Črtá sa výnimočná a historická dohoda na Blízkom východe

  • Dva ostrovy v Červenom mori by mohli normalizovať izraelsko-saudské vzťahy
  • Dôležitú úlohu však zohrá aj postavenie Palestíncov, pripomína analytik
Tiran, Egypt, Saudská Arábia
Unsplash/Vinsen Cekrani, Taylor Brandon
  • Dva ostrovy v Červenom mori by mohli normalizovať izraelsko-saudské vzťahy
  • Dôležitú úlohu však zohrá aj postavenie Palestíncov, pripomína analytik

Na blízkom východe sa črtá dohoda, ktorá by mohlo pomôcť k normalizácii vzťahov medzi Saudskom Arábiou a židovským štátom Izrael. Americký spravodajský web Axios, ktorý sa odvoláva na americké a izraelské zdroje, totiž uvádza, že Bidenova administratíva v tichosti sprostredkúva rokovania medzi Rijádom, Káhirou a Tel Avivom.   

Rokovania sa týkajú dokončenie prevodu dvoch strategických ostrovov v Červenom mori z egyptskej správy pod saudskú, o ktorom sa hovorí už od roku 2017. Ostrovy Tiran a Sanafir kontrolujú Tiranský prieliv, čo je strategická námorná cesta do prístavov Akaba v Jordánsku a Eilat v Izraeli. Prieliv tak umožňuje  lodnú dopravu do Afriky a Ázie bez potreby prechodu cez Suezský prieplav.

Tiran a Sanafir
zdroj: Google maps/Reprofoto

„Okrem toho však sú mnoho rokov predmetom sporu o prestíž medzi Egyptom a Saudskou Arábiou. Musíme si uvedomiť, že zatiaľ čo z dlhodobého hľadiska Egypt bol vodcovská sila arabského sveta, je to najľudnatejšia arabská krajina, sídli tam Liga arabských štátov, tak naopak, v poslednej dobe je na tom Egypt hospodársky veľmi zle,“ vysvetľuje pre Startiup Břetislav Tureček, ktorý vedie Centrum pre štúdium Blízkeho východu na Metropolitnej univerzite v Prahe a v minulosti pôsobil ako zahraničný korešpondent Českého rozhlasu v Jeruzaleme.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Axios , Hareetz, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá