Covid otvoril možnosti pre výnimočný slovenský startup. Nanodi dezinfikuje ruky aj vzduch

  • Študentky dizajnu vytvorili projekt, ktorý sa rozrástol za hranice školy
  • Ich výrobky ocenia najmä firmy, ktoré sa zaujímajú o životné prostredie
nanodi
Ivana Palušová
  • Študentky dizajnu vytvorili projekt, ktorý sa rozrástol za hranice školy
  • Ich výrobky ocenia najmä firmy, ktoré sa zaujímajú o životné prostredie

Covid sa pre niekoho stal strašiakom, pre iných príležitosťou a hľadaním spôsobov, ako na globálnu situáciu vo svete reagovať novými projektami.

Takýmto príkladom boli aj dve študentky z fakulty dizajnu na Slovenskej Technickej Univerzite. Ivane Palušovej a Janke Vlčkovej sa podarilo premeniť semestrálnu prácu na projekt, vďaka ktorému založili firmu Nanodi. 

Ako sa začal písať príbeh

Nanodi vznikla ako spojenie tímu študentov z Fakulty architektúry a dizajnu s odborníkmi z prostredia Fakulty elektrotechniky a informatiky. Pôvodná semestrálna práca pod vedením Michaly Lipkovej sa tak rozrástla za hranice školského prostredia a viedla až k založeniu firmy Nanodi. 

V rámci tejto spolupráce tak začali vyvíjať dezinfekčné zariadenia na dezinfekciu rúk a vzduchu. Výnimočnosťou v porovnaní s inými produktami je využitie uhlíkových nanotechnológií vyvíjaných tímom výskumníkov zo Slovak Diamond Group. 

Prvým výsledkom ich spolupráce bolo modulárne dezinfekčné zariadenie Modulo, ktoré pozostáva z troch autonómnych modulov spojiteľných do jedného zariadenia. Vďaka skúsenostiam získaným v rôznych akceleračných programov a programe Challenger Accelelator sa začali pozerať na projekt komplexne. 

V októbri 2021, kedy začali pracovať na novom koncepte a redizajne pôvodného riešenia, došlo aj k oddeleniu jednotlivých modulov. Tak prišlo k návrhu generácie dezinfekčných zariadení pod názvom M1 na dezinfekciu rúk a M3 na dezinfekciu vzduchu. 

Dôvodom, prečo sa rozhodli prihlásiť do ateliéru pod vedením Michaly Lipkovej TR1MTAB, bolo navrhnúť produkt, ktorý bude mať pridanú hodnotu pre ľudí. Vďaka téme dizajnu pre krízové situácie sa zoznámili so skupinou vedcov zo Slovak diamond group.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá