Daj výpoveď v práci a choď žiť do raja. V týchto krajinách je to možné

  • Agentúra International Living zostavila rebríček krajín, kde sa žije ako v raji pri relatívne nízkych nákladoch
pexels.com
  • Agentúra International Living zostavila rebríček krajín, kde sa žije ako v raji pri relatívne nízkych nákladoch

Nie si spokojný/á so svojim životom, nebaví ťa práca a najradšej by si žil niekde pri mori pod palmami? Nemusíš mať na účte milióny a tento sen si môžeš splniť. Samozrejme, úplne bez práce to asi nepôjde.

Agentúra International Living vydala svoj každoročný Annual Global Retirement Index – zoznam 10 štátov, kde sú pomerne nízke náklady na život. Štáty okrem toho spĺňajú ďalších 12 kritérií, ako napríklad bezpečnosť, príjemná klíma či úroveň zdravotnej starostlivosti. Tento rok agentúra hodnotila aj jedno nové kritérium – príležitosti, za čo sa považuje napríklad dostupnosť internetu alebo možnosti podnikania.

1. Portugalsko

Európska krajina obsadila prvú priečku najmä pre príjemnú klímu, malebné uličky, pulzujúcu metropolu, dych vyrážajúce pláže a najmä veľmi milých ľudí. Väčšina regiónov má príjemné počasie po celý rok, takže môžeš bez prekážok obdivovať historické monumenty a užívať si prírodu.

Navyše, zdravotná starostlivosť je tu na vysokej úrovni a krajina má vysoký index bezpečnosti. Ako bonus tu nájdeš vynikajúce jedlo a víno. To všetko za ceny, ktoré by sme označili za dostupné aj my, Slováci. Portugalsko je po Bulharsku druhou najlacnejšou krajinou v EÚ.

Portugalsko
zdroj: Pixabay/MARÍA JOSÉ GUTIÉRREZ, Frank Nürnberger

2. Panama

Panama má príjemnú klímu a nehrozia tu hurikány, ktoré Severní i Strednú Ameriku trápia pomerne často. Keď ochorieš, môžeš sa spoľahnúť na celkom kvalitnú zdravotnú starostlivosť za málo peňazí. Miestni po väčšine vedia anglicky, takže komunikácia by nie je byť problém. Je tu stabilná vláda, ktorá podporuje podnikanie i dobre dostupný internet. Veľkou výhodou je, že cudzinci nemusia odvádzať dane za príjmy zo zahraničia.

Náklady na život sú tu okolo 1 000 euro na mesiac. Nie je to teda najlacnejšia destinácia, ale platy a ceny sa tak ako všade líšia podľa regiónov. Ľudia sem chodia najmä kvôli počasiu a „jednoduchému životu.“ Panama navyše  ponúka špeciálny program pre ľudí, ktorí sa rozhodnú sem odísť do dôchodku. Prostredníctvom programu Pensionado je možné získať zľavy od 10 do 50% na všetko od jedla až po letenky. Oproti iným miestam v Strednej Amerike má aj veľa ďalších výhod.

3. Kostarika

Kostarika je typický raj s tropickou klímou – krásne pláže, pestrá príroda a zdravé lokálne jedlo, ktoré zahŕňa najmä ovocie a zeleninu. Turisti tu často schudnú bez väčšej námahy. Je to krajina pre ľudí, ktorí sú radi vonku a užívajú si život v jeho rôznych podobách. V krajine je stabilná demokracia, ľudia sú priateľskí, zvedaví a nápomocní.

Krajina má tri akreditované nemocnice JCI a množstvo súkromných kliník. Na zdravotné postenie sa odvádza 7 – 11% z platu. Ceny sú tu približne o pätinu nižšie ako v Paname.

4. Mexiko

Mexiko je tiež veľmi pestrá krajina, ponúka karibské pláže ale i hory či púšte. Itnernational Living odporúča najmä oblasť pozdĺž riviéry Maya. Bočné uličky sú plné divadiel, galérií i pouličných umelcov. Pár tu za život zaplatí od 1300 do 2600 eur mesačne (v cene je aj zdravotné poistenie), v závislosti od miesta. Penzisti tu môžu získať zľavovú kartu, vďaka ktorej budú platiť o 10 až 20% menej.

Mexičania majú živú a krásnu kultúru. Miestni sú priateľskí a zhovorčiví, dokonca na ulici rozdávajú kartičky so svojim menom a telefónnym číslom.

5. Kolumbia

Život v Kolumbii tiež patrí k tým lacnejším. Napríklad pivo v menších mestečkách stojí len 30 centov. Kolumbia je druhou najrozmanitejšou krajinou na svete.Turisti majú najradšej mesto Medellín, ktoré je po Bogote druhé najväčšie. Je však obklopené krásnou prírodou, a mestský život je tak jednoduché striedať s prechádzkami v horách. Ďalšou zaujímavou oblasťou je tzv. kávový trojuholník medzi mestami Pereira, Armenia a Manizales, ktoré obklopujú hory.

Zdravotná starostlivosť je dostupná vo veľmi dobrej kvalite, mesačné poistenie stojí 65 eur, čo je podobne ako u nás.Podľa International Living temné časy tejto krajiny už skončili.

6. Ekvádor

Ekvádor uspokojí milovníkov slnečných pláži ale tých, čo preferujú skôr chladný horský vzduch. Podľa International Living je tu jedno z najlepších podnebí na planéte. Aj v Ekvádore sú miestni ľudia veľmi pozitívni. Moderné mestá ako Quito či Cuenca poskytujú veľa príležitostí.

Ekvádor je celkom lacná krajina i pre Slovákov. Cenovo dostupné je tu niečo pre každého. Môžeš vlastniť dom na pobreží Tichého oceánu za menej ako 130 000 eur. V Bratislave máš za podobnú sumu 3-izbový byt.  Auto tu nepotrebuješ. Lístky na hromadnú dopravu stoja okolo 30 centov.

7. Malajzia

Malajzia je bývalou britskou kolóniou, preto je tu úradným jazykom angličtina, čo je dobrý štart pre nový život v cudzine.

Náklady na živobytie sú tu výrazne nižšie ako na Slovensku a zdravotná starostlivosť je na vysokej úrovni. International Living odporúča oblasť Penang, kde to hýri kultúrou, umením, históriou, ale po ruke je aj džungľa a pláže. Malajzia je taktiež dobrým východzím bodom pre navštevovanie zvyšku Ázie (napr. Thajsko, Bali, Kambodža či Vietnam).

8.  Španielsko

Španielsko je oproti vyššie spomínaných geograficky najbližšie. Pre mnoho Európanov je obľúbenou dovolenkovou destináciou. Krajina je vo veľkej miere potravinovo sebestačná, preto potraviny a reštaurácie poskytujú veľa lokálnych produktov. Porcia jedla stojí v okolo 17 eur. Mesačné náklady pre dvojicu sú okolo 2000 eur.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie má Španielsko jeden z najlepších zdravotných systémov na svete.

Sevilla, Španielsko
zdroj: Pixabay/Alp Cem

9. Francúzsko

Francúzsko ponúka nielen pulzujúce veľkomestá, ale aj čarovný vidiek ako stvorený na dôchodok. Trhy s čerstvou zeleninou, lahodné francúzske syry, bagety a víno. K tomu príjemná klíma, bez ohľadu na to, či preferuješ chladnejšie alebo teplejšie podnebie. Francúzsko má všetko. Môžeš ísť lyžovať na hory, alebo sa kúpať v mori na francúzskej riviére.

Francúzsko je navyše finančne dostupné, čo sa týka životných nákladov. Pomerne nízke sú náklady na nájom či hypotéku, potraviny sa tu predávajú za nízke ceny. Napriek všeobecnému presvedčeniu tu nie je drahé ani jedlo v reštaurácii. Na pohodlný život bez akéhokoľvek uskromňovania sa ti tu vystačí asi 2 000 eur mesačne. Francúzske zdravotníctvo tiež patrí medzi najlepšie na svete.

levanduľa, Francúzsko
zdroj: Pixabay/No-longer-here

10. Vietnam

Vietnam ponúka progresívne mestá, ale aj historícké monumenty a nedotknutú prírodu. Určite si prídeš na svoje, ak hľadáš kvalitnú turistiku na horách, no Vietnam je ideálny aj pre tých, ktorí milujú vylihovanie na pláži.

Obrovským lákadlom je však aj to, že náklady na život sú tu doslova smiešne. Napríklad život v najdrahšom Ho Či Minovom meste alebo Hanoji ťa vyjde na 1 500 eur mesačne so všetkými nákladmi. Odtiaľ to už ide len dole. Miestni navyše väčšinou vedia po anglicky a sú nesmierne milí. 

Vietnamu sa hovorí aj kuchyňa sveta a ak miluješ gastronomické dobrodružstvá, tu si prídeš na svoje. Vietnamci milujú street food a varí sa tu doslova na každom rohu. Jedlo navyše stojí iba pár eur. Ak chceš na dôchodku cestovať, Vietnam je ideálna základňa. Ľahko a rýchlo sa odtiaľto dostaneš do zvyšku Ázie, ale aj do Austrálie a na Nový Zéland.

Vietnam
zdroj: Pixabay/nickijuhye
Zdroj: GobalRetirementIndex

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK