Slovenskí podnikatelia ostro reagujú na inváziu: Putin neodpustiteľne prekročil hranice, ktoré sa prekračovať nemajú

  • Napadnutie Ukrajiny Ruskom vyvolalo aktivitu aj u inak apolitických spoločností a značiek
  • Martinus, Pixel Federation či Alza jasne vyjadrili svoj názor na nevídanú inváziu na našich susedov
TASR/AP/Alexander Zemlianichenko Jr, Pixel Federation
  • Napadnutie Ukrajiny Ruskom vyvolalo aktivitu aj u inak apolitických spoločností a značiek
  • Martinus, Pixel Federation či Alza jasne vyjadrili svoj názor na nevídanú inváziu na našich susedov

Mediálny dom Startitup Group odsudzuje kroky ruského agresora. Preto pre čitateľov odomykáme všetky články týkajúce sa vojny na Ukrajine.

Vojna prišla späť do Európy, sme svedkami bezprecedentnej situácie. Odborníci sa zhodujú, že svet, ako ho poznáme, sa natrvalo zmení a dnes nik nevie, čo nás v najbližšom období čaká. Invázia Ruska na Ukrajinu nenecháva chladnými ani firmy a podnikateľov, ktorí pôsobia v našej krajine. 

Martinus

Kníhkupectvo Martinus na čele s Michalom Meškom na sociálnej sieti konštatuje, že o správy z dnešného rána nestál asi nikto z nás. „Ešte stále nemôžeme uveriť tomu, že aj naša generácia sa stáva priamymi svedkami vojenského konfliktu len kúsok za hranicami našej krajiny. Toto je doba, ktorá nám opäť dokazuje, aké dôležité je kritické myslenie a poznanie súvislostí.“

„Ruské vojská zaútočili na území iného suverénneho štátu. Za prvých pár hodín údajne vyradili ukrajinskú protivzdušnú obranu a letecké základne. (Koľko by im trvalo vyriešiť tie naše, keby si tak teraz zmysleli?) A bomby padajú aj na miestach, ktoré sú k Slovensku bližšie, ako je z Bratislavy do Košíc,“ píše Michal Meško.

Tvrdí, že Putin neodpustiteľne prekročil hranice, ktoré sa prekračovať nemajú. Obrazne, aj doslovne.

Kníhkupectvo preto ľuďom prináša knihu Donbas s 50 % zľavou a e-knihu za rovnakú cenu.

„Sme presvedčení, že všetci potrebujeme poznať príbehy ľudí, ktorí zažívajú túto vojnu na vlastnej koži. Pomôže nám to vcítiť sa do ich osudov a byť pripravení pomôcť namiesto relativizovania dôsledkov týchto udalostí v diskusiách na internete.“

Bubo

Na inváziu reaguje aj cestovná kancelária Bubo, pod vedením Ľuboša Fellnera. Pripomína, že ich partnerská organizácia MAGNA má na Ukrajine zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu, ktorý aktuálne smeruje z hlavného mesta Kyjev do kontaktnej, dnes už vojnovej oblasti na východe krajiny.

„MAGNA tím na mieste je v úzkom kontakte so zdravotnými centrami a koordinuje pomoc smerujúcu do zdravotného zariadenie Schastia, ktoré bolo dnes ráno napadnuté,“ hovorí priamo z Ukrajiny Roman Barylo, MAGNA operačný koordinátor.

Bubo tvrdí, že je pripravené podporu a rozsah pomoci okamžite rozšíriť a pomôcť deťom a ich rodinám v núdzi. „Vo vojne trpia vždy tí najzraniteľnejší, bežní ľudia. Agresia a útok na Ukrajinu ohrozuje životy a zdravie miliónov,“ hovorí Denisa Augustínová, operačná riaditeľka humanitárnej organizácie MAGNA.

Konflikt na východnej Ukrajine nemá len politickú rovinu. Viac ako 3 milióny obyvateľov východnej Ukrajiny sú totiž už dlhodobo odkázané na humanitárnu pomoc a pretrvávajúci vojnový konflikt situáciu stále zhoršuje.

Najťažšie podmienky sú v okolí takzvanej kontaktnej línie, v akomsi nárazníkovom pásme medzi znepriatelenými stranami. K najohrozenejším patrí viac ako 300-tisíc detí.

MAGNA pôsobí na Ukrajine od roku 2019 a v oblasti Luhanska a Donecka poskytuje zdravotnú starostlivosť. Každý z nás môže pomôcť a liečiť, stačí prispieť. Môžeš napríklad poslať SMS v tvare MAGNA na číslo 836. Tvojich 10 eur smeruje v 100 % výške na pomoc pre Ukrajinu. Darovať môžeš aj cez webové stránky: donate.magna.org či vkladom na účet: IBAN: SK87 1111 0000 0013 3179 3900.

Fulmaya Travel – cestovka Doroty Nvotovej

Jasný signál vyslala aj cestovka herečky a podnikateľky Doroty Nvotovej: „S okamžitou platnosťou rušíme všetky zájazdy do Ruska. Nebudeme podporovať ekonomiku takto invazívnej krajiny. Kým báťuška Putin bude vládnuť, Fulmaya Travel bude aplikovať sankcie. V tom obrovskom objeme 10 ľudí ročne to, samozrejme, nikto nezaregistruje, ale musíme to spraviť z princípu. Stojíme s Ukrajinou.“

„Správy o útokoch ma veľmi rozplakali. Cítim neskutočnú bezmocnosť. Ukrajina, drž sa,“ píše Nvotová.

Dúfa, že Ukrajine ako susedia pomôžeme, že nebudeme zbabelí, ustráchaní a plní výhovoriek. Dúfa, že Ukrajincov ako bratský národ prichýlime do našich domovov, keď bude treba. Dodáva, že v nasledujúcich mesiacoch sa budeme môcť ukázať, akí sme skutočne ľudia.

Telekom

Operátor Telekom na svojich kanáloch informuje o tom, že myslí aj na zákazníkov, ktorí majú rodiny či blízkych na Ukrajine. Vzhľadom na aktuálnu situáciu preto pristúpili k niekoľkým krokom.

„Odchádzajúce medzinárodné hovory a SMS zo Slovenska na Ukrajinu sú od zajtra, 25.2.2022 (vrátane) bezplatné. Zákazníci, ktorí sa nachádzajú v roamingu na Ukrajine majú rovnako od uvedeného dátumu bezplatné roamingové prichádzajúce aj odchádzajúce hovory a SMS do všetkých krajín sveta.“

Truban aj Pixel Federation

Bývalý šéf Websupportu a podpredseda PS Michal Truban píše o tom, že ruské tanky a vojaci sa valia cez Ukrajinské hranice a ukrajinskými mestami otriasajú výbuchy.

Pripomína, že Ukrajinci so svojimi rodinami utekajú pred bombami, ukrývajú sa v Kyjevskom metre. Je presvedčený, že všetko utrpenie a škody, ktoré táto vojna spôsobí, sa dejú len kvôli agresívnej mocenskej politike jedného diktátora – Putina.

„Teraz musíme byť solidárni s Ukrajinou a jednotní s našimi spojencami. Pretože ak nad týmto zavrieme oči, kto bude ďalší? Progresívne Slovensko odsudzuje Putinov útok proti Ukrajine a žiada vládu Slovenskej republiky, aby podnikla všetky dostupné kroky na zastavenie ruskej agresie a pomoc Ukrajine.“

Dodáva, že Ukrajina má plné právo podľa medzinárodných zákonov brániť sa a my máme nielen morálnu povinnosť, ale aj bezpečnostný záujem na tom, aby bola Ukrajina obranyschopná.

Slovensko by malo okamžite preveriť našu odolnosť proti nielen konvenčnej, ale aj hybridnej a informačnej vojne. Je na vláde, aby okamžite podnikla kroky na posilnenie tejto odolnosti, vrátane vyvedenia právnej zodpovednosti voči tým, ktorí konajú v prospech agresora a proti záujmom Slovenskej republiky. 

Spoluzakladateľka herného štúdia Pixel Federation Lucia Šicková už na sociálnej sieti zháňa ľudí, ktorí by mali kapacitu pomôcť viesť menší projekt pre Ukrajinu. Herné štúdio na svojich kanáloch šíri správu o tom, že Pixel stojí pri Ukrajine a jej obyvateľoch. „Naše srdcia a mysle sú s každým z vás. Vojna nikdy nie je správnym riešením.“

Alza, Mall i Bazoš

Spoločnosť Alza na sociálnej sieti napísala, že taktiež vyjadruje podporu Ukrajine. „Ako pre firmu podnikajúcu v európskom priestore je pre nás zásadná stabilita a dodržiavanie základných zásad medzinárodného práva.“

K podpore sa pridala aj spoločnosť Mall.sk, ktorá si zároveň prekryla logo vlajkou Ukrajiny. Solidaritu prejavil aj inzerentný portál Bazoš.sk, na ktorého home page svietia farby nášho suseda.

Svoje logo do modrej a žltej zahalila aj spoločnosť GymBeam, ktorej zakladateľom je Dalibor Cicman. Podobne sa ku krízovej situácii postavila aj reklamná agentúra Zaraguza.

Pricewise

Pricewise je slovenská spoločnosť s viac ako 10-ročnou históriou v oblasti analýz zákazníckych dát, tvorby vernostných programov a nastavovania cien. Firma napísala, že je pre ňu najdôležitejší jej tím, do ktorého patria aj dvaja vzácni kolegovia z Ukrajiny, bez ktorých si prácu nevedia predstaviť.

„Oni a ich rodiny od dnešného rána riešia oveľa zásadnejšie problémy ako vztýčenie vlajky. Napriek tomu sme sa aj u nás v kancelárii rozhodli vztýčiť Ukrajinskú vlajku.“

Spoločnosť tvrdí, že to robí z dvoch dôvodov. Je podľa nej potrebné, aby sa všetci na západe bez zaváhania spojili v odpore voči tomuto agresívnemu aktu vojny zo strany Putinovského tyranského režimu.

„Chceme našim kolegom povedať že naša firma stojí na 100 % za Ukrajinou a nikto z nás neveril, neverí a nikdy nebude veriť absurdnej Putinovskej propagande, ktorá posledné obdobie tvrdo zasiahla aj Slovenskú republiku. Veríme, že to nebudeme potrebné, ale ak áno, aj my pomôžeme rodinám našich kolegov.“

Dognet

Šéf affiliate siete Dognet Štefan Polgári na svojom LinkedIn profile napísal: „Tam, kde začína vojna, by mal končiť apolitický postoj firiem.“

Nadácia Pontis

Tím Nadácie Pontis, ktorá prepája firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, ohlásila, že stojí s Ukrajinou.

„Dnes sme sa zobudili do desivého rána. Sledujeme, ako sa to, čo sme v moderných dejinách ani nepovažovali za možné, stalo realitou. Absolútne odsudzujeme bezprecedentný akt agresie Ruska voči nášmu východnému susedovi.“

Nadácia a jej členovia sú mysľami v týchto chvíľach najmä s obyvateľmi a obyvateľkami Ukrajiny, ktorých domovina bola bezdôvodne napadnutá a ktorí prichádzajú o nádej a vieru v mier a pokojný život.

„Stojíme pri vás a chceme, aby ste cítili našu podporu. Predpokladáme, že nasledujúce dni budú náročné, plné emócií a zmätku. Chceme preto vyzvať všetkých na zachovanie pokoja a svedomitého rozlišovania faktov od dezinformácií.“

Možnosťou, ako pomôcť, je aj finančná podpora projektov, ktoré už dlhodobo pôsobia na Ukrajine. Do pozornosti nadácia dáva napríklad organizáciu Človek v ohrození, ktorá pomáha okupovaným oblastiam už od roku 2014.

WOOD & Company

Martin Šmigura pôsobí vo WOOD & Company ako investičný riaditeľ skupiny realitných aktivít na Slovensku. K situácii sa vyjadril nasledovne: „Na mojom profile sa zvyknem vyjadrovať k biznisu a ekonomike, no dnes ráno musia ísť tieto témy bokom. Udalosti na Ukrajine musia upriamiť našu pozornosť na ľudský rozmer. Vojenské konflikty ešte nikdy nikomu neprospeli.“

Tvrdí, že my, ktorí máme to šťastie a narodili sme sa len o pár stoviek kilometrov na západ, by sme sa mali sústrediť na maximálnu podporu tým, ktorí to teraz najviac potrebujú. A tých, ktorí túto agresiu spôsobili, treba tvrdo odsúdiť.

Mavio Media

Jaroslav Dodok, zakladateľ marketingovej agentúry Mavio Media, hovorí, že mu je do plaču. „Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Len 150 kilometrov od našich slovenských hraníc zasiahla raketa letisko (Ivano-Frankivsk). Takto vyzerá pýcha, egocentrizmus, nenásytnosť, nenávisť. Toto sú rozhodnutia ‚lídrov’, ktorí majú slúžiť, viesť a chrániť. Takýto príklad dávajú mladej generácii. Nad všetkým mať moc, všetko vlastniť.“

Kým píše nasledujúce slová, nad jeho bytovkou práve prelietava vojenský vrtuľník, no keďže býva v blízkosti letiska Sliač, je to bežná vec.

„Ale okamžite mi nabehnú zimomriavky. Len krátka predstava na to, že pár kilometrov od môjho domova niekomu vybuchujú domy a zomierajú nevinní ľudia, ma desí. Kým máte v čerstvej pamäti, čo sa tu na Slovensku dialo v uplynulých dňoch a týždňoch – pospomínajte si – na všetkých tých politikov, expertov, ktorí si tvrdili, čo chceli, ohýbali pravdu, klamali, zavádzali, len aby vytĺkli pre seba politické body.“

Tvrdili, že Rusko vraj nie je agresor, nikdy nenapadne Ukrajinu, všetko je to vymyslené. No dnešné výbuchy na Ukrajine nie sú len petardy miestnych tínedžerov a tie rakety nie sú jarabiny letiace z detských gumipušiek.

„Ach, nerozumiem, nechápem. Len sa pýtam prečo? Je mi smutno. A prajem si, aby sa tento konflikt čo najskôr skončil a zomrelo čo najmenej nevinných ľudí. A aby sme sa poučili. Prosím poučili. Z toľkých vojen, z toľkej nenávisti, z toľkého ega…“

Hračkárstvo Dráčik

Ticho nezostalo ani hračkárstvo Dráčik, ktoré nedávno prekvapilo zverejnením bannerov proti uzatvoreniu obrannej dohode s USA. Dnes na svojom webe píše nasledovné: 

zdroj: Repro foto/ Dráčik.sk

„Milý Bože, ani sme sa nenazdali a opäť zúri vojna. Nenávisť, chamtivosť, bezcitnosť, hlúposť a lenivosť prekročili únosnú mieru. Dlhé roky na Ukrajine aj inde vo svete zomierajú ľudia, trpia deti. Ako sme im pomohli? Ako sme sa pričinili, aby si sadli za stôl a dohodli sa, keď toho sami neboli schopní.“

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá