Máš na to dať výpoveď a rozbehnúť vlastný biznis? Zistíš to podľa týchto 7 znakov

  • Americký podnikateľ Warren Buffett vymenoval 7 znakov, podľa ktorých spoznáš, že si pripravený založiť si vlastný podnik
  • Spĺňaš aspoň jeden z nich?
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Americký podnikateľ Warren Buffett vymenoval 7 znakov, podľa ktorých spoznáš, že si pripravený založiť si vlastný podnik
  • Spĺňaš aspoň jeden z nich?

Založiť si vlastný biznis je snom mnohých Slovákov. Nie vždy si však uvedomujú, aké riziká sú s podnikaním spojené. Zber kapitálu, získavanie investorov či formovanie vlastnej vízie sú iba odrazové mostíky, od ktorých sa môže firma postupne rozvíjať vpred. Ak si v poslednej dobe premýšľal nad tým, že dáš svojmu šéfovi výpoveď a vyskúšaš si podnikanie na vlastnú päsť, je tu mnoho vecí, aké by si mal zvážiť.

Známy americký podnikateľ Warren Buffett vymenoval 7 kľúčových vecí, ktoré by mal spĺňať každý začínajúci podnikateľ. Podľa Buffetta by sa sa do podnikania mal púšťať jedine ak:

Už teraz z máš aspoň čiastočný príjem z oblasti, v ktorej by si chcel podnikať

Úspešná firma sa nedá vybudovať zo dňa na deň. Dobrým predpokladom pre jej úspech je fakt, že svojmu budúcemu profesnému zameraniu sa budeš aktívne venovať už pred založením samotnej firmy. Ideálne ti už aj prinesie aspoň nejaký zisk a nadobudneš prvú základňu klientov, poprípade sa zoznámiš s ostatnými ľuďmi pôsobiacimi v podobnom odvetví.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Tvoj čiastočný príjem je 2x vyšší ako tvoje výdavky

Ak sa chceš osamostatniť, musíš počítať s tým, že začiatky môžu byť finančne náročné. Je dobré, ak tvoj druhotný zdroj príjmov pokrýva nielen základne náklady na život ako bývanie či jedlo, ale po ich vyplatení ti ešte aspoň niečo zostane. Tvoja životná úroveň tak po podaní výpovedi rapídne neklesne.

Máš našetrené peniaze aspoň na pol roka dopredu

Podnikanie je riziko a nie vždy to musí vyjsť. Preto je dobré, ak si schopný našetriť si peniaze pre prípad núdze. Možno ich v skutočnosti nebudeš nikdy potrebovať, no je dobré mať rezervu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Si dostatočne šikovný na to, aby sa z tvojej bokovky stal hlavný zdroj príjmov

Šikovnosť je dôležitá a konkurencia je veľká. Nepúšťaj sa do niečoho, v čom sa cítiš neistý, môže ťa to veľmi nepríjemne sklamať. Je dôležité, aby si si položil otázku, či sú tvoje schopnosti pre podnikanie naozaj dostačujúce. Potrebovať budeš nielen teoretické znalosti, ale aj skúsenosti, dobrý tím ľudí a vodcovské schopnosti.

Si odhodlaný tvrdo pracovať

Mať vlastný biznis, to si vyžaduje tvrdú prácu a pevnú vôľu. Priprav sa na to, že v práci stráviš oveľa viac času ako doteraz a skôr, ako si vytvoríš dobré meno, budeš preňho musieť tvrdo makať. Väčšina začínajúcich podnikateľov pracuje od skorého rána do neskorej noci a stále trpia pocitom, že majú málo času.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Pracovať budeš 12 – 16 hodín denne

Taká je realita. Na koníčky ti pravdepodobne veľa času neostane, no ak si zvolíš oblasť, v ktorej sa skutočne cítiš dobre, tvoj biznis sa môže stať aj tvojím novým hobby. Obetovať však budeš musieť pravdepodobne oveľa viac, napríklad aj časť spoločenského života či víkendy v posteli.

Výhovorky nefungujú

Ak si budeš neustále nachádzať ospravedlnenie, prečo nemôžeš danú činnosť urobiť hneď teraz, ďaleko nezájdeš. Neustálym odkladaním úloh sa ti budú povinnosti iba kopiť a nakoniec zostaneš zavalený hromadou práce. Podnikanie ťa naučí, že všetko musíš riešiť za pochodu a neodkladne, inak sa na tebe všetko zosype.

Zdroj: warrenbuffettquote

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech