganda už nezakryje tento fakt pred medzinárodným spoločenstvom“.

23:16 Slovenská polícia: Toto je následok slovanskej vzájomnosti Vladimira Putina

Policajti zverejnili video, ktoré zachytáva matku s mesačným bábätkom, ktorá ušla pred vojnou z Ukrajiny. Policajti ju vybavili prednostne.

22:41 Putin počas telefonátu vysvetlil Macronovi, prečo Rusko napadlo Ukrajinu

 Ruský prezident Vladimir Putin telefonoval vo štvrtok so svojim francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom. Oznámil to Kremeľ, podľa ktorého Putin poskytol francúzskemu lídrovi „vyčerpávajúce“ vysvetlenie „dôvodov“, pre ktoré sa Rusko rozhodlo napadnúť Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Počas telefonického rozhovoru si Putin s Macronom „vážne a úprimne vymenili názory“ týkajúce sa súčasnej situácie na Ukrajine, pričom Putin „poskytol vyčerpávajú vysvetlenie dôvodov a okolností, pre ktoré bolo prijaté rozhodnutie o začatí špeciálnej vojenskej operácie“, uviedol Kremeľ.

Ruská strana ďalej vo vyhlásení dodáva, že telefonát sa uskutočnil z iniciatívy francúzskeho prezidenta, pričom obaja lídri súhlasili, že zostanú aj naďalej v kontakte.

Šéf elyzejského paláca podnikol v posledných týždňoch niekoľko diplomatických krokov v snahe zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu vrátane návštevy Moskvy, kde rokoval s ruským prezidentom, pripomína Reuters. (TASR)

22:21 Ukrajinská armáda dobyla naspäť medzinárodné letisko Antonov v Hostomeli pri Kyjeve

Ukrajinská armáda vo štvrtok neskoro večer dobyla späť medzinárodné letisko Antonov v Hostomeli neďaleko Kyjeva. Podľa ministerstva vnútra Ukrajiny je letisko v Hostomeli po ťažkých štvrtkových bojoch „úplne pod kontrolou“ ukrajinskej armády. Referuje o tom web kyivindependent.com.

Vojaci sa mali podľa zverejnených informácií po nevydarenom útoku rozutekať do okolitých lesov a polí.

22:24 Ukrajinský minister zdravotníctva potvrdil 57 obetí

 V dôsledku ruského útoku na Ukrajinu dosiaľ zahynulo 57 Ukrajincov a ďalších 169 utrpelo zranenia. Potvrdil to ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ljaško.

Minister tiež vo štvrtok oznámil, že ukrajinské úrady upravujú tamojšie zdravotnícke zariadenia, aby vytvorili miesto pre tých, ktorí budú v súvislosti s inváziou potrebovať lekársku pomoc.

zdroj: TASR/AP Photo/Denis Kaminev

21:52 Rusko má „úplnú vzdušnú prevahu“ nad Ukrajinou, tvrdí zdroj západnej rozviedky

Vysoký predstaviteľ západných spravodajských služieb tvrdí, že Rusko zlikvidovalo ukrajinskú protivzdušnú obranu a teraz kontroluje nebo nad celou krajinou. „Rusi majú teraz v podstate úplnú vzdušnú prevahu nad Ukrajinou,“ povedal pre agentúru AFP nemenovaný predstaviteľ pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vo štvrtok informoval, že v dôsledku zásahov ruských ozbrojených síl bolo na Ukrajine vyradených 83 pozemných objektov vojenskej infraštruktúry.  Od začiatku vojenskej operácie boli zostrelené dva ukrajinské Su-27, dva Su-24, jeden vrtuľník a štyri útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar, dodal Konašenkov.

Informoval tiež, že jednotky milícií samozvaných proruských republík v Donbase postúpili o 6-8 kilometrov vďaka palebnej podpore ruského delostrelectva a letectva. Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) informovala, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom vyhlásení priznal, že Ukrajina v počiatočných fázach dlho obávaného ruského útoku utrpela „vážne straty“. Podľa jeho poradcu bolo zabitých najmenej 40 ľudí.

Zelenskyj sa takto vyjadril krátko po tom, ako ruské rakety zaútočili na letecké základne a vojenskú infraštruktúru v najmenej 25 mestách. Špeciálna vojenská operácia, ktorú nariadil ruský prezident Vladimir Putin a ktorej cieľom je „demilitarizácia“ Ukrajiny, sa začala v skorých ranných hodinách, pričom výbuchy a zvuk sirén bolo počuť aj v hlavnom meste Kyjeve a na jeho letisku Boryspil. Výbuchy rakiet hlásili aj v mnohých ďalších mestách vrátane Charkova (Charkiv), Kramatorska, Dnipra, Mariupolu, Odesy a Zaporižžia.

Útok vyvolal pobúrenie a odsúdenie Západu i iných regiónov sveta, pretože vzrástli obavy z vypuknutia veľkej vojny v strede Európy.

Veľvyslanci NATO uviedli, že aliancia súhlasila s posilnením svojich pozemných, námorných a vzdušných síl na svojom východnom krídle v susedstve Ukrajiny a Ruska.

Zelenskyj, ktorý telefonicky hovoril s americkým prezidentom Joeom Bidenom a britským premiérom Borisom Johnsonom, vyhlásil v krajine stanné právo, ale vyzval občanov, aby zostali pokojní. Povedal, že Moskva spustila totálny útok na Ukrajinu, pričom sa zameriava na na „našu vojenskú infraštruktúru“ a pohraničnú stráž. (TASR)

21:48 Na juhozápade Ruska havarovalo vojenské lietadlo, posádka neprežila

Vo Voronežskej oblasti na juhozápade Ruska havarovalo vojenské dopravné lietadlo An-26. Jeho posádka zahynula. S odvolaním sa na ruskú armádu o tom informovala agentúra Interfax.

K zrúteniu lietadla došlo počas plánovaného letu na prepravu vojenského materiálu.

Podľa predbežných údajov letecké nešťastie zrejme spôsobila technická porucha. Pri páde lietadla nedošlo na zemi k žiadnym materiálnym škodám, uviedla armáda.

Tlačová služba ruských ozbrojených síl poznamenala, že na miesto bola vyslaná komisia leteckých síl, aby zistila príčiny a okolnosti nehody.

An-26 je vojenské dopravné lietadlo. Posádku zvyčajne tvorí šesť ľudí. Dĺžka lietadla je 24 metrov. Krídla majú rozpätie 29 metrov. Hmotnosť pri plnom zaťažení je 24 ton. Lietadlo môže dosiahnuť rýchlosť 500 km/h. (TASR)

21:45 Spojené štáty vyšlú do Nemecka ďalších 7 000 vojakov

Spojené štáty vyšlú do Nemecka 7 000 ďalších vojakov s cieľom posilniť spojencov v NATO. Tieto sily sú súčasťou väčšieho kontingentu, ktorý bol koncom januára na príkaz prezidenta USA Joea Bidena uvedený do stavu zvýšenej pohotovosti. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany USA.

Predstaviteľ spresnil, že tieto sily, ktoré budú tvoriť príslušníci obrnenej brigády, odcestujú do Nemecka v najbližších dňoch.

V súčasnosti sa v Európe nachádza zhruba 90 000 amerických vojakov, uvádza armáda USA. Agentúra DPA pripomína, že Washington ohlásil začiatkom tohto týždňa v súvislosti so situáciou na Ukrajine presuny tisícov dodatočných vojakov a techniky do východnej Európy. (TASR)

21:40 Rusi nevedeli, že idú zabíjať 

Americká veľvyslankyňa na Ukrajine povedala reportérovi NBC News Joshovi Ledermanovi, že ruská čata zo 74. motorizovanej brigády sa vzdala ukrajinským silám. Hovorí, že ruskí vojaci zrejme nevedeli, že ich posielajú zabíjať Ukrajincov. Ruská armáda zatiaľ nič nepotvrdila

21:07 Kyjev môže padnúť do niekoľkých hodín

Hlavné mesto Ukrajiny Kyjev môže padnúť do niekoľkých hodín, uviedol anonymný predstaviteľ západných tajných služieb pre agentúru Bloomberg.

Protivzdušná obrana mesta má byť zničená a ruské vojská majú postupovať k hlavnému mestu z oboch strán rieky Dneper.

Už predtým objavili správy, že ukrajinská armáda stratila kontrolu nad vojenským letiskom neďaleko Kyjeva, uvádza ABC News. Letisko sa nachádza približne 32 kilometrov od hlavného mesta.

Ruské špeciálne jednotky vo štvrtok pristáli na letisku v Hostomeli na okraji Kyjeva a po krutých bojoch zostáva základňa v rukách Ruska, uviedol námestník ministra vnútra Anton Geraščenko.

21:02 Heger tvrdí, že železná opona musí navždy zostať vecou histórie

 Železná opona musí podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) navždy zostať vecou histórie a snahám o obnovenie ruského diktátu musíme brániť všetkými prostriedkami. Rusko mesiace klamalo celý svet, keď jeho predstavitelia tvrdili, že vojenský útok na Ukrajinu nemajú v pláne.

Dnes ruský imperializmus ukázal svoju pravú tvár, ktorá podľa Hegera nepatrí do civilizovaného, mierumilovného sveta. Premiér to vyhlásil v príhovore k rusko-ukrajinskému konfliktu počas mimoriadneho vystúpenia v RTVS, v ktorom podporil tvrdú odpoveď voči Rusku ako aj mobilizáciu potrebných kapacít na pomoc Ukrajine.

„Európa dnes čelí najväčšej kríze od 2. svetovej vojny. Ruské rakety dopadali aj na ciele v západnej Ukrajine, to znamená v relatívnej blízkosti našich hraníc. Plynie z toho jasný záver: Európska bezpečnosť je v ohrození a Európa musí na to adekvátne reagovať. Slovensko patrí do východného krídla Severoatlantickej aliancie a je v záujme našej i európskej bezpečnosti, aby sme si splnili domácu úlohu a posilnili naše obranné kapacity,“ skonštatoval Heger.

Premiér spomenul ľudí, ktorí sa pre konflikt snažia z územia Ukrajiny dostať. „V týchto hodinách už na naše hranice prichádzajú ľudia, ktorí utekajú pred vojnou. Chcem vás požiadať, aby ste ich prijali tak, ako sa na dobrých susedov patrí. Vláda je pripravená týmto ľuďom pomôcť,“ dodal.

Absolútnou prioritou je preto obnoviť mier a prijať rázne opatrenia, ktoré budú mať ťažký dopad na ruskú ekonomiku, ale najmä vyšlú jasný signál ruskej verejnosti, že prezident Vladimir Putin zatiahol Rusko do nezmyselnej vojny.

„V takýchto chvíľach sa musia ľudia zjednotiť okolo hodnôt, ktoré ich robia štátotvorným národom. Našimi hodnotami sú zvrchovanosť, sloboda i ľudskosť. Dnes vám chcem dodať veľa síl, aby ste pevne stáli pri týchto hodnotách. Nedali sa zviesť dezinformáciami, nedali sa zviesť ľuďmi, ktorí obhajujú záujmy Ruska a zrádzajú tým našu slobodnú štátnosť,“ uzavrel Heger. V čase prejavu Eduard Heger už rokoval s lídrami Európskej únie v Bruseli. (SITA)

21:02 Ruský útok na Ukrajinu je nepredstaviteľný zásah do doterajšieho fungovania sveta

Ruský útok na Ukrajinu je nepredstaviteľný zásah do doterajšieho fungovania sveta, kde sa riešenia hľadali v prvom rade diplomaticky a s rešpektom k suverenite a územnej celistvosti iných štátov. Povedala to prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová počas mimoriadneho vystúpenia v RTVS. Podľa hlavy štátu musí byť dnes už každému jasné, kto sa bráni a kto útočí.

„Dnes je jasné, že aj krajiny, ako je Slovensko, sa musia na svoju obranu pozerať v kontexte tejto novej a veľmi konkrétnej hrozby. Útok Ruska totiž prepisuje novodobú históriu. To, čo doposiaľ nebolo možné, sa od dnešnej noci stalo skutočnosťou,“ pokračovala prezidentka.

Vyzvala ľudí, aby si predstavili, že by sa niektorý zo susedov rozhodol, že chce vojenskou silou zmeniť pomery na Slovensku. Niekoľko mesiacov by sústreďoval dvestotisíc vojakov v okolí našich hraníc a napokon by na nás zaútočil.

„Staršie generácie si ešte pamätajú rok 1968, keď sovietske tanky prišli na Slovensko, aby poskytli ochranu pred neexistujúcou kontrarevolúciou. Niečo podobné sa deje na Ukrajine teraz, dokonca oveľa horšie,“ zdôraznila.

Pripomenula, že jej dnes volal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli „Zuzana, bombardujú nás, zahynulo veľa vojakov, aj civilistov“. Ukrajinský prezident prosil Slovensko o podporu v podobe sankcií voči Rusku, o materiálnu a humanitárnu pomoc. A opakovane ďakoval Slovensku a Slovákom.

„Keď si niekto myslí, že sa nás to netýka, mýli sa. Ak Rusko ovládne Ukrajinu, budeme mať za hranicami nášho štátu nového suseda, ktorý celému svetu práve ukazuje, že sa nezastaví pred ničím, ani pred napadnutím inej krajiny. V tejto chvíli nás viac ako kedykoľvek pred tým chráni fakt, že sme súčasťou spoločenstva, kde napadnutie jedného štátu by bolo napadnutím všetkých našich spojencov. A to nás robí silnými,“ pokračovala slovenská hlava štátu.

Zuzana Čaputová doplnila, že táto situácia prináša aj jeden silný benefit, a to je zjednotenie väčšiny sveta. „Nateraz neexistuje vyjadrenie žiadneho štátu sveta, ktorý by schvaľoval ruský útok voči Ukrajine. Žiadneho štátu sveta. Ruské politické vedenie ostáva celkom zaslúžene osamotené. Zjednotili sme sa vo svete na odsúdení ruskej agresie a na solidarite s Ukrajinou. A Slovensko je toho súčasťou,“ skonštatovala.

Prezidentka ocenila, že aj drvivá väčšina slovenskej politickej reprezentácie sa zhodla na odsúdení ruskej agresie. „Viem, že žijeme mimoriadne ťažké časy, a že tu máme veľa sporov, ale je dôležité, aby sme teraz čo najviac držali spolu,“ vyzvala.

Prezidentka upozornila aj na silnú ruskú propagandu, ktorá pôsobí nielen na Ukrajine, ale aj na Slovensku a v ďalších štátoch. Ubezpečila ľudí, že bezpečnostné služby podrobne monitorujú kroky jednotlivých jej aktérov.

„Budete najmä na sociálnych sieťach dezinformovaní rôznymi falošnými informáciami. Je treba byť pozorný k zdrojom, z ktorých informácie čerpáte, lebo šírenie klamstiev už nie je len nevinná hra alebo omyl. Je to cielený a intenzívny pokus destabilizovať našu krajinu. Lebo čím rozdelenejší sme vo vnútri, tým slabší budeme aj navonok,“ uviedla Čaputová.

V príhovore prezidentka vyzvala ľudí, aby zostali pokojní, i keď ostražití a pripravení. Uistila ich, že územná celistvosť a bezpečnosť Slovenska nie je bezprostredne ohrozená. „Ostaňme preto pokojní, i keď ostražití a pripravení. Buďme ľudskejšími jednak medzi sebou, ale aj voči ľudom z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnou. Sú to ľudia ako my, ktorí chceli žiť svoje bežné životy, kým ich nevyhnala vojna. Každá kríza je skúškou, a verím, že v tejto skúške obstojíme,“ uzavrela. (SITA)

20:58  Biden predstavil sankcie voči Rusku, s Putinom hovoriť nechce

 Americký prezident v prejave o situácii na Ukrajine ostro odsúdil rozpútanie vojny Ruskom. Ako informuje spravodajský web CNN, oznámil nové prísne sankcie a obmedzenia týkajúce sa toho, čo možno do Ruska vyvážať.

„To bude znamenať vážne náklady pre ruskú ekonomiku, a to okamžite aj časom. Tieto sankcie sme zámerne navrhli tak, aby sme maximalizovali dlhodobý vplyv na Rusko a minimalizovali dopad na Spojené štáty a našich spojencov,“ povedal Biden. Ako poznamenal, Spojené štáty to nerobia samé a dodal, že na týchto sankciách sa podieľa 27 členov Európskej únie a skupina G7.

Rusko bude mať obmedzenú schopnosť obchodovať v dolároch, eurách, librách a jenoch. Nebude tak mať možnosť financovať svoju armádu a zhorší sa tiež jeho schopnosť byť konkurencieschopné v technologicky vyspelej ekonomike 21. storočia. USA uvalili sankcie na ruské banky, ktoré dohromady držia aktíva približne bilión dolárov. „Každé aktívum, ktoré majú v Amerike, bude zmrazené,“ dodal Biden.

Šéf Bieleho domu povedal, že po tom, čoho sa Putin dopustil, nemá v pláne zhovárať sa s ním. „Putinova agresia proti Ukrajine bude stáť Rusko draho ekonomicky a strategicky. Putin bude na medzinárodnej scéne vyvrheľom. Putinovo rozhodnutie viesť úplne neospravedlniteľnú vojnu proti Ukrajine spôsobí, že Rusko bude slabšie a zvyšok sveta silnejší,“ skonštatoval Biden. (SITA)

20:30  Je nutné zabrániť, aby sa ruská invázia nerozšírila do ďalších krajín

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok večer v prejave k národu varoval, že ruská invázia na Ukrajinu sa nesmie rozšíriť do iných častí Európy. Prisľúbil tiež, že NATO bude brániť svoje členské štáty. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Musíme zaistiť, aby sa tento konflikt nerozšíril do ďalších európskych krajín. S americkým prezidentom (Joeom Bidenom) a našimi európskymi priateľmi sa zhodujeme, že tomuto musíme predísť všetkými dostupnými prostriedkami,“ uviedol v prejave, ktorý bol odvysielaný v televízii.

Ruský prezident Vladimir Putin by podľa Scholza nemal podceňovať odhodlanie NATO brániť svojich členov.

zdroj: SITA/AP, Markus Schreiber

„Sme svedkami začiatku vojny, akú sme v Európe nevideli viac ako 75 rokov,“ uviedol nemecký kancelár. „Toto je pokus násilne posunúť hranice v rámci Európy, možno dokonca vymazať celú krajinu z mapy sveta,“ uviedol v súvislosti s útokom Ruska na Ukrajinu.

Scholz sa tiež priamo obrátil na ruského prezidenta: „Okamžite zastavte bojové operácie. Stiahnite ruské jednotky z Ukrajiny. Zrušte nezákonné uznanie Doneckej a Luhanskej oblasti.“

Za vzniknutú situáciu je podľa Scholza zodpovedný výlučne ruský prezident. „On a nie ruský ľud sa rozhodol pre túto vojnu. On jediný je za ňu zodpovedný. Táto vojna je Putinova vojna.“

20:22 OSN uvoľní prostriedky na humanitárnu pomoc

 Organizácia Spojených národov (OSN) uvoľní 20 miliónov dolárov na neodkladnú humanitárnu pomoc Ukrajine. Vo štvrtok to oznámil generálny tajomník OSN António Guterres a zároveň zopakoval žiadosť, aby Rusko zastavilo inváziu.

„Ukončite vojenskú operáciu a vojakov pošlite naspäť do Ruska,“ odkázal zo sídla OSN, pričom ofenzívu označil za nesprávnu a neprijateľnú, no nie nezvrátiteľnú. „Ešte nie je neskoro ochrániť túto generáciu od hrôz vojny,“ dodal. (SITA)

20:17 Doba čakania na hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa zvýšila na 12 hodín

Doba čakania na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod sa pri vstupe osobných motorových vozidiel do EÚ zvýšila už na 12 hodín. Kamióny čakajú v priemere 230 minút. Na webovej stránke o tom informovala Finančná správa SR.

Ako skôr informovala Polícia SR vo svojom profile na sociálnej sieti, policajný zbor zabezpečuje zvyčajný chod na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru a Finančná správa situáciu monitorujú a robia všetko preto, aby bola premávka plynulá.

V súčasnosti sú v prevádzke všetky hraničné priechody na hranici s Ukrajinou, okrem železničného hraničného priechodu Čierna nad Tisou – Čop, kde bola zastavená osobná doprava. Vstup bude podľa polície umožnený všetkým osobám, ktoré utekajú pred týmto vojnovým konfliktom, po individuálnom posúdení aj osobám, ktoré nebudú mať platný cestovný doklad (biometrický pas).

19:41  Ľudia v Moskve protestujú proti vojne na Ukrajine

Ruské úrady vo štvrtok varovali občanov, že účasť na protestoch proti vojne na Ukrajine môže viesť k trestnému stíhaniu a obvineniu z trestného činu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Napriek tomu sa vo štvrtok na Puškinovom námestí v Moskve zišli demonštranti, pričom niektorí niesli transparenty s nápismi „Vojnu nie!“ Poriadková polícia z reproduktorov upozorňovala, že protestná akcia je neoprávnená.

19:27 Z juhu Ukrajiny hlásia civilné a vojenské obete, aj stratu území

Najmenej 13 civilistov a deväť vojakov zahynulo v prvý deň ruskej ofenzívy v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny. TASR o tom informovala na základe správy AFP.

Moskva medzičasom potvrdila, že jej pozemné sily vnikli na Ukrajinu. Kolóny ruských obrnených vozidiel vnikli do južnej časti Ukrajiny zo susedného Krymu, anektovaného Ruskom v roku 2014.

Miestni ukrajinskí predstavitelia následne oznámili, že ruské invázne vojská ovládli časti Chersonskej oblasti vrátane okresu Heničesk, informuje agentúra DPA.

Podľa TASR nemenované zdroje zároveň uviedli, že ruské sily na juhu Ukrajiny ovládli aj vodný kanál a vodnú elektráreň, dodáva DPA s tým, že existujú obavy aj z možného útoku na dôležité prístavné mesto Odesa. Ruské vojská podľa DPA postupujú z Krymu smerom na mestá Cherson a Melitopoľ.

Od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajinu prichádzajú z rôznych oblastí správy o obetiach. Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) Peter Maurer v tejto súvislosti vyjadril obavy, že tento konflikt spôsobí skazu a utrpenie obrovského rozsahu.

„Obávam sa zvýšeného výskytu utrpenia s potenciálom obrovského počtu obetí a rozsiahleho ničenia civilných objektov, ako sú vodné a elektrické elektrárne,“ povedal Maurer a tiež predpovedal „hromadné vysídľovanie, traumy, odlúčenie rodín a nezvestné osoby.“

Agentúra so sídlom v Ženeve, ktorá má asi 600 humanitárnych pracovníkov po celej Ukrajine vrátane 400 na východe, pomáha pri zásobovaní vodou v Doneckej oblasti po tom, ako boli počas víkendového ostreľovania poškodené dve čerpacie stanice vody, čím sa prerušili dodávky vody pre zhruba jeden milión ľudí, pripomenula agentúra Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.

19:23 Rusko prvýkrát potvrdilo, že jeho pozemné sily vstúpili na Ukrajinu

Rusko prvýkrát potvrdilo, že jeho pozemné sily vstúpili na Ukrajinu, pričom z územia anektovaného Krymu. Informovala o tom agentúra AP.

Ako uvádza TASR, Rusko predtým uvádzalo len to, že rozpútalo letecké a raketové útoky na ukrajinské letecké základne, batérie protivzdušnej obrany a ďalšie vojenské objekty. Zničených bolo podľa neho 83 ukrajinských vojenských zariadení.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov vo štvrtok večer – prvýkrát od začiatku vojenskej operácie – potvrdil, že ruské pozemné jednotky vtrhli na Ukrajinu, pričom uviedol, že postupovali smerom k mestu Cherson ležiacemu severozápadne od Krymu, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Cherson leží pri nádrži poskytujúcej väčšinu dodávok sladkej vody pre Krym, kým ho Ukrajina v roku 2017 – v reakcii na anexiu ukrajinského Krymského polostrova – neodrezala priehradou.

Konašenkov povedal, že krok ruských jednotiek umožnil obnoviť dodávky vody na Krym. Vyhlásil tiež, že „všetky úlohy pridelené skupinám vojsk ozbrojených síl Ruskej federácie na daný deň boli úspešne splnené“.

V dôsledku zásahov ruských ozbrojených síl bolo na Ukrajine vyradených 83 pozemných objektov vojenskej infraštruktúry, spresnil Konašenkov.

Od začiatku vojenskej operácie boli zostrelené dva ukrajinské Su-27, dva Su-24, jeden vrtuľník a štyri útočné bezpilotné lietadlá Bayraktar, dodal Konašenkov.

Informoval tiež, že jednotky milícií samozvaných proruských republík v Donbase postúpili o 6-8 kilometrov vďaka palebnej podpore ruského delostrelectva a letectva.

19:14  Bezpečnostná rada by mala hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruský útok na Ukrajinu

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) by mala v piatok hlasovať o rezolúcii odsudzujúcej ruský útok na Ukrajinu. Vyjadril sa tak americký vysoký predstaviteľ, podľa ktorého by mal text žiadať aj okamžité stiahnutie všetkých ruských jednotiek. To všetko s vedomím, že Rusko bude opatrenie vetovať.

Ako uvádza SITA, Spojené štáty sú však presvedčené, že je dôležité, aby sa o rezolúcii hlasovalo, čo by podčiarklo medzinárodnú izoláciu krajiny. Zároveň tiež zdôrazňujú, že po vete bude rýchlo nasledovať rezolúcia v 193-člennom Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, kde žiadne veto nie je.

Americký predstaviteľ vo štvrtok hovoril s agentúrou AP pod podmienkou zachovania anonymity, pretože nie je oprávnený verejne sa vyjadrovať.

19:11 Zuzana Čaputová bude v piatok zastupovať Slovensko na mimoriadnom samite NATO

Prezidentka Zuzana Čaputová bude v piatok 25. februára zastupovať Slovensko na mimoriadnom samite lídrov krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). K online rokovaniu sa pripojí z Varšavy spolu s ďalšími lídrami štátov východného krídla NATO, takzvanej Bukureštskej deviatky (B9), ktorej členmi sú okrem Slovenska aj Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Informuje o tom SITA.

19:09 Zelenskyj vyzval Moskvu, aby ukončila násilnosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Moskvu, aby ukončila násilnosti. „Nebola to Ukrajina, kto si vybral cestu vojny, ale Ukrajina ponúka návrat na cestu mieru,“ vyjadril sa vo štvrtok.

Doplnil pritom, že na letisku Hostomeľ pri Kyjeve zničili viacero ruských vojenských lietadiel a obrnených vozidiel a zadržali nešpecifikovaný počet ruských vojakov. Uvádza to agentúra SITA.

Zložitá je podľa jeho slov situácia v Charkove, druhom najväčšom ukrajinskom meste, ktoré sa nachádza len zhruba 20 kilometrov od ruských hraníc. Na severe zas Rusi pomaly postupujú smerom k Černihivu, dodal Zelenskyj.

Oslovil tiež svetových lídrov s tým, že ak im dnes nepomôžu a nedokážu ponúknuť silnú pomoc Ukrajine, zajtra vojna zaklope na ich dvere.

18:56 Rusi mali dobyť Černobyľ. Ukrajinci sa obávajú jadrovej katastrofy

Objavili sa správy, že ruskí vojaci sa zmocnili Černobyľu. „Po krutom boji ukrajinská armáda nad areálom v Černobyle stratila kontrolu. Stav bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, väzenia a skladov jadrového odpadu nie je známy,“ povedal poradca riaditeľa černobyľskej elektrárne Mykhailo Podoliak, informuje na svojom Twitteri americký novinár Christopher Miller. 

Správu mal potvrdiť i poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie agentúre Reuters.

18:44 Britský premiér Boris Johnson oznámil zatiaľ najrozsiahlejšie sankcie na Rusko

Zámerom je plne vylúčiť ruské banky z britského finančného systému. „Chceme im (Rusom) zabrániť, aby platby prebiehali v librách a išli cez Veľkú Britániu,“ uviedol Johnson.  

Okrem toho Briti zabránia ruským firmám získavať financie a pôžičky. Zníži sa objem financií, ktoré budú môcť ruskí občania ukladať v britských bankách. Zmrazenie majetku sa bude týkať viac ako 100 organizácií a jednotlivcov. Obmedzia sa aj majetky ruských oligarchov.

Zavedené majú byť aj obchodné obmedzenia a kontrola exportu. Zakáže sa vývoz niektorých vecí do Ruska, vrátene vesmírnych komponentov. Sankcie majú ovplyvniť ruské technologické vybavenie na niekoľko desať rokov.

„Som si istý, že je dôležité hovoriť o tom, že by sa Rusko malo odstrihnúť od Swiftu,“ povedal Johnson. Oznámil tiež zákaz vstupu Aeroflotu (ruský národný letecký dopravca) do britského priestoru.

Európskej únii pripomenul, že toto je čas, kedy by mala prehodnotiť závislosť od ruského plynu. Oznámil tiež presunutie britského veľvyslanectva z Kyjeva do Ľvova. Informovala o tom ČT 24.

18:30 Do Moldavska už stihlo ujsť asi 4 000 ľudí, najmä žien a detí

Cez hranice z Ukrajiny do Moldavska doteraz utieklo viac ako 4 000 ľudí, väčšinou žien a detí. Ako referuje spravodajský web BBC, zatiaľ nie je jasné, či tam chcú zostať alebo prejsť do Rumunska.

Jedným z vysvetlení vysokého počtu žien a detí môže byť to, že ukrajinské úrady bránia odchodu mužov, ktorí by mohli odísť bojovať. Zatiaľ to však nikto oficiálne nepotvrdil.

„Očakávame omnoho vyššie čísla,“ povedal z Kišiňova pre BBC Roland Schilling, regionálny zástupca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). „Uvedomujeme si, že na hraničných priechodoch sa tvoria veľké rady. Pripravujeme našu humanitárnu reakciu spolu s ďalšími agentúrami OSN,“ dodal.

18:15 Ukrajinci zdieľajú videá z bombardovania

17:59 EÚ sa chystá uvaliť na Bielorusko sankcie za podporu ruskej invázie

Lídri EÚ vyzvú na štvrtkovom summite na prijatie sankcií voči Bielorusku za jeho podporu ruskej invázie na Ukrajinu. Uvádza sa to v návrhu ich spoločného vyhlásenia, do ktorého nahliadol denník The Guardian.

Návrh spoločného vyhlásenia, ktorý má byť dokončený vo štvrtok neskoro večer na ich mimoriadnom zasadnutí v Bruseli, odsudzuje „zapojenie Bieloruska do tejto agresie voči Ukrajine“ a vyzýva Minsk, aby dodržiaval svoje medzinárodné záväzky. V návrhu sa tiež uvádza, že Európska rada vyzvala na urýchlené vypracovanie ďalšieho balíka sankcií, ktoré sa majú týkať aj Bieloruska.

EÚ už pred časom uvalila na Bielorusko – pre brutálne potlačenie tamojších protivládnych protestov – rozsiahle sankcie, ktorých terčom sa stali jednotlivci, ako aj celé sektory bieloruského hospodárstva.

V návrhu spoločného vyhlásenia zároveň lídri EÚ znova varovali, že aj na Rusko uvalia ďalšie sankcie, ktoré budú mať „rozsiahle a vážne dôsledky“. Konkrétne opatrenia sa vo vyhlásení však zatiaľ neuvádzajú, keďže sa na nich ešte večer musia dohodnúť lídri 27-členného eurobloku, pripomína The Guardian.

17:56 Emotívne video ukrajinského otca, ktorý sa lúči s dcérou, sa šíri sociálnymi sieťami

17:35 Zelenskyj prosí Západ o pomoc, pretože ak padne Ukrajina, Putin pôjde aj ďalej 

„Pokiaľ nám nepomôžete dnes, zajtra vojna zaklope na vaše dvere,“ vyhlásil západným lídrom v prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uviedol, že majú straty na životoch, avšak dodal, že tých má aj druhá strana. Vyzval rusov aby sa nebáli a vyjadrili nesúhlas. Ukrajinský prezident od nich chce, aby protestovali na námestiach v Rusku, nie len na Instagrame. 

„Nikto neprinúti Ukrajincov, aby sa vzdali svojej slobody a nezávislosti,“ vyhlásil Zelenskyj. Prejav ukončil slovami „sláva Ukrajine!“ (ČT24)

 17:23 Starosta Kyjeva vyhlásil nočný zákaz vychádzania 

Starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjev Vitalij Klyčko vo štvrtok vyhlásil, že v čase od 22.00 h do 07.00 h miestneho času (21.00 – 06.00 h SEČ) bude v platnosti zákaz vychádzania a nebude premávať ani mestská verejná doprava. TASR prevzala túto informáciu z agentúry AFP.

Ide o reakciu na rozsiahlu vojenskú inváziu Ruska na Ukrajinu, ktorá sa začala vo štvrtok v skorých ranných hodinách. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popoludní oznámil, že ruská armáda ovládla vojenské letisko neďaleko metropoly Kyjev. Klyčko dodal, že stanice metra, ktoré slúžia ako núdzové kryty, zostanú po celý čas otvorené. (TASR)

17:21 V Rusku ľudia protestujú proti vojne. Polícia ich mala zadržať viac ako sto

Ľudia po celom Rusku organizujú protesty aby vajadrili svoj nesúhlas s ruskou inváziu na Ukrajinu. Webová stránka OVD-Info, ktorá monitoruje políciu, informovala o takmer 100  zadržaných v Moskve, Petrohrade a ďalších ruských mestách za organizovanie protivojnových demonštrácií, píše Moscow Times.

Ľudsko-právna aktivistka Marina Litvinovičová vo štvrtok vyzvala Rusov, aby sa o 19:00 moskovského času zúčastnili na „prechádzke proti vojne“ na námestí v Moskve.  Krátko nato úrady zadržali Litvinovičovú pred jej domom, informoval nezávislé médium Dozhd. (Moscow Times)

17:11 Ukrajina žiada EÚ o protivzdušnú ochranu a tvrdé sankcie voči Bielorusku

Ukrajina vyzvala lídrov a členské štáty EÚ, aby jej urýchlene poskytli systémy protivzdušnej obrany a protiraketové systémy a aby použili „všetky prostriedky“ na rušenie ruských družicových signálov. Kyjev zároveň žiada, aby Únia zaviedla „najtvrdšie možné reštriktívne opatrenia voči Bielorusku, ktoré priamo podporilo“ inváziu na Ukrajinu.

Ukrajina to uvádza v zozname požiadaviek, ktorý tesne pred mimoriadnym summitom EÚ zaslali ukrajinskí diplomati v Bruseli európskym lídrom. Cituje z neho denník The Guardian, ktorému sa doň podarilo nahliadnuť.

 Kyjev žiada napríklad tiež o to, aby EÚ ukončila licencie na softvéry pre vojenské a civilné zariadenia v Rusku a Bielorusku. Apeluje, aby zároveň blokovala alebo rušila ruské satelitné navigačné systémy vo oblasti na Čiernym a Azovským morom.

Obzvlášť pritom apeluje, aby EÚ využila všetky prostriedky na zablokovanie ruského družicového navigačného systému GLONASS nad Čiernym morom, Azovským morom a vzdušným priestorom Ukrajiny.

Okrem výzvy, aby EÚ ukončila „bežné obchodovanie“ s Ruskom, chce Kyjev tiež, aby aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ, a teda poskytla núdzovú pomoc pre Ukrajincov. (TASR)

17:03 Ruská armáda ovládla letisko neďaleko Kyjeva, oznámil Zelenskyj

Ruská armáda ovládla letisko neďaleko ukrajinskej metropole Kyjev, oznámil vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom agentúra AFP.

 „Nepriateľskí výsadkári boli zablokovaní v Hostomeli – naši vojaci dostali rozkaz ich zničiť,“ povedal Zelenskyj v krátkom videopríhovore.

Hostomeľ je mesto vzdialené približne 20 kilometrov na severozápad od Kyjeva, pri ktorom sa nachádza rovnomenné medzinárodné nákladné letisko. Zelenskyj počas svojho krátkeho televízneho prejavu tiež uviedol, že Rusko svojim rozhodnutím zaútočiť na Ukrajinu okolo seba stavia novú železnú oponu, informoval spravodajský server Yahoo News.

 „To, čo sme dnes počuli, nie sú len výbuchy rakiet, boje a rachot lietadiel. Toto je zvuk novej železnej opony, ktorá sa spustila a odrezáva Rusko od civilizovaného sveta,“ povedal ukrajinský prezident.

„Našou národnou povinnosťou je zabezpečiť, aby táto opona nespadla na našu krajinu,“ dodal.

(TASR)

16:40 Vyľudnené ulice, vojenská technika či zabití Ukrajinci. Takto vyzerá Ukrajina na fotografiách

Pripravili sme pre teba súhrn fotografií vojny na Ukrajine. 

16:17 Ľudia utekajú z Kyjeva na Západ. V rizikových oblastiach sú veľké boje, opísal situáciu pre Startitup aktivista

„Ľudia sa snažia odísť už od rána. Väčšinou mieria na západ, vlakmi, autobusmi a, ak majú, aj autami,“ opísal situáciu.

„My už vidíme, že sú prvé civilné obete. Bude to vo viacerých mestách, kde útoky prebiehali. Zároveň sa rozhoreli veľké boje na tzv. línii dotyku, teda na území, ktoré bolo medzi územiami kontrolovanými ukrajinskou vládou, a územiami, ktoré neboli pod dohľadom vlády v Kyjeve. Tam sa začalo strašne bojovať,“ prezradil nám pracovník českej humanitárnej organizácie Človek v tísni. 

Viac sa dočítaš v článku: 

16:09 Pri útoku na nemocnicu v Donecku mali zahynúť štyria ľudia

Ukrajinské vojenské velenie oznámilo, že štyria ľudia zahynuli a desať ďalších utrpelo zranenia po tom, ako ruská strela zasiahla nemocnicu v meste Vuhledar v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Medzi zranenými sú podľa vyjadrenia velenia aj šiesti lekári, informuje denník The Guardian.

Ukrajina tvrdí, že Rusko voči nej od rána vykonalo už prinajmenšom 203 útokov, pričom boje prebiehajú takmer na celom území Ukrajiny, píše agentúra Reuters. (TASR)

16:04 Rusi mali vstúpiť z Bieloruska do Černobyľskej oblasti, ohrozené sú sklady jadrového odpadu. 

Uviedol to poradca ukrajinského ministerstva vnútra. Bojovať sa má v blízkosti elektrárne Černobyľ. Boje podľa informácií môžu zničiť sklady s jadrovým odpadom. Informáciu potvrdil aj ukrajinský premiér Volodymyr Zelenskyj.

15:40 Česko je pripravené pomôcť Ukrajine, ale aj na slovenských hraniciach 

Český minister vnútra Vít Rakušan informoval, že sú pripravení na na Slovensko poslať pomoc v podobe policajných jednotiek v prípade zhoršenej situácie na hraniciach s Ukrajinou.  Zatiaľ však takáto žiadosť zo Slovenska nebola vyslovená.

Podobne ako Slovensko, aj Česká republika je pripravená pomôcť ľuďom, ktorí budú pred vojnou utekať z Ukrajiny. (ČT24)

15:20 McDonald´s  zatvára svoje pobočky na Ukrajine 

Spravodajský web Gazeta.ru informoval, že sieť reštaurácií rýchleho občerstvenia McDonald´s vzhľadom na situáciu na Ukrajine dočasne zatvára všetky svoje pobočky. (TASR)

15:18 Prebiehajú boje na letisku Hostmomel neďaleko Kyjeva

Nákladné letisko sa nachádza na severnom predmestí Kyjeva. Televízia CNN priniesla informácie, že počas nich mali Ukrajinci zostreliť jeden ruský vojenský vrtuľník. Dokopy mali byť v Kyjevskom regióne zostrelené až 3 ruské vrtuľníky. 

15:12 Rusi mali zničiť 11 ukrajinských letísk a desiatky vojenskej infraštruktúry 

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že vo štvrtok na Ukrajine zničilo 74 zariadení nadzemnej vojenskej infraštruktúry vrátane 11 letísk. Informovala o tom agentúra AFP. (TASR)

15:05 V médiách sa začínajú objavovať prví zadržaní ruskí vojaci 

Bieloruská televízia NEXTA informovala o prvých zadržaných ruských vojakoch. Má ísť o mladých mužov, prevažne zo Zakaukazskej oblasti. 

14: 55 Čína spolu s Ruskom obvinila z eskalácie konfliktu na Ukrajine Západ a Kyjev

Rusko a Čína obvinili vo štvrtok z eskalácie konfliktu na Ukrajine západné krajiny a Kyjev, informovala agentúra DPA po rozhovoroch medzi ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a jeho čínskym náprotivkom Wangom I.

Podľa DPA ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že „ministri vyjadrili spoločné presvedčenie, že dôvodom súčasnej krízy je odmietnutie Kyjeva – povzbudzovaného USA a ich spojencami – implementovať minský balík opatrení schválený Bezpečnostnou radou OSN“.

Podľa čínskej štátnej televízie CCTV Wang povedal, že zatiaľ čo Čína vždy rešpektovala zvrchovanosť a územnú celistvosť všetkých krajín, ukrajinský konflikt má „zložité a osobitné historické aspekty“ a že Peking chápe „oprávnené obavy Ruska v bezpečnostných otázkach“. 

Podľa denníka Financial Times je tiež Čína pripravená Rusku v prípade uvalenia sankcií pomôcť. Podľa analytikov by pomoc čínskych bánk Rusku uľahčila prekonať ťažkú finančnú situáciu po sankciách so Západu. (TASR, Financial Times)

14: 35 Podľa Kremľa bude ruské obyvateľstvo vojenskú inváziu podporovať

Kremeľ je presvedčený, že ruské obyvateľstvo bude „podporovať“ vojenskú operáciu Moskvy na Ukrajine, pričom trvanie tejto misie bude závisieť od „výsledkov“ a operácia potrvá tak dlho, ako to bude nutné. Vyhlásil to vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Podľa neho nedávne uznanie východoukrajinských separatistov zo strany Moskvy podporuje „solídna väčšina“ Rusov. Nový nezávislý prieskum verejnej mienky o nálade medzi ruskou spoločnosťou v súvislosti s vojnou na Ukrajine však nie je známy.

Peskov neuviedol, ako dlho bude operácia Moskvy trvať; podľa jeho slov to závisí od rozhodnutia ruského prezidenta Vladimira Putina, ako aj od „výsledkov“ tejto invázie.

Kremeľský hovorca ďalej vyhlásil, že táto „špeciálna vojenská operácia“ má svoje „ciele, ktoré je treba dosiahnuť“, píše AFP. „V ideálnom prípade treba Ukrajinu oslobodiť a očistiť od nacistov,“ povedal Peskov novinárom s tým, že invázia na Ukrajinu „nie je okupáciou“. (TASR)

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

14:21 „Cítime bolesť, hnev a hanbu,“ odkazujú nezávislí ruskí novinári

Známy ruský novinár a nositeľ Nobelovej ceny mieru Dmitrij Muratov, ako aj novinári nezávislých ruských médií zverejnili vo štvrtok spoločné vyhlásenie, v ktorom sa píše, že sú proti masakru rozpútanému ruským vedením na Ukrajine.

Muratov, ktorý je šéfredaktorom periodika Novaja gazeta – jedného z posledných nezávislých v Rusku –, uviedol, že po rozpútaní konfliktu na Ukrajine on i jeho kolegovia cítia „bolesť, hnev a hanbu“.

„Toto dobrodružstvo prinesie smútok do rodín tisícov ľudí na Ukrajine a v Rusku. Toto dobrodružstvo je plné veľkej vojny, do ktorej budú zapojené aj ďalšie štáty. Od karibskej krízy svet nikdy nebol tak blízko globálnej katastrofe,“ upozornili novinári vo svojom spoločnom vyhlásení zverejnenom na webe Novej gazety.

Novinári nezávislých ruských médií v spoločnom vyhlásení prisľúbili, že o tom, čo sa deje, budú „informovať čestne“, kým budú „mať túto príležitosť“.

„Želáme výdrž a silu ľuďom na Ukrajine, ktorí odolávajú agresii, a všetkým v Rusku, ktorí sa teraz snažia odolať militaristickému šialenstvu,“ uvádza sa v ich spoločnom texte.

Novinári sa zároveň obracajú i na tých, „ktorí sa snažia racionálne vysvetliť motívy začatia vojny a jej začiatok odôvodňujú potrebou chrániť sa pred NATO a ukrajinským nacizmom“.

Poukazujú, že „vojna už nie je len hádka v televízii a v kuchyniach. Už existuje. Tanky sú v Charkove. A v skutočnej vojne ľudia vždy zomierajú. Dúfame, že pochoronku (oficiálne oznámenie o smrti vojaka padlého v boji) doručia nie k vám domov. Ale isté to nie je“.

Samotný Muratov podľa spravodajskej stanice BBC obvinil Putina, že sa „pohráva s jadrovým tlačidlom, ako keby to bol prívesok na kľúčoch od drahého auta“ a v zamyslení sa pýta: „A čo ďalej – (spustíme) jadrový útok?“ Muratov dodal, že nevidí „žiadnu inú interpretáciu slov Vladimíra Putina o ‚zbrani odplaty’“. Muratov získal v roku 2021 Nobelovu cenu mieru ako uznanie za svoj boj za slobodu prejavu v Rusku.

14:18 Ruskú inváziu odsúdil už aj maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarsko odsudzuje ruský vojenský útok na Ukrajinu, vyhlásil vo štvrtok premiér Viktor Orbán po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Spolu s našimi spojencami z Európskej únie a Severoatlantickej aliancie (NATO) odsudzujeme ruský vojenský útok,“ povedal Orbán a dodal, že Maďarsko sa bude „držať mimo“ vojenského konfliktu, pretože bezpečnosť Maďarov je najdôležitejšia.

Orbán však zároveň dodal, že Maďarsko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc a je pripravené prijať ľudí utekajúcich z krajiny.

„Naše vojenské a policajné jednotky začali pracovať v oblasti ukrajinsko-maďarských hraníc. Žiaľ, musíme počítať s tým, že po dnešnom vojenskom útoku sa počet ukrajinských občanov prichádzajúcich do Maďarska zvýši. Budeme pripravení sa o nich postarať,“ uviedol Orbán vo videu zverejnenom na jeho oficiálnom profile na Facebooku.

Predseda maďarskej vlády dodal, že o krokoch voči Rusku sa bude diskutovať na štvrtkovom mimoriadnom summite EÚ. (TASR)

14:16 Ruské tanky, ktoré majú namierené na Ukrajinu, zachytila CNN

Počas živého vysielania reportéra zo CNN z ruského Belgorodu, ktorý susedí z Ukrajinou, boli vidieť tanky, ktoré mali namierené k hraniciam s Ukrajinou.

14:08 Polícia v Moskve zadržala organizátorku protestov proti vojne na Ukrajine

Polícia v Moskve zadržala vo štvrtok niekoľko ľudí, ktorí sa zišli na Puškinovom námestí na protivojnovej demonštrácii. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy. Podľa ruských nezávislých médií sa vo štvrtok podvečer vo viacerých mestách Ruska uskutočnia zhromaždenia proti vojne na Ukrajine.

Echo Moskvy v tejto súvislosti prinieslo informáciu, že v Moskve bola zadržaná jedna z ich organizátoriek, aktivistka za ľudské práva Marina Litvinovičová.

Na svojom konte na kanáli Telegram Litvinovičová spresnila, že ju zadržali pri východe z domu, odkiaľ ju odviezli na políciu. Echo podotklo, že na facebookovej stránke Litvinovičovej sa už dávnejšie objavil príspevok, kde vyzývala Rusov, aby zakročili proti vojne voči Ukrajine.

Stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) uviedla, že protivojnové demonštrácie sa na rôznych miestach Moskvy konali aj v stredu. Aj na nich došlo k zatknutiam ich účastníkov. Zadržaní boli aj pacifisti, ktorí proti vojne protestovali ako jednotlivci, čo ruský zákon umožňuje a netrestá. Medzi zadržanými boli aj mestský poslanec Sergej Cukasov a hudobník Kirill Medvedev. (TASR)

13:54 Ukrajinské vojenské lietadlo so 14 ľuďmi na palube sa zrútilo pri Kyjeve

Ukrajinské vojenské lietadlo so 14 ľuďmi na palube sa vo štvrtok zrútilo neďaleko hlavného mesta Kyjev. Informovali o tom tamojšie záchranné služby, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AFP.

Záchranné služby uviedli, že „ešte určujú, koľko ľudí presne zahynulo“.  Incident sa stal približne 20 kilometrov južne od Kyjeva, v čase, keď prichádzajú správy, že prebiehajú útoky Ruska na niekoľko lokalít okolo tohto mesta.

Ruský prezident Vladimir Putin spustil vo štvrtok nadránom vpád na Ukrajinu, čo Západ označil za porušenie medzinárodného práva a pripravuje proti Rusku nové balíky tvrdých sankcií. (TASR)

13:50 Kremeľ tiež Ukrajine oznámil, že používanie slova „okupácia“ je nevhodné

Kremeľ vo štvrtok vyhlásil, že neplánuje okupáciu Ukrajiny, ale naopak – ruský prezident Vladimir Putin chce, aby bola Ukrajina neutrálna a nemala na svojom území rozmiestnené útočné zbrane. Informáciu priniesla britská stanica Sky News.

Kremeľ dodal, že Ukrajina „v zásade“ potrebuje oslobodenie od „nacistov“ a že vojenská operácia Ruska musí dosiahnuť „demilitarizáciu a denacifikáciu“ Ukrajiny. (TASR)

13:40 Rusko vyhlásilo, že chce s Ukrajinou rokovať o jej neutrálnom štatúte

Rusko má byť pripravené rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi o neutrálnom štatúte krajiny a o odmietnutí odmietnutí rozmiestnenia zbraní na jej území. Informovala o tom Ukrinform, ktorá sa odvoláva na slová hovorcu Dmitrija Peskova, ktorého citovala agentúra Interfax. 

„Prezident  sformuloval svoju víziu toho, čo by sme od Ukrajiny očakávali, aby sa vyriešili koncepčné problémy ‚červenej línie’. Toto je neutrálny stav, toto je odmietnutie nasadenia zbraní. Otázkou je, či je na to vedenie Ukrajiny pripravené,“ povedal Peskov.

Na objasňujúcu otázku, či je Rusko teraz pripravené rokovať s vedením Ukrajiny na túto tému, Peskov odpovedal: „Ak je vedenie Ukrajiny pripravené o tom hovoriť.“

Hovorca Kremľa už skôr uviedol, že na Ukrajine údajne neprebieha vojna, ale „špeciálna operácia“, ktorej účelom je „očistiť Ukrajinu od nacistov, pronacistických ľudí a ideológií“. (Ukrinform)

13:20 Ruské jednotky prenikli do oblasti Kyjeva

Ruské sily prenikli vo štvrtok zo severu do oblasti Kyjeva, oznámila ukrajinská pohraničná stráž. Reportér agentúry AFP v severnej časti ukrajinského hlavného mesta videl niekoľko nízko letiacich vrtuľníkov letiacich smerom k mestu.  

Reportér agentúry Reuters v Kyjeve počul niekoľko výbuchov. V meste Hostomeľ, kde sa nachádza medzinárodné nákladné letisko Antonov, údajne prebiehajú „prudké boje“. V oblasti je vidieť útočiace vrtuľníky.

Ukrajinská armáda vo štvrtok predpoludním uviedla, že Rusko sa pokúša dostať do ukrajinského hlavného mesta. Moskva podľa Kyjeva podnikla už viac ako 30 leteckých úderov na civilnú a vojenskú infraštruktúru. Okrem toho Rusi zrejme útočia salvovými raketometmi typu Grad.

Na videozáberoch z Kyjeva je vidieť dopravné zápchy z centra mesta smerom na západ. Potvrdzujú to aj údaje od navigačných aplikácií. V hlavnom meste sa šíria správy, že ruské tanky postupujú z Bieloruska na Kyjev. (TASR)

13:11 Chodorkovskij: Putinove hrozby jadrovou zbraňou stavajú svet na pokraj katastrofy

Bývalý ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij vo štvrtok apeloval na zastavenie „vojny proti Ukrajine za každú cenu“ a vyzval občanov Ruska, aby „využili každú príležitosť na odpor proti vojne“.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook Chodorkovskij vyslovil predpoklad, že vojna „sa stane osudovým faktorom rozvoja ruskej spoločnosti a kritickým faktorom ruskej štátnosti“.

Putinove vyhrážky „použitím jadrových zbraní, jasne vyjadrené na rokovaniach so Západom“, podľa Chodorkovského „stavajú celý svet na pokraj katastrofy“. Na svojom konte na sociálnej sieti Facebook napísal, že „Putin začal vojnu proti Ukrajine“ a označil to za „zločin proti ľudskosti“.

„Ide o závažný trestný čin podľa ruského práva a ide o zradu ruských národných záujmov,“ konštatoval Chodorkovskij. Prízvukoval pritom, že „si treba jasne uvedomiť, že vojnu rozpútal práve Putin a jeho okolie, aby si udržali moc, a nie ruský ľud“.

„Rozpútanie agresívnej vojny, použitie ozbrojených síl na osobné záujmy znamená, že moc v Rusku prevzala junta na čele s Putinom,“ deklaroval bývalý ropný magnát. Upozornil, že „každý, kto slovom alebo činom dobrovoľne pomôže junte, sa stáva vojnovým zločincom“.

Dodal, že ako občan a vlastenec považuje za svoju povinnosť urobiť všetko pre to, aby sa táto „nespravodlivá, agresívna, imperialistická vojna vo svojej podstate zastavila a obrátila sa hanebná stránka ruských dejín“. Vyzval aj ostatných na účasť v protivojnovom hnutí a na sabotovanie príkazov junty, ktoré podporujú vojnu, pričom to označil za povinnosť „každého slušného človeka“. (TASR)

13:01 BBC: Z centrály vojenskej rozviedky v Kyjeve stúpa dym

Z centrály Hlavnej správy rozviedky ukrajinského ministerstva obrany v centre Kyjeva stúpa čierny dym, informovala vo štvrtok stanica BBC.

Ukrajina tvrdí, že niektoré z jej vojenských veliteľských centier zasiahli ráno ruské rakety po tom, čo Moskva spustila vojenskú operáciu na Ukrajine, dodala BBC. (TASR)

12:45 Stoltenberg: Rusko narušilo mier na našom kontinente

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg uviedol, že Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine a narušilo tým mier na európskom kontinente. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

„Teraz máme v Európe vojnu v takom rozsahu, o ktorom sme si mysleli, že patrí do histórie,“ povedal na tlačovej konferencii Stoltenberg. Situáciu ďalej označil za „vážny moment pre bezpečnosť Európy“ a povedal, že ruská invázia ohrozuje nespočetné množstvo nevinných životov.

„Ide o zámernú, chladnokrvnú a dlho plánovanú inváziu,“ dodal šéf NATO a v súvislosti s vojenskou agresiou Ruska oznámil, že na východné krídlo Aliancie bude vyslaných viac vojakov. Zároveň vyhlásil, že Aliancia uviedla vyše 100 bojových lietadiel do stavu pohotovosti, aby zabezpečili ochranu vzdušného priestoru členských štátov NATO.

Stoltenberg zároveň zdôraznil, že prípadný útok na jednu z členských krajín NATO by vyvolal ostrú reakciu Aliancie. Pobaltské krajiny a Poľsko už vyzvali na konzultácie na základe článku 4 Severoatlantickej zmluvy, v ktorom sa uvádza, že zmluvné strany budú spoločne konzultovať vždy, keď podľa názoru akejkoľvek z nich bude ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť.

12:40 NATO sa po útoku Ruska na Ukrajinu dohodlo na posilnení svojho východného krídla

Severoatlantická aliancia (NATO) sa vo štvrtok dohodla, že posilní svoje pozemné, námorné a vzdušné sily na východnom krídle NATO blízko Ukrajiny a Ruska. Reaguje tak na krok ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý nariadil vojenský útok na Ukrajinu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Vysielame na východné krídlo NATO ďalšie obranné pozemné a vzdušné sily, ako aj ďalšie námorné sily,“ oznámili vo vyhlásení veľvyslanci pri NATO po mimoriadnom zasadnutí. „Zvýšili sme pripravenosť našich síl na všetky možné udalosti,“ dodali vo vyhlásení.

Kým niektoré z 30 členských štátov NATO už zásobujú Ukrajinu zbraňami, strelivom a ďalším vojenským vybavením, NATO ako organizácia to nerobí. Nepodnikne ani žiadnu vojenskú akciu na pomoc Ukrajine, ktorá je blízkym partnerom aliancie, ale jej členstvo v nej nie je vo výhľade.

Krajiny najbližšie ku konfliktu – Estónsko, Lotyšsko, Litva a Poľsko – sú medzi štátmi, ktoré odštartovali zriedkavé konzultácie na základe článku 4 zakladajúcej zmluvy NATO. Ten môže byť aktivovaný, keď je ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť niektorej zo zmluvných strán NATO.

„Rozhodli sme sa, v súlade s naším obranným plánom na ochranu všetkých spojencov, podniknúť ďalšie kroky, ktorými sa posilní zastrašovanie a obrana v celej aliancii,“ uviedli veľvyslanci. „Naše opatrenia sú a zostanú preventívne, primerané a neeskalačné,“ dodali.

11:50 M. Rutte: Sankcie EÚ by sa mali zamerať na Putina a jeho administratívu

Európske sankcie proti Rusku by sa mali zamerať priamo na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho administratívu, uviedol vo štvrtok holandský premiér Mark Rutte. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

„Holandsko verí, že na Putina a jeho vládu musia byť uvalené maximálne sankcie,“ povedal Rutte vo štvrtok novinárom.

„Nie sme v konflikte s ruským ľudom, musíme sa zamerať na Putina a jeho vládu,“ dodal predseda holandskej vlády. Dvadsaťsedem lídrov EÚ bude vo štvrtok v Bruseli diskutovať o „ďalších reštriktívnych opatreniach“, uviedli v spoločnom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel.

11:41 Separatisti v Donbase majú postupne dobývať územie, hlási Moskva 

Ruskom podporované separatistické sily na východe Ukrajiny postupujú, oznámil vo štvrtok hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Informovala o tom agentúra AFP.

Konašenkov pre štátnu televíziu povedal, že sily tzv. Doneckej ľudovej republiky získali pod svoju kontrolu „až tri kilometre“ a jednotky tzv. Luhanskej ľudovej republiky „postúpili o jeden a pol kilometra“.

Konašenkov dodal, že Rusko má „zbrane s vysokou presnosťou“ a že ukrajinskí civilisti sa „nemajú čoho báť“. (TASR)

11:38 Vzdušný priestor uzatvorilo aj Moldavsko 

Moldavsko vo štvrtok oznámilo, že uzatvorí svoj vzdušný priestor a odkloní lety na iné letiská v dôsledku bezpečnostnej situácie v regióne. Na sociálnej sieti Facebook to oznámil tamojší podpredseda vlády, informuje agentúra Reuters.

Prezidentka Maia Sanduová krátko predtým uviedla, že Moldavsko zavedie výnimočný stav a je pripravené prijať desaťtisíce ľudí prichádzajúcich zo susednej Ukrajiny.

„Pomôžeme ľuďom, ktorí potrebujú našu pomoc a podporu,“ povedala prezidentka. Podľa webov moldavských médií sa na hraniciach medzi Ukrajinou a Moldavskom tvoria dlhé rady áut. (TASR)

11:35 Ukrajina hlási už viac ako 40 mŕtvych vojakova približne 10 civilistov 

Počas invázie Ruska na Ukrajine, ktorá sa začala vo štvrtok nadránom, bolo zabitých už vyše 40 ukrajinských vojakov a približne desať civilistov. Informoval o tom spolupracovník ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Oleksij Arestovyč. Citovala ho francúzska tlačová agentúra AFP.

„Viem, že zabitých bolo viac ako 40 ukrajinských vojakov a niekoľko desiatok ich utrpelo zranenia. Informovali ma aj o takmer desiatich civilistoch, ktorí prišli o život,“ povedal novinárom Arestovyč ako predstaviteľ z prezidentovho úradu. (TASR)

11:25 Rusi chcú aby sa Ukrajinci stiahli

Ak sa Ukrajinci stiahnu, Rusi na nich nebudú strieľať. Uviedla to americká korešpondentka na Ukrajine pre televíziu NBC News.

11:15 Zelenskyj: Ukrajina prerušuje diplomatické styky s Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil, že jeho krajina prerušuje diplomatické styky s Ruskom, informujú agentúry AP a Reuters.

Zelenskyj zároveň vyzval všetkých Rusov, aby vyšli do ulíc protestovať proti vojne, ktorú rozpútal ruský prezident Vladimir Putin.

Najvyšší predstaviteľ Ukrajiny súčasne povedal, že armáda dá zbrane každému Ukrajincovi, ktorý ich bude chcieť, a požiadal o darovanie krvi pre zranených vojakov.

Volodymyr Zelenskyj ešte predtým vyhlásil stanné právo a vyzval občanov, aby nepodliehali panike po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil začiatok vojenskej operácie na Ukrajine. Podľa Reuters ide o najväčší útok jedného štátu proti druhému v Európe od skončenia druhej svetovej vojny. (TASR)

11:10 Ukrajina uzavrela vzdušný priestor pre civilné lety

 Ukrajinské štátne letové prevádzkové služby uzavreli pre civilné lety vzdušný priestor krajiny, ktorú napadli vo štvrtok ruské ozbrojené sily. Informovala o tom stanica BBC.

 Všetky lety sú pozastavené od 2.45 h kyjevského času (1.45 h SEČ) „kvôli vysokému riziku leteckej bezpečnosti pre civilné letectvo… Poskytovanie letových prevádzkových služieb civilným užívateľom vzdušného priestoru Ukrajiny je pozastavené“.

Írska letecká spoločnosť Ryanair oznámila, že zrušila všetky lety na Ukrajinu a z nej na nasledujúcich najmenej 14 dní. (TASR)

11:08 Prezident Miloš Zeman priznal chybu, inváziu odsúdil

Český prezident Miloš Zeman sa v prejave k národu vyjadril, že sa hlboko mýlil, keď tvrdil, že Rusko nenapadne Ukrajinu. Čin odsúdil a vyjadril Ukrajine podporu. Povedal, že si váži ruské obete počas druhej svetovej vojny, avšak nesúhlasí s tým, aby na územie suverénneho štátu vstúpila bez vyhlásenia vojny cudzia armáda. Vyjadril sa tiež za sprísnenie sankcií, a to konkrétne vyradenie Ruskej federácie z platobného styku SWIFT. (ČT 24)

11:03 Na hraniciach s Ukrajinou sa už tvoria kolóny

Na slovensko-ukrajinských hraniciach sa už tvora kolóny vozidiel, ktoré sa snažia dostať na Slovensko. Prísť k nám malo už niekoľko cestujúcich z Ukrajiny. Podľa doterajších informácií ešte nie je jasné, ako budú colníci pokračovať. Čakať majú zatiaľ na nové informácie. (TV Markíza

Video z hraníc v Užhorode: 

10:38  Na sociálnych sieťach už začali kolovať videá so zničenými budovami a mestami

Zachytávajú skazu po ruskom bombarodovaní. Ich pravosť sa momentálne dá overiť. 

Zničené letisko v Mariupole po bombardovaní: 

Strieľanie v Charkove: 

Horiaca Odesa po raketových útokoch:

Zbombardované sídlisko v Chigueve. Podľa bieloruskej televízie Nexta malo byť zavraždené aj jedno dieťa:

10:22 ČR uzavrela veľvyslanectvo v Kyjeve a vyzýva Čechov, aby opustili Ukrajinu

Česká republika vo štvrtok oznámila, že dočasne uzavrela veľvyslanectvo v Kyjeve. Konzulárne služby pre českých občanov zabezpečuje konzulát v Ľvove.

 „Vzhľadom na ruskú inváziu bol na Ukrajine vyhlásený vojnový stav. Ministerstvo zahraničných vecí ČR varuje pred cestami na Ukrajinu a vyzýva občanov ČR, aby okamžite opustili Ukrajinu,“ uviedol rezort diplomacie na sociálnej sieti Twitter.

Čechov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na Ukrajine, ministerstvo nabáda na maximálnu opatrnosť. Ak sa rozhodnú zostať v krajine, mali by mať pripravený plán evakuácie.

10:17 Bieloruský prezident: Naša armáda sa nezúčastňuje na operácii Ruska na Ukrajine

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok vyhlásil, že jeho armáda sa nezúčastňuje na ruskom vpáde na Ukrajinu, informovali bieloruské štátne médiá. Citovala ich francúzska tlačová agentúra AFP.

 „Naše ozbrojené sily sa nezúčastňujú na tejto operácii,“ uviedol Lukašenko, spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva má v Bielorusku rozmiestnené desaťtisíce svojich vojakov.

Ukrajinská pohraničná stráž už predtým vo štvrtok ráno oznámila, že ruská armáda zaútočila na Ukrajinu zo susedného Bieloruska. Správu priniesla priniesla agentúra AP. Pohraničná stráž podľa AP uviedla, že ruskí vojaci spustili počas útoku podporovaného Bieloruskom delostreleckú paľbu. Ukrajinská pohraničná stráž dodala, že paľbu opätovala. (TASR)

10:13 EÚ: Rusko bude v súvislosti s útokom na Ukrajinu čeliť bezprecedentnej izolácii

Rusko bude v súvislosti so svojím útokom na Ukrajinu čeliť „bezprecedentnej izolácii“, ako aj „najtvrdším sankciám“, aké kedy Európska únia uvalila. Vyhlásil to vo štvrtok šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

 „Toto nie je otázka blokov. Toto nie je otázka diplomatických mocenských hier. Je to záležitosť života a smrti. Ide o budúcnosť našej globálnej komunity,“ uviedol Borrell v odvysielanom vyhlásení. „Európa zažíva jeden zo svojich najtemnejších momentov od konca druhej svetovej vojny,“ dodal.

Podľa neho je útok Ruska ako „hlavnej jadrovej mocnosti“ proti svojmu prozápadnému susedovi „nielen najväčším porušením medzinárodného práva, ale aj porušením základných princípov ľudského spolunažívania“.

10:00 Porošenko: Putin je novodobý Hitler

Ruský prezident Vladimir Putin je novodobý Hitler, vyhlásil vo štvrtok bývalý ukrajinský prezident a súčasný poslanec Petro Porošenko. Informovala o tom stanica BBC.

Porošenko pred parlamentom v Kyjeve, keď poslanci rokovali o kríze, povedal, že „dnes je tragický deň“. Ale Ukrajina zvíťazí, vyhlásil Porošenko, ktorý bol vo funkcii prezidenta v rokoch 2014 – 19. Situácia v ukrajinskom parlamente je napätá a vo vnútri je veľa ozbrojených ľudí, uviedol pre BBC ukrajinský novinár. (TASR)

9:58 Ukrajinská armáda dostala rozkaz spôsobiť agresorovi maximálne straty 

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj vo štvrtok uviedol, že dostal rozkaz od prezidenta Volodymyra Zelenského odraziť ruský vpád na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Najvyšší veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny vydal rozkaz spôsobiť agresorovi maximálne straty,“ uviedol Zalužnyj. (TASR)

9:49 Ruské štátne médiá chvália inváziu na Ukrajinu, označujú to za pýchu

„Ukrajinskí neonacisti čakajú na správnu chvíľu zaútočiť proti Rusku,“ napísal spravodajský web Rossija-24, keď ruské tanky prekročili hranice Ukrajiny. Podobnú rétoriku má aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý v príhovore povedal, že okrem „demilitarizácie“ Ukrajiny si dali za cieľ ju aj „denacifikovať“. Tento termín sa používal v súvislosti s Nemeckom po druhej svetovej vojne.

„Toto je štandardná (vojenská) prehliadka,“ napísala na sociálnej sieti šéfka televízie RT Margarita Simonyanová. „Okrem tohto roka sme sa rozhodli usporiadať prehliadku aj v Kyjeve.“

Nemenovaný reportér štátnej agentúry sa tiež mal pre denník The Guardian vyjadriť, že všetko čo sme videli, považuje za pýchu. (The Guardian)

9:35 Raketový útok sa uskutočnil aj 150 kilometrov od Slovenska 

„Nepriateľ zaútočil na západné oblasti Ukrajiny. Letisko Ivano-Frankivsk a sklady paliva a mazív ničia raketové systémy,“ uviedlo ministerstvo. Štátna pohotovostná služba v Ivano-Frankivskej oblasti potvrdila, že v Ivano-Frankivsku horí budova letiskového skladu palív a mazív. Na sociálnych sieťach sa objavili videá, ktoré zachytávajú výbuch.

Viac informácii v článku:

9:15 Mŕtvych hlásia aj na Kryme, bombový útok bol aj sto kilometrov od Poľska 

Ukrajinský veľvyslanec v Českej republike Jevhen P. Perebyjnis tiež uviedol, že jeden ukrajinský vojak bol zabitý na Kryme. Zároveň dodal, že sa uskutočnil bombový útok na televízny vysielač v meste Luck, čo je podľa veľvyslanca jeden z najzápadnejších bodov, kde sa ruský útok uskutočnil. Mesto sa nachádza niečo cez 100 kilometrov od poľskej hranice a je vzdušnou čiarou približne 350 kilometrov od Slovenska. (ČT24)

9.08 Hlásených je minimálne šesť mŕtvych v Odese

„Ruský letecký útok na vojenskú jednotku v Podilsku v Odeskej oblasti si vyžiadal najmenej 6 mŕtvych a minimálne 7 zranených, pričom ďalších 19 je nezvestných,“ uviedol na Twitteri americký korešpondent pre portál  BuzzFeedNews Christopher Miller. Odvoláva sa na oficiálne informácie ukrajinského ministerstva vnútra. 

8:57 Cieľom je zabezpečiť mier, nie participovať na vojne, uviedol premiér

Predmetom diskusie zasadnutia Bezpečnostnej rady podľa premiéra Eduarda Hegera nie je participácia na vojne, ale sankčný balík a mier. „Budeme chrániť občanov SR a Aliancie,“ vyjadril sa premiér pre TA3. Východná hranica s Ukrajinou bude chránená, Slovensko má pripravené rôzne plány, ako postupovať pri migrácii: „Budeme monitorovať, či sa deje, cieľom je ale zabezpečiť mierovú situáciu, aby občania Ukrajiny nemuseli utekať.“ (TA3)

8:52 Ide o frontálny útok na základy európskej bezpečnosti, hovorí prezident GLOBSECU

„Toto je ničím neospravedlniteľný gangsterský a frontálny útok nielen na Ukrajinu, ale aj na základy európskej bezpečnosti. Tí, ktorí ospravedlňujú tento ničím nevyprovokovaný útok nielenže vedome ignorujú fakty, ale podrývajú základné životné záujmy Slovenskej republiky a princípy európskej bezpečnosti.  Putin dlhodobo spochybňoval existenciu Ukrajiny (už jej samotná existencia bola pre nich provokácia) a Putin sa rozhodol rozpútať v Európe vojnu. Napriek našej snahe vyhnúť sa tomu, dnes je jasné, že sa musíme pripraviť na dlhú konfrontáciu s putinovským Ruskom. Pripravujeme medzinárodnú verejnú výzvu lídrom, ktorú zverejníme dnes na obed,“ hovorí pre Startitup Róbert Vass, zakladateľ a prezident GLOBSEC.

8:50 Rusi vstupujú na Ukrajinu z viacerých smerov

Ruské pozemné sily začali vo štvrtok vstupovať na územie Ukrajiny, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž.

Podľa nej ruské pozemné sily prešli na Ukrajinu z viacerých smerov. Ruské tanky a iná ťažká technika prekročili hranicu v niekoľkých severných regiónoch a na juhu z ukrajinského polostrova Krym, ktorý však Moskva anektovala v roku 2014. Moskva medzitým oznámila zatvorenie lodnej dopravy v Azovskom mori medzi Ukrajinou a Ruskom. (TASR)

The State Border Service of Ukraine has published a video, which, according to the Ukrainian officials, depicts the invasion of Russian military forces from Crimea.

8:42 EÚ uvalí proti Rusku „masívne a bolestivé“ sankcie

Európska únia uvalí na Rusko nové „masívne a bolestivé“ sankcie, uviedli vo štvrtok vo vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

 Lídri EÚ sa majú stretnúť v Bruseli o 20.00 h SEČ na mimoriadnom summite, ktorý bol oznámený v stredu ešte pred štvrtkovým rozhodnutím ruského prezidenta Vladimira Putina, že zaútočí na východnú Ukrajinu.

Európska únia uvalila prvé kolo sankcií proti Rusku v stredu po tom, čo Putin v pondelok uznal ukrajinské separatistické oblasti, Doneckú a Luhanskú, za nezávislé štáty.

Dvadsaťsedem lídrov EÚ bude v Bruseli diskutovať o „ďalších reštriktívnych opatreniach, ktoré budú mať masívne a bolestivé následky pre Rusko za jeho konanie, a lídri ich budú koordinovať so svojimi transatlantickými partnermi“, uviedli vo vyhlásení Michel a von der Leyenová. Tento nový balík sankcií bude prijatý „bleskurýchlo“, dodali obaja politici.

Najvyšší predstavitelia Únie ostro odsúdili „bezprecedentnú vojenskú agresiu Ruska“ proti Ukrajine. „Rusko týmito nevyprovokovanými a neospravedlniteľnými vojenskými akciami hrubo porušuje medzinárodné právo a podkopáva európsku aj celosvetovú bezpečnosť a stabilitu,“ dodali Michel a von der Leyenová.

8:23 Putin telefonicky informoval Lukašenka o útoku na Ukrajinu

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok skoro ráno zatelefonoval svojmu bieloruskému náprotivku Alexandrovi Lukašenkovi, ktorého informoval, že Moskva spúšťa vojenskú operáciu na Ukrajine, oznámil Lukašenkov úrad. TASR správu prebrala od tlačovej agentúry AFP.

„Približne o 05.00 h (03.00 h SEČ) sa uskutočnila telefonická konverzácia medzi prezidentmi Bieloruska a Ruska. Vladimir Putin počas rozhovoru informoval svojho bieloruského kolegu o situácii na hraniciach s Ukrajinou a v Donbase,“ oznámil Minsk.

Kremeľ sa k danému telefonátu bezprostredne nevyjadril. Putin spustil ofenzívu vo štvrtok v skorých ranných hodinách po tom, ako neohlásene vystúpil s prejavom v televízii.

Ukrajinská pohraničná stráž vo štvrtok ráno oznámila, že krajina sa dostáva pod delostrelecký útok pozdĺž svojich severných hraníc s Ruskom a Bieloruskom. Rusko má v Bielorusku umiestnené desaťtisíce vojakov a uskutočnilo tam vojenské cvičenie.

8:20 Veľvyslanci krajín NATO budú hovoriť o ruskom útoku na Ukrajinu

Veľvyslanci členských krajín NATO vo štvrtok dopoludnia mimoriadne zasadnú v spojitosti s útokom Ruska na Ukrajinu. Pre agentúru AFP to povedal predstaviteľ Severoatlantickej aliancie.

 „Môžeme potvrdiť, že Severoatlantická rada (NAC) vo štvrtok dopoludnia uskutoční mimoriadne zasadnutie,“ povedal nemenovaný predstaviteľ. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg podľa neho po skončení tohto rokovania vystúpi na tlačovej konferencii. Tá sa očakáva okolo 12.30 h.

 Stoltenberg predtým odsúdil „ľahkovážny a ničím nevyprovokovaný útok“ Ruska na Ukrajinu. Takisto upozornil, že to ohrozí veľké množstvo životov.

„Opätovne, aj napriek napriek našim opakovaným varovaniam a neúnavnému úsiliu venovať sa diplomacii, si Rusko vybralo cestu agresie voči zvrchovanej a nezávislej krajine,“ uviedol Stoltenberg vo vyhlásení. „Je to závažné porušenie medzinárodného práva a vážna hrozba pre euroatlantickú bezpečnosť.“ (TASR)

8:15 Ukrajinský prezident: Svet musí prinútiť Rusko k mieru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok oznámil, že jeho spojenci budujú „koalíciu“ proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Vyzval svet, aby prijal opatrenia, ktoré prinútia Moskvu zastaviť útok na Ukrajinu, informovala agentúra AFP.

„Budujeme protiputinovskú koalíciu,“ napísal Zelenskyj na Twitteri po rokovaní s lídrami USA, EÚ, Británie, Nemecka a Poľska. „Svet musí prinútiť Rusko k mieru,“ dodal Zelenskyj. (TASR)

8:10 Hlásené sú i obete

Televízia ABC News tvrdí, že hlásené sú i straty na životoch pri útoku na ukrajinskú hranicu z Bieloruska. Útok mal byť prevedený  delostrelectvom, tankami a ručnými zbraňami.

8:05 Rusko oznámilo, že zničilo ukrajinské letecké základne a protivzdušnú obranu

Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že neutralizovalo ukrajinské vojenské letecké základne a ukrajinské systémy protivzdušnej obrany. Oznam prišiel niekoľko hodín po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin spustil vojenskú ofenzívu proti susednej krajine. Informovala o tom francúzska tlačová agentúra AFP.

 „Vojenská infraštruktúra na ukrajinských vojenských leteckých základniach bola vyradená z prevádzky,“ napísalo ruské ministerstvo obrany v oznámení, ktoré priniesli tlačové agentúry. Ministerstvo dodalo, že „zničilo“ protivzdušnú obranu Kyjeva. (TASR)

8:00 Ukrajina tvrdí, že zostrelila päť ruských lietadiel a jeden vrtuľník

Ukrajinská armáda vo štvrtok oznámila, že na východe krajiny neďaleko proruskými separatistami ovládaného regiónu Donbas zostrelila päť ruských lietadiel a jeden vrtuľník. TASR o tom informuje na základe spravodajského servisu tlačovej agentúry AFP.

„Podľa veliteľstva spoločných síl dnes, 24. februára, v oblasti operácie spoločných síl bolo zostrelených päť lietadiel a jeden vrtuľník agresorov,“ oznámil generálny štáb u krajinskej armády.

7:55 Mapa útokov na Ukrajinu

7:50 Útok prebieha i z Bieloruska. Prechod cez hranicu zachytila i televízia CNN

Ukrajinská pohraničná služba hlási, že krajina bola napadnutá cez viaceré hranice vrátane Bieloruska, uvádza CNN.
„Približne o 5:00 bola štátna hranica Ukrajiny v oblasti s Ruskou federáciou a Bieloruskou republikou napadnutá ruskými jednotkami podporovanými Bieloruskom,“ uviedla služba.

K útokom dochádza vo východnej a severnej Ukrajine v  oblastiach Luhansk, Sumy, Charkov, Černihiv a Žytomyr. Útoky sú zamerané na pohraničné jednotky, pohraničné hliadky a kontrolné stanovištia. Rusi využívajú delostrelectvo ťažkú techniku a ručné zbrane.

Prienik do Ukrajiny zaznamenalo i živé vysielanie CNN. Vysielanie ukazuje kolónu vojenských vozidiel vchádzať na Ukrajinu z hraničného priechodu s Bieloruskom vo štvrtok približne o 6:48 miestneho času.

Video naživo bolo natočené na Senkivke na Ukrajine, na križovatke s Veselovkou v Bielorusku. Ukrajinskí vojaci a pohraničná stráž mali streľbu opätovať.

7:33 – Zelenskyj vyhlásil stanné právo

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil stanné právo a vyzval občanov, aby nepodliehali panike po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin oznámil začiatok vojenskej operácie na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správ prevzatých od agentúr AP a AFP.

Terčom Ruska je podľa ukrajinského prezidenta vojenská infraštruktúra a na viacerých miestach v krajine je počuť výbuchy. Zelenskyj podľa svojich slov hovoril aj s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Stanica BBC vo štvrtok ráno napísala, že Zelenskyj Radu národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) požiadal o vyhlásenie stanného práva. RNBO mala podľa BBC uskutočniť naliehavé zasadanie s cieľom rozhodnúť o prezidentovej požiadavke.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny.

Putin ukrajinských vojakov vyzval, aby zložili zbrane a vrátili sa domov. Ruský prezident takisto varoval ďalšie krajiny, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do krokov Ruska bude viesť k následkom.

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a v ďalších ukrajinských mestách neďaleko frontovej línie a pri pobreží bolo vo štvrtok nad ránom počuť výbuchy.

7:29 – Na situáciu reaguje aj slovenská prezidentka

O aktuálnej situácii na sociálnej sieti informovala aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

„Pred niekoľkými hodinami Ruská federácia napadla Ukrajinu a začala vojenskú inváziu. Ruské ozbrojené sily zasiahli aj zvyšok východnej Ukrajiny. Nádej tých, ktorí si mysleli, že Rusko sa uspokojí s vojenskou okupáciou častí Doneckej a Luhanskej oblasti sa ukázala byť ilúziou,“ napísala.

Dodala tiež, že protiprávnu agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine ostro odsudzuje. „Ukrajinskému ľudu ako aj vedeniu krajiny a prezidentovi Zelenskému vyjadrujem plnú podporu a solidaritu,“ uzavrela.

7:15 – Korčok na Twitteri dôrazne odsúdil útok Ruska na Ukrajinu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok vo štvrtok ráno rázne odsúdil priamy vojenský útok Ruska na Ukrajinu, krajinu susediacu so Slovenskou republikou. TASR o tom informuje na základe Korčokovho vyjadrenia na sociálnej sieti Twitter.
„Rusko hrubo porušuje medzinárodné právo a zásady Charty OSN,“ napísal Korčok. Kroky Ruska podľa jeho slov predstavujú „priame ohrozenie európskej bezpečnosti“.
Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny.

V ukrajinskom hlavnom meste Kyjev a v ďalších ukrajinských mestách neďaleko frontovej línie a pri pobreží bolo vo štvrtok nad ránom počuť výbuchy.
Putin ukrajinských vojakov vyzval, aby zložili zbrane a vrátili sa domov. Ruský prezident takisto varoval ďalšie krajiny, že akýkoľvek pokus o zasahovanie do krokov Ruska bude viesť k následkom.

7:05 – Hlásené sú správy, že ruskí vojaci prekročili hranice Ukrajiny

Televízia ABC News na svojom webe zverejnila správu o prekročení ukrajinskej hranice ruskými vojakmi v oblasti mesta Charkov. Odvoláva sa na hlásené správy.  Taktiež sú hlásené  výbuchy v tejto oblasti, ktoré stále pokračujú. 

„Námestník ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko médiám povedal, že vojaci prešli neďaleko Charkova. Správy potvrdil aj bývalý vysoký poradca ukrajinskej vlády s tým, že ho informovala prezidentská kancelária, zatiaľ čo o správe informovala aj hlavná ukrajinská tlačová agentúra UNIAN,“ píše ABC News.

Predstavitelia hlásia, že Kyjev a viaceré mestá na východ od neho boli napadnuté balistickými raketami. Geraščenko tvrdí, že najmenej sedem riadených striel alebo balistických rakiet zasiahlo vojenské letisko neďaleko Kyjeva, kde sa nachádzajú bojové lietadlá. Zatiaľ rakety zasiahli okraj mesta. 

 

Zdroje: TASR, ABC News, ČT 24, SITA, CNN, Bloomberg, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá