Dal si si na rok 2020 nejaké predsavzatie? Odborníčka tvrdí, že menej je niekedy viac

  • Predsavzatia patria k Novému roku v našej kultúre tak, ako k Vianociam kapor
  • Pravdou však je, že len málo z nich dokážeme naplniť
collage
Unsplash
  • Predsavzatia patria k Novému roku v našej kultúre tak, ako k Vianociam kapor
  • Pravdou však je, že len málo z nich dokážeme naplniť

Lifehacking sem, lifehacking tam. Dennodenne ťa nimi na Startitup zásobujeme a nebude tomu inak ani počas obdobia, kedy sa strieda jeden rok druhý a ty máš chuť bilancovať a stanoviť si nové ciele. S predsavzatiami však opatrne. Píše psychologička Dr. Viera Cviková z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Predsavzatia vznikajú na základe vnútornej nespokojnosti samého so sebou v nejakej oblasti. V niečom sa necítime byť dosť šikovní alebo nie sme spokojní s tým ako vyzeráme, čo vieme, či robíme, prípadne ako zvládame nejaké veci. Táto vnútorná nespokojnosť môže byť posilňovaná okolím, ktoré nám môže potvrdzovať vnímané nedostatky. Často nás okolie, najmä naši blízki ľudia, konfrontujú s našimi slabými miestami a v najlepšom úmysle nás popri tom zásobujú „dobrými“ radami ako a čo by sme mali robiť.

Ak chcete predsavzatie naplniť, potrebujete sebe aj zmene veriť

Rozhodnutiu urobiť nejakú zmenu predchádza intenzívny vnútorný proces.  K rozhodnutiu nestačí len logika a pádne racionálne argumenty, pre zmenu je nevyhnutné zapojiť aj naše prežívanie, nutné je sa s potrebou zmeny hlboko vnútorne stotožniť, prijať ju za svoju, veriť jej aj sebe, že ju zvládnem. Iba v tejto vnútornej jednote rozumu a citu môžeme začať po zmene skutočne túžiť natoľko, že sa v nás prebudí chcenie a sila zmenu uskutočniť.

Ak ste vnútorne na zmenu pripravení, nemusíte čakať na konkrétny dátum

Potreba začať v živote robiť niečo inak nemusí čakať na 1.1. Ak ste vnútorne stotožnení a pripravení, začnite robiť veci inak HNEĎ.  Nemusíte čakať na Nový rok. O tom, či sa vám podarí vytrvať vo vašej snahe rozhoduje vaša vnútorná pripravenosť, nie kalendár alebo vaše okolie. Vnútorná motivácia je skutočná sila a vaša opora, aj keď príjemné určite je, ak cítite podporu aj od vašich blízkych. Podpora zvonka však neznamená nič, ak vy sami skutočne nechcete.

Predsavzatie by malo mať podobu realistického, presného, konkrétneho,  merateľného a pozitívne formulovaného výroku

V spomínanom stotožnení sa s potrebou zmeny je na mieste, ak viete presne a konkrétne  povedať o čo vám ide. Napríklad: „Chcem schudnúť do 1.mája 5 kilov.“ alebo „V pondelok a v stredu o 19.00 budem chodiť do posilňovne.“, „Dcére budem telefonovať len raz za týždeň – v sobotu.“ „Každý deň si vyhradím 1 hodinu po práci pre deti (medzi 18 – 20,00). Takto presne zadefinované predsavzatie je pre náš mozog ľahšie prijateľné ako nepresné vyjadrenia typu: “Mala by som sa viac venovať deťom.“ alebo „Budem sa učiť angličtinu.“ Svoje predsavzatie formulujte pozitívne namiesto: „Nebudem fajčiť.“, „Prestanem fajčiť.“

„Menej“ môže byť aj pri predsavzatiach „viac“

Málo efektívnym býva, ak si pripravíte niekoľkobodový zoznam predsavzatí aby ste mohli s novoročným ohňostrojom odpáliť aj cestu k vlastnej „prerábke“. Verte, že ak vám ide o úspešnosť a efektivitu čiže skutočnú zmenu, je potrebné ísť na to postupne. Buďte k sebe láskaví. Uspokojte sa preto s jedným cieľom či predsavzatím, ktorému sa budete aj v hĺbke svojho prežívania a uvažovania intenzívne venovať. Budete potrebovať trpezlivosť, vytrvalosť, vieru a ozajstné chcenie. Ak sa rozdrobia tieto vaše kvality na viaceré strany, váš úspech bude málo pravdepodobný.

Buďte pripravení na prekážky

Cesta k zmene nebýva hladká, tak ako sám život. Rátajte s tým, že sa môže stať, že aj konkrétny a dobre nastavený proces k zmene môže mať prekážky. Môžete vynechať jednu hodinu kurzu AJ, alebo si raz nenapísať úlohu,  či jeden deň sa deťom nevenovať. Býva sebapodporné si prepáčiť chybu. Ale neprestať vidieť cieľ, po ktorom túžite. V situácii, kedy zakopnete o prekážku býva dobré snažiť sa sebe porozumieť, prečo ste sa odklonili od vášho cieľu a zmapovať si momentálny stav vašej vnútornej motivácie. Možno ste len unavení alebo je cieľ pre vás nároční. Možno potrebujete, trocha oddychu, alebo nastaviť cieľ realistickejšie k danej situácii. Buďte k sebe v tomto smere vnímaví a priateľskí, iba v súlade samého so sebou môže byť vytvorený potrebný vnútorný priestor k naplneniu vášho predsavzatia.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá