Známe hračkárstvo vtiahlo politiku medzi deti. Na ich webe sa objavili vyjadrenia, ktoré rozdelili Slovákov

  • Obranná dohoda s USA rozdelila slovenskú spoločnosť. Na webovej stránke sa k slovu prihlásil aj predajca hračiek
  • O vyjadrenie sme pred niekoľkými hodinami požiadali aj Dráčik. Zatiaľ neodpovedali
q
Dracik.sk/printscreen
  • Obranná dohoda s USA rozdelila slovenskú spoločnosť. Na webovej stránke sa k slovu prihlásil aj predajca hračiek
  • O vyjadrenie sme pred niekoľkými hodinami požiadali aj Dráčik. Zatiaľ neodpovedali

Hračkárstvo Dráčik na svoju webovú stránku uverejnilo text: „Slováci si želajú mier pre všetky národy. Chceme naše územie bez cudzích vojsk a základní.“

Krátky text si pri nákupe hračiek jednoducho nemohol prehliadnuť. Obľúbené hračkárstvo ho malo priamo na ich titulnej webovej stránke, pomerne veľkým písmom a sprevádzal ťa aj celým nákupom. Text tam pribudol v čase, keď Slovensko podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA. Vedľa textu je vyobrazená holubica.

Rozdelená spoločnosť

Dohoda týždne bola a je témou diania na Slovensku a dopomohla k prehĺbeniu rozdelenia slovenskej spoločnosti, ako zhodnotila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová. Jej slová potvrdil aj čerstvý prieskum od agentúry Median, z ktorého vyplýva, že si 52 % obyvateľov Slovenska myslí, že by sa s USA spolupracovať nemalo.

Dračik
zdroj: Dracik.sk/printscreen

V téme sa aktívne angažovali mnohí politici, pričom ju opozícia verejne kritizovala a koalícia sa na čele s prezidentkou snažila kritiku odbúravať. Zmluvu opakovane vysvetľovali, pričom prišli aj s interpretačnou doložkou, ktorá jasne vyvracala všetky obavy.

Opozícia, napríklad Smer-SD, vykresľovala americké vojenské základne a vojská na území Slovenska i ohrozovanie našej suverenity. Predstavitelia vlády viackrát potvrdili, že dohoda žiadnym spôsobom suverenitu a zvrchovanosť Slovenska neohrozuje.

Slovensko nie je prvou krajinou, ktorá podobnú zmluvu uzatvára. Rovnakú zmluvu má s USA aj Maďarsko či Poľsko, kde sa nenaplnila ani jedna z obávaných predstáv.

Obchod pre deti

Množstvo Slovákov aj napriek tomu zmluvu odmietalo. Na námestiach sa proti dohode viackrát protestovalo. Avizoval sa aj zber podpisov na referendum proti tejto zmluve. Prezidentka prisľúbila, že by po splnení všetkých podmienok podobné referendum vyhlásila.

Dodala však, že sa ešte nezačalo ani so zberom podpisov, a preto nevidí dôvod, prečo celý proces zastavovať. Tvrdí, že žiadne seriózne zdôvodnenia, prečo by dohoda nemala byť v súlade s našou ústavou, neexistujú.

zdroj: SITA/Jana Birošová

Slovensko sa jednoducho nezhodlo. Dráčik však tému vtiahol do prostredia, v ktorom by ju zrejme nikto nečakal a kam by si po ňu nikto ani nešiel. Predsa len, Dráčik predáva hračky a ich web je dôverne známy najmä deťom.

Dnes pribudol na webstránke Dráčika nový banner, na ktorom stojí: „Kto chce mier, bude mať mier. Kto chce vojnu, bude mať vojnu. Zbraňami mier nedosiahneš. Myslite na budúcnosť detí.“

Dohoda podľa slov našej prezidentky žiadnym spôsobom neohrozuje našu krajinu, práve naopak, má prispieť k našej bezpečnosti.

Dráčik
zdroj: Dracik.sk/printscreen

Slovenská republika a Spojené štáty vo štvrtok (3.2.) podpísali dohodu o obrannej spolupráci. Signatárom za Slovensko bol minister obrany Jaroslav Naď, za USA šéf diplomacie Antony Blinken. Zmluvu musí ešte odobriť naša Národná rada a potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

O vyjadrenie sme poprosili aj zástupcov e-shopu Dráčik. Pýtali sme sa, na čo krátky text odkazuje, prečo ho zverejnili a aj to, o koho iniciatívu ide. Po tom, čo vyjadrenie získame, budeme správu aktualizovať.

Zdroje: SIU, SIU, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá