Dal 50 Ironmanov za 50 dní: 5 cenných lekcií, ktoré nás naučil Železný kovboj!

  • V sobotu, 25.júla, dokončil „Železný kovboj“ James Lawrence svojho 50.Ironmana. Nie v živote, tých dal oveľa viac, no 50. v priebehu 50 dní. Fantastický úspech a zápis do Guinnesovej knihy rekordov podčiarkuje fakt, že James zvládol každý jeden triatlon v inom štáte.
image_1438433010.jpeg
  • V sobotu, 25.júla, dokončil „Železný kovboj“ James Lawrence svojho 50.Ironmana. Nie v živote, tých dal oveľa viac, no 50. v priebehu 50 dní. Fantastický úspech a zápis do Guinnesovej knihy rekordov podčiarkuje fakt, že James zvládol každý jeden triatlon v inom štáte.

 

Pre nezainteresovaných, Ironman je triatlon, ktorý zahŕňa 3,8km plávania, 180km na bicykli a maratón behu. Tí najlepší dokončia pretek tak za 8 hodín, amatérom často nestačí ani limit 17 hodín. Je to neuveriteľne vyčerpávajúca udalosť, ktorú často komplikujú kŕče, problémy s trávením, teplo a vietor. Veľké množstvo štartujúcich sa do cieľa vôbec nedostane.

 

 

Vždy som sa chcel dať na triatlon, no stačia mi tie čísla pri jednom preteku. Vidím to a hovorím si: „Prečo by toto mal niekto chcieť absolvovať?“ Lawrence to dal 50 krát. A mal na to sakra dobrý dôvod. „Mojim cieľom je inšpirovať iných k výzvam a k väčšej aktivite,“ hovorí. Jamesa trápi stúpajúca obezita u detí v USA a jeho pretek bol teda výzvou, aby ľudia vyzbierali jeden milión dolárov na nadáciu Jamieho Olivera, ktorá sa snaží tento problém riešiť.

 

 

Čo sa my, podnikatelia, môžete naučiť z neuveriteľného výkonu Železného kovboja? Tu je 5 vecí, ktoré som si z toho vzal a ktoré by sme mohli všetci aplikovať do života:

 

1. Telo neoklameš

Môžeš byť v perfektnej forme, ale zvládnuť Ironmana chce mesiace tréningu a plánovania. Nie je to niečo, čo sa len tak ráno rozhodneš urobiť a poobede to spravíš. Väčšina podnikateľov, ktorá na pohľad zbohatla „cez noc“, strávila v skutočnosti roky vzdelávaním, výskumom a pravdepodobne aj zlyhaniami.

 

2. Tvoje limity sú oveľa ďalej, než si myslíš

Nepoznám jediného úspešného podnikateľa, ktorý by povedal, že rozbehnúť biznis je ľahké. Všetci sme schopní urobiť oveľa viac, než si vôbec myslíme, že by sme mohli. Svoje limity nikdy neobjavíš, pokiaľ na ne nebudeš tlačiť. Neboj sa skúšať a zlyhávať. Maj strach z toho, že nikdy nezistíš, čoho si schopný.

 

 

3. Sústreď sa na jeden cieľ

James mal jasný cieľ a obetoval mu všetko. Čo ak by sa rozhodol naraz trénovať na preplávanie La Manche, Tour de France a Leadville 100 (160 kilometrový trailový beh)? Lawrence je síce výnimočný, no toto by zrejme nedal. Biznis znamená aj vedieť, to čomu sa vyhnúť. Sústreď sa na jednu vec a buď v nej najlepší.

 

4. Potrebuješ tím

Lawrence do toho nešiel sám. Podporovala ho rodina, priatelia, sponzori, asistenti. Je naivné a egoistické tvrdiť, že všetko zvládneš sám. Podpora tvojej rodiny ti môže neskutočne pomôcť. Ani úspech nedosiahneš sám. Či už sú to biznis partneri, mentori alebo tím zamestnancov, ktorí veria tvojej vízií.

 

 

5. Rob niečo, na čom záleží

Lawrence to mohol dať, aby mal krajšie telo. Alebo kvôli tomu svetovému rekordu. A potom na to baliť baby. Urobil to však pre niečo, čo je oveľa väčšie, ako on sám. Veľa mladých podnikateľov, samozrejme aj tých skúsenejších, zakladá biznis nie len pre peniaze. Chcú viac. Chcú pracovať pre niečo, čo má zmysel. Chcú zmeniť svet.

 

Bonus: Nevzdávaj sa

Nie je to prvá šialenosť, ktorú kedy James urobil. Už dávnejšie drží svetový rekord za najvyšší počet dokončených Ironmanov. Ako ale v rozhovore priznal, nikoho to príliš nezaujímalo. „Nikto sa o mňa nestaral, tak som potreboval urobiť niečo fakt veľké a prišiel som s týmto,“ povedal.

Veľa podnikateľov prišlo s niečím výnimočným, ale nikto o nich ani nezakopol. Tajomstvo úspechu je ale v tom, že tí „veľkí podnikatelia“ to potom skúsili znova a znova, až kým ich nebolo možné ignorovať.

 

zdroj: entrepreneur.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK