Daj navždy zbohom rozmazaným videám. Jednoduché zmeny v nastaveniach ťa nadchnú

  • Daj zbohom nekvalitným rozmazaným záberom
  • Už žiadne blikajúce svetlá vo videách
  • Stačí pár nastavení a tvoj smartfón bude robiť dokonalé fotky
Používaj svoj smartfón ako profík
Ilustračný obrázok, Pexels/Almada Studio
  • Daj zbohom nekvalitným rozmazaným záberom
  • Už žiadne blikajúce svetlá vo videách
  • Stačí pár nastavení a tvoj smartfón bude robiť dokonalé fotky

Smartfóny ľuďom uľahčujú život. Máme všetko na jednom miesto a hlavne po ruke. Mobily sa stali zároveň aj pracovnými nástrojmi. Na čo sa ale najviac využívajú telefóny? Predsa na fotky a videá. Či si na koncerte, prechádzaš sa na ulici, alebo sedíš v reštaurácii, vždy uvidíš ľudí, ktorí držia mobil v ruke a natáčajú s ním každý moment.

Určite si sa aspoň raz zamýšľal nad tým, ako je možné, že ostatní vedia s tým istým telefónom robiť iné, lepšie zábery. Nie je to žiadna veda, je to len o správnych nastaveniach. Stačí pár úprav a fotka či video naberie diametrálne iný rozmer.

Prinášame ti jednoduché tipy, ako vylepšiť svoje zábery. Sú to skryté nastavenia na iPhonoch, na ktoré už zopár Apple užívateľov prišlo a posunuli tak svoje fotky na vyšší level. Ako však odfotiť zábery priamo počas natáčania videí a predísť blikajúcim svetlám na videách?

Daj zbohom blikajúcim svetlám vo videách

S prichádzajúcimi sviatkami sú obchody a budovy ovešané svetielkami, farebnými blikajúcimi ozdobami a nápismi, ktoré vedia pokaziť dokonalé videá. Najmä tie, ktoré sú natočené po západe slnka. Málo ľudí vie, že tieto neželané efekty blikajúcich predmetov vo videu, sa dajú odstrániť jednoduchým nastavením. Otvor vo svojom iPhone Nastavenia – Kamera – Video. Ak máš v mobile aktualizovaný operačný systém, objaví sa ti možnosť zobrazenia formátov PAL. Klikni na to a zvoľ si ktorékoľvek nastavenie, kde máš v zátvorke napísané PAL.

Vylepši si kvalitu fotiek vďaka formátu RAW

Formát RAW používajú profesionálni fotografi počas svojej práce. Ide o najvyššiu kvalitu záberov, kedy kamera zachytáva vysokú úroveň detailov obrázka. Práve túto možnosť ponúka po novom aj iPhone. Vieš si ju v nastaveniach telefónu v sekcii kamery zvoliť vo formátoch Apple ProRAW.

Tlačidlá na hlasitosť môžu slúžiť ako spúšť kamery

Vďaka tomuto jednoduchému triku sa už nebudeš trápiť so selfie fotkami a budeš mať väčšiu stabilitu pri odfotení snímky. Nehovoriac o tom, že pri mínusových vonkajších teplotách určite oceníš, keď si nebudeš musieť dávať dole rukavice a urobíš fotky len stlačením bočných tlačidiel. Otvor si Nastavenia – Kamera – Fotiť série tlačidlom na zvýšenie hlasitosti.

Priblíž si a oddiaľ objekty na videách jednoduchým hackom

Na sociálnych sieťach sú veľmi populárne efekty videí, kde si počas nahrávania približuješ a odďaľuješ objektív kamery. Ako všetci vieme, tieto videá nahraté priamo v aplikáciách nie sú také kvalitné ako videá nahraté priamo v mobile. Plynulé priblíženie a oddialenie objektu v mobile dosiahneš tak, ak otvoríš kameru, zvolíš možnosť foto a podržíš biele tlačidlo na obrazovke. Vďaka tomu, že držíš biele tlačidlo, sa ti kamera prepne do režimu nahrávania a ty len posunutím prsta nahor a nadol približuješ a odďaľuješ daný objekt.

Rob fotky počas natáčania

Veľakrát sa stane, že chceš zachytiť objekt, ktorý je v pohybe. Môže ísť o domáceho miláčika alebo o vzácny moment, kde chceš zachytiť emócie. iPhone ponúka možnosť 2 v 1, keď počas nahrávania videa môžeš odfotiť toľko fotiek, koľko sa ti len zachce. Výsledkom je, že budeš mať nielen video, alebo aj kvalitné fotky, ktoré skvele zachytia každý krok.

Keď si otvoríš kameru na mobile, stačí stlačiť červený gombík na nahrávanie. Potom sa na obrazovke objaví okrem červeného gombíka (stop videa) aj biely gombík vpravo dole, vďaka ktorému môžeš fotiť počas natáčania videa.

Pusti si obľúbenú skladbu v mobile a zároveň natáčaj video

Nemusíš si po nahratí videa v rôznych aplikáciách či na sociálnych sieťach dohľadávať svoju obľúbenú skladbu, a následne si ju vložiť do videa. Vieš si to urobiť aj priamo v mobile. Nájdi si svoj song napríklad na YouTube alebo Spotify, pusti si ju, ale nezatváraj danú aplikáciu. Potiahni prstom z ľavého rohu mobilu a stlač ikonu fotoaparátu, nie na nahrávanie videa. Zvoľ si možnosť fotografie. Podrž biele tlačidlo, ktoré sa ti zmení na pár sekundách na nahrávanie videa.

A teraz máš vo svojej galérii video, kde ti v pozadí hrá tvoja obľúbená pesnička bez toho, aby si to musel po natáčaní videa editovať.

Zdroje: YouTube/5 Star Family Adventures, YouTube/Eldar Gezalov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá