Nitranom môžu závidieť obyvatelia mnohých miest v našej krajine. Mesto nezaháľa, do nových projektov dá milióny eur

  • Najväčšou obnovou prejde mestský park, v ktorom pribudne napríklad pikniková lúka
  • Ďalšou zmenou sú aj budovy kasární pod Zoborom, ktoré sa stanú centrom širokej verejnosti
pjimage – 2022-02-23T143149.157
Facebook/Mesto Nitra
  • Najväčšou obnovou prejde mestský park, v ktorom pribudne napríklad pikniková lúka
  • Ďalšou zmenou sú aj budovy kasární pod Zoborom, ktoré sa stanú centrom širokej verejnosti

Mesto Nitra sa tento rok priblíži Bratislave tým, že v ňom prebehne niekoľko renovácií a obnov, ktoré ho budú stáť milióny eur. Ako mesto informovalo na svojom Facebooku, na zelené projekty sa mu podarilo získať až 6,7 milióna eur. Tieto peniaze budú rozdelené do viacerých projektov po celej Nitre.

Najväčšou obnovou by mal prejsť mestský park. Podľa príspevku ide o najväčšiu revitalizáciu v celej histórii parku. Po rekonštrukcii by mali v parku pribudnúť detské ihriská, ktoré budú doplnené o inkluzívne prvky, nová bohatšia výsadba, workout prvky pre seniorov a zrevitalizované chodníky z prírodných materiálov.

Zmenou prejdú obľúbené lokality

Novinkou je pikniková lúka, na ktorej budú umiestnené miesta na grilovanie. Zaujímavosťou je aj vyhliadkové mólo nad zvieracou oborou, ale aj nové osvetlenie, lavičky či opravená žabia fontána, ktorá je obľúbenou zastávkou malých návštevníkov.

„Na jeho revitalizáciu sme získali všetky prostriedky, o ktoré sme žiadali, teda viac ako 5,7 milióna eur. Aktuálne máme stavebné povolenie a začíname s obstarávaním zhotoviteľa,“ uvádza mesto na sociálnej sieti s tým, že termín dokončenia revitalizácie je naplánovaný na september 2023.

Mesto upozorňuje aj na ďalšie projekty, na ktoré sa mu podarilo získať finančnú pomoc. Ide napríklad o hradný kopec, ktorý je dlhodobo neprístupný prostredníctvom bránky z Jesenského ulice. Tento vstup by mal byť čoskoro funkčný a obnovené by mali byť aj chodníky s osvetlením.

Novinkou v tomto priestore budú vyhliadky, odpočívadlá a lavičky. Revitalizácia sa bude týkať aj stromov a drevín. Termín dokončenia týchto úprav je naplánovaný tiež na september 2023.

Viac ako 158-tisíc eur poputuje do vnútrobloku na Štúrovej 17 až 21, kde pribudne altánok s posedením, detské ihrisko a existujúci povrch vozovky nahradí dlažba. 

„Obnovou prejde aj verejné osvetlenie a samozrejme, zeleň. Nevhodnú pôvodnú výsadbu nahradí deväť nových stromov, kríky, popínavé rastliny, trvalkové záhony a cibuľoviny,“ avizuje mesto.

Takmer 40-tisíc eur je pripravených pre revitalizáciu ZŠ Škultétyho. „Návrh riešenia exteriéru a zakomponovanie vodozádržných opatrení, implementácie manažmentu a využitia zrážkovej vody a prvkov vegetačných úprav v rámci areálu školy,“ informuje mesto Nitra. 

Rekonštrukcie sa dočkajú aj kasárne

O tom, že mesto nezaháľa, svedčí aj dnešný príspevok, podľa ktorého primátor Marek Hattas podpísal zmluvu týkajúcu sa rekonštrukcie budov v kasárňach pod Zoborom. Práce na tomto projekte by mali začať už počas najbližších týždňoch a objekty by mali byť hotové na jeseň 2023. Náklady tejto rekonštrukcie dosiahnu 5,6 milióna eur.

„Rekonštrukcia je súčasťou projektu Kreatívneho centra, na ktoré získalo mesto Nitra v roku 2020 15,5 milióna eur z prostriedkov Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP),“ informuje mesto s tým, že v rámci Kreatívneho centra bude obnovená aj budova bývalého kina Palace, ktoré sa nachádza na Radlinského ulici.

Po rekonštrukcii kasární by mali v Nitre pribudnúť priestory. Tie by so sebou mali priniesť podmienky vhodné pre pracovné miesta a v oblasti kultúry a kreatívneho priemyslu.

Okrem toho však pôjde aj o priestor určený pre širokú verejnosť. Umiestnená tu bude kaviareň a knižnica, no konať sa tu budú aj tvorivé dielne a rôzne trhy. 

„Navyše, aktuálne v areáli robíme masívne ošetrovanie stromov, takže toto skvelé miesto bude zase o čosi bezpečnejšie,“ uzatvára mesto. 

Zdroje: Facebook/Mesto Nitra, Facebook/Mesto Nitra

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá