Igor Matovič: Ceny nám rastú najpomalšie spomedzi okolitých krajín. Snažíme sa nepodliehať panike

  • Matovič si myslí, že je pozitívne, že ceny nám rastú najpomalšie spomedzi okolitých krajín
  • Dávky pre rodičov a ľudí ohrozených chudobou by mali od začiatku budúceho roka vzrásť menej, ako je miera inflácie
pjimage – 2022-02-23T162128.922
Unsplash/Diana Polekhina TASR/Pavol Zachar
  • Matovič si myslí, že je pozitívne, že ceny nám rastú najpomalšie spomedzi okolitých krajín
  • Dávky pre rodičov a ľudí ohrozených chudobou by mali od začiatku budúceho roka vzrásť menej, ako je miera inflácie

Dávky pre rodičov a ľudí ohrozených chudobou by mali od začiatku budúceho roka vzrásť menej, ako je miera inflácie. Na sociálnej sieti na to upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Dávky v hmotnej núdzi, rodičovské príspevky a prídavky na deti sa totiž zvyšujú podľa rastu životného minima.

Životné minimum sa upravuje pravidelne k 1. júlu podľa nižšieho z dvoch indexov, ktorými sú rast životných nákladov (inflácia) nízkopríjmových domácností a rast čistých peňažných príjmov na osobu.

Ako uviedla RRZ, doteraz sa životné minimum upravovalo takmer vždy podľa inflácie nízkopríjmových domácností, keďže bola nižšia ako rast príjmov. Avšak podľa aktuálnej prognózy RRZ budú príjmy rásť pomalšie ako inflácia.

„V júli 2022 nastane situácia, že sa životné minimum zvýši o rast príjmov a následne rast naň naviazaných dávok v roku 2023 nepokryje vplyv celkovej inflácie,“ varuje rozpočtová rada.

Valorizácia dávok až k 1. januáru 2023 zároveň podľa RRZ stratí zmysel pre tú skupinu poberateľov, ktorí do konca roka stratia nárok na danú dávku. „Napríklad rodiny ohrozené chudobou, ktoré medzičasom nebudú spĺňať podmienky na dávku v hmotnej núdzi alebo rodiny s deťmi, v ktorých deti do konca roka dovŕšia hraničný vek, kedy je možné dávku poberať, budú znášať dopady zvýšených životných nákladov v dôsledku inflácie. Pomoc vo forme zvýšených dávok však už nedostanú kvôli oneskorenej valorizácii dávok a príspevkov,“ dodala rozpočtová rada.

Začne inflácia klesať?

Minister financií Igor Matovič verí, že inflácia začne klesať. Ako ďalej uviedol po stredajšom rokovaní vlády, nikoho neteší, keď ceny rastú a keď rastú príliš rýchlo. No je podľa neho pozitívne, že ceny nám rastú najpomalšie spomedzi okolitých krajín.

Tieto krajiny pristúpili napríklad k zmene v DPH a podľa Matoviča sa ukazuje, že to nemalo efekt. „Takisto aj u nich analytici hovoria, že rozdiel si nechali obchodníci a spotrebiteľ v konečnom dôsledku nepocítil nižšie ceny. My sa snažíme ísť skôr cestou nepodliehať panike. Veríme, že predikcia ekonómov sa postupne naplní a inflácia začne klesať,“ poznamenal Matovič.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá