Cykloveža potešila nielen Bratislavčanov. Niektorí sa však sťažujú na vysoké poplatky

  • Na Nivách otvorila svoje brány prvá cykloveža v Bratislave
  • Ľuďom sa ale zdajú poplatky za úschovu privysoké
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, archív/Lucia Ballayová
  • Na Nivách otvorila svoje brány prvá cykloveža v Bratislave
  • Ľuďom sa ale zdajú poplatky za úschovu privysoké

Nadšenci cyklodopravy majú v hlavnom meste o radosť naviac. Svoje brány totiž na Nivách otvorila vôbec prvá cykloveža v Bratislave.

Viac priestoru pre zeleň

„Plne automatizovaný parkovací dom pre bicykle umožní až 118 vodičom áut presedlať na zdravšiu a ekologickejšiu formu dopravy. Obavy z krádeže či poškodenia vášho bicykla môžete oddnes hodiť za hlavu. V cykloveži na Nivách si ho uskladníte naozaj bezpečne, rýchlo a pohodlne,“  informuje developer.

Dodáva tiež, že na rozdiel od klasických odstavných plôch pre bicykle umožnil práve takýto parkovací dom zachovať viac priestoru pre zeleň a verejné priestranstvá v širšom centre mesta.

Cykloveže

zdroj: archív/developer
archív/developer

Do 4 hodín bezplatne

Ak sa obávaš toho, že uskladnenie bicykla je príliš komplikované, vyvedieme ťa z omylu. Celý proces zaberie len 25 sekúnd. Pri úschove stačí umiestniť bicykel do vyznačeného žľabu predným kolesom k dverám. Následne počkáš na otvorenie otvoru vo dverách a vsuneš doň predné koleso bicykla.

Po odstúpení zo žltej zóny a stlačení tlačidla štart na ovládacom paneli už všetko potrebné urobí plne automatizovaný systém cykloveže. Po uložení bicykla na konkrétne miesto vám systém vydá unikátny kód, ktorý je potrebné si dôkladne uschovať,“ informuje.

Spomínaný kód si ale stráž ako oko v hlave. Pri vyzdvihovaní bicykla ho totiž budeš skenovať na ovládacom paneli. Na základe kódu ti cykloveža vydá bicykel na tom istom mieste, na akom si ho odkladal. Práve vďaka unikátnemu kódu nemusíš mať obavy, že by sa ku tvojmu bicyklu dostal aj niekto iný.

Okrem toho, že sa ku bicyklu nedostanú žiadni zlodeji, je výhodou aj to, že je chránený pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

„Odparkovať bicykel v cykloveži si budete môcť bezplatne po dobu 4 hodín. Po tomto čase bude úschova bicykla spoplatnená 1 eurom za každú začatú hodinu. Tieto obmedzenia majú umožniť, aby mohlo komfortne a bezpečne odstaviť svoj bicykel počas návštevy kaviarní, športovísk alebo obchodov čo najviac návštevníkov Nivy centra,“ uzatvára developer.

Cykloveže

zdroj: archív/developer
archív/developer

Poplatok je neprimeraný

Práve na poplatok spojený s úschovou bicyklov reaguje občianske združenie Cyklokoalícia. Bezplatné parkovanie na prvé 4 hodiny podľa ich slov zjavne cieli na návštevníkov obchodov či prevádzok. Majú pocit, že sa pri nastavovaní ceny akoby pozabudlo na to, že ide v prvom rade o autobusovú stanicu s dopravnou funkciou, nie iba obchodné centrum.

Podľa Cyklokoalície je následný poplatok 1 euro za hodinu neprimeraný.

„Pevne veríme, že Nové Nivy prehodnotia cenovú politiku a urobia parkovanie na stanici prístupnejším. Cestujúci, ktorí využívajú medzimestskú autobusovú dopravu spravidla potrebujú zaparkovať bicykel na obdobie dlhšie ako 4 hodiny, a práve pri dlhšej dobe dáva najväčší zmysel využiť namiesto bežných stojanov tento vysoko bezpečný spôsob parkovania,“ uvádza Cyklokoalícia.

Pre porovnanie uvádzajú hojne využívaná cyklovežu pri autobusovej stanici v Trnave, ktorá stojí 10 centov za 24 hodín. Na záver vyzdvihli aj parkovanie bicyklov na holandských železničných staniciach, ktoré je pre cestujúcich štandardne prvých 24 hodín bezplatné.

Zdroj: Facebook/cyklokoalicia
Financie a kryptomenyŽivotné prostredie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá