Význam a zmysel licencií typu Creative Commons.

Creative Commons je nezisková organizácia, ktorá umožňuje zdieľanie a využitie kreativity a a vedomostí prostredníctvom bezplatných legálnych nástrojov.

Creative Commons licencie nie sú alternatívou k autorským právam.

Tieto jednoduché „copyright“ licencie poskytujú jednoduchú, štandardizovanú cestu ako dať verejnosti povolenie zdieľať a využívať vašu kreatívnu prácu na základe vami vybraných podmienok. CC licencie vám umožnia ľahko zmeniť autorské práva zo základných „všetky práva vyhradené“ na „niektoré práva vyhradené„. Creative Commons licencie nie sú alternatívou k autorským právam. Pomáhajú vám však pozmeniť podmienky kopírovania, ktoré vám najviac vyhovujú.

document

Čo ale znamená Creative Commons pre dizajnérov?

Ak chcete dať ľuďom právo zdieľať, používať alebo dokonca stavať na vašej práci, mali by ste zvážiť publikovanie pod licenciou CC. CC vám dáva aj flexibilitu (napríklad využitie vašich prác iba pre nekomerčné účely) a chráni ľudí, ktorí používajú vašu prácu, že nemusia mať strach o porušovaní autorských práv, ak budú dodržané podmienky, ktoré máte špecifikované.

Ak hľadáte obsah, ktorí je voľne a legálne použiteľný, môžete tu objaviť veľa CC licencovaných kreatívnych prác práve pre vás. Od hudby, videí až po špecifické akademické materiály. Všetky sú k dispozícii pre verejnosť zadarmo a legálne.

Creative_Commons_by_imranabduljabar

Misia CC

CC rozvíja, podporuje, slúži právnej a technickej infraštruktúre, ktorá maximalizuje digitálnu kreativitu, zdieľanie a inovácie.

Vízia CC

Víziou je nič menej ako realizácia plného potenciálu internetu a teda vesmíru zdrojov pre výskum a vzdelávanie, plnú participáciu v kultúre, ktorá privedie novú éru rastu, produktivity a rozvoja.

Čo sú presne CC licencie vysvetluje toto video:

Zdroj: creativecommons.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK