Cvičenie nie je len o lepšom výzore, celkovo lieči telo aj myseľ, tvrdí fitness trénerka

  • Ako sa z mladej marketérky stala fitness trénerka?
  • Koľko ju to stálo úsilia a ako sa jej darí?
  • To nám prezradí Aneta Oravcová z Turčianskych Teplíc, ktorá si založila Fitpoint - miesto pre tvoje reálne výsledky
BeFunky-collage
  • Ako sa z mladej marketérky stala fitness trénerka?
  • Koľko ju to stálo úsilia a ako sa jej darí?
  • To nám prezradí Aneta Oravcová z Turčianskych Teplíc, ktorá si založila Fitpoint - miesto pre tvoje reálne výsledky

Už ako malé dieťa bola Aneta pohybovo zdatná. Nikdy však v nijakom konkrétnom športe nevynikala. Na základnej škole sa začala venovať dobrovoľným hasičom a nakoniec pri tejto voľnočasovej aktivite zotrvala celých 12 rokov.

„S hasičstvom som začínala ako osemročná. Vtedy sme boli ešte deti. Nikto z nás to nevnímal ako nejaký šport, skôr ako zábavu. Postupne sme zisťovali, že sme v tom fakt dobré,“ spomína na svoje prvé intenzívnejšie športové aktivity Aneta Oravcová.

Mali dievčenský hasičský tím. Jeden rok so svojim tímom získali tretie miesto v rámci celého Slovenska. Aj táto etapa života ju naučila množstvo dôležitých vecí, ktoré v súčasnej profesii akoby našla. „S odstupom času som si uvedomila, že ma to naučilo disciplíne a tímovej práci,“ vysvetľuje Aneta.

zdroj: Aneta Oravcová

Pri hasičstve to však neostalo. V škole si tiež rada zahrala volejbal. Na strednej sa jej záľuba v športovaní ešte viac prehĺbila a asi ako 15-ročná začala chodiť aj do fitka. Bavilo ju to.

„Počas vysokej školy som sa viac vyprofilovala a fitko som nahradila skupinovými cvičeniami či už išlo o posilňovacie, alebo kondičné. Snaha bola u mňa aj o beh, ale v tom som sa necítila doma. Zamilovala som sa do crossfitu, rekreačne. Časom som začala tieto tréningy aj viesť. K tomu sa pridala tabata a tak to išlo ďalej, až som vedela odcvičiť celkom široké portfólio,“ hovorí Aneta o tom, ako sa na ňu nabaľovali pratické zručnosti.

Od marketérky k fitness trénerke

Po strednej išla ďalej študovať. Vybrala si odbor manažment a marketing. Síce ju táto profesia zaujímala, už počas štúdia vedela, že z to nikdy nebude jej „dream job“.

„Je to vtipné, ale dnes sa to deje veľa ľuďom. Vyštudovala som manažment a marketing, ale vedela som, že sa tomu nikdy naplno venovať nebudem. Pracovala som počas vysokej školy. Oťukala som sa. Po škole som nastúpila na administratívnu pozíciu do jednej firmy. Trápilo ma však „sedenie za počítačom“. Vo voľnom čase som chodila trénovať a vzdelávala som sa v oblasti výživy. Nakoniec nejaká súhra okolností spôsobila, že som v práci skončila a mala zrazu voľnú cestu k tomu, čo ma najviac baví. Povedala som si, že by som sa mala pokúsiť zúročiť nadobudnuté vedomosti a prax,“ hovorí o zlome v jej živote, ktorý ju nasmeroval tam, kde je dnes. Veľmi ju v tom podporoval priateľ a hlavne sestra.

zdroj: Aneta Oravcová

Postupne teda začala prezisťovať, čo všetko je potrebné k jej podnikaniu. Vedela, že jej nestačí len odhodlanie, ale musí mať na túto profesiu osvedčenie a, samozrejme, aj prax a vedomosti.

V tej dobe to pre ňu nebol problém, školenia na trénera a aj výživového poradcu mala absolvované. Stačilo sa iba zaregistrovať ako fyzická osoba v športe cez Ministerstvo školstva a mohla si založiť živnosť.

Klientov si získala cez dobré meno

Aneta býva v malom meste, v Turčianskych Tepliciach. Najskôr sa bála ako získa prvých klientov, avšak jej obavy sa rýchlo rozplynuli. „Pochopila som, že ústna reklama funguje najlepšie.

Celkom dobre sa tu poznáme a ľudia dajú na referencie, keďže ma už ako trénerku vnímali. Nových klientov už v súčasnosti naberám len zriedkakedy. Mám určitú kapacitu a väčšiu časť klientov tvoria tí, ktorí u mňa cvičia od začiatku,“ vysvetľuje trénerka.

Klientov má rôznych. Najmladší sú 18-roční, najstarší stály klient je dokonca v dôchodkovom veku. Trénuje mužov aj ženy, fyzicky zdatnejších, ako aj úplných začiatočníkov.

zdroj: Aneta Oravcová

Sama tvrdí, že pokiaľ ponúkate ľuďom služby, je nesmierne dôležité, aby ste s nimi vedeli komunikovať. Pokiaľ robíte niečo čo vás baví, oni to vycítia a bude ich to baviť s vami. Takže základ je robiť to od srdca.

V čom je Fitpoint špecifický?

„Klienti majú u mňa úplné súkromie. V štúdiu som vždy len ja a klient a počas celého tréningu sa mu naplno venujem. A hlavne, keď klienta príjmem, dohliadam na to, aby cvičil pravidelne a termíny tréningov si vopred dohadujeme na týždennej báze,“ približuje Aneta postup, ktorý sa jej za čas pôsobenia Fitpointu skutočne osvedčil.

Aneta robí so svojimi klientmi tréningy posilňovacieho a aj kondičného charakteru. Necvičia však na strojoch, ale s vlastnou váhou a so športovým náradím. Veľký dôraz kladie trénerka na strečing v úvode a aj na záver každého tréningu. Tiež radí v oblasti výživy a zostavuje stravovacie plány.

zdroj: Aneta Oravcová

Veľa ľudí váha urobiť prvý krok a začať cvičiť. Ale buď chcú zmeniť svoj život k lepšiemu a urobia tak hneď, alebo sa s tou myšlienkou len dlho pohrávajú, ale nikdy nezačnú. Podľa nej si treba hneď na začiatku povedať, prečo do toho idú. Ak má klient správnu motiváciu, ide to.

„Cvičenie nie je len o tom lepšie vyzerať, ale aj sa tak cítiť. Z dlhodobého hľadiska vám to prinesie benefity, za ktoré sa telo odmení. Nie len vizuálne, ale pohyb naozaj lieči telo aj myseľ. Najčastejšia výhovorka je, že na to nie je čas. Stačí začať a ten čas si na to zrazu vyhradíte, pretože sa to stane vašou drogou,“ dodáva na záver.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK