Ďaleký východ Slovenska má prekvapivo dobré podmienky pre život. Voľné pracovné ponuky tu stoja za to

  • Vďaka inovatívnym firmám sa ľuďom oplatí zostať doma, na východe
  • Z výplaty, ktorá sa rovná západnému Slovensku, zostane každý mesiac viac
  • Pozície, na ktorých sa zarába najviac, zahŕňajú technológie, IT a rôzne inovácie
gronbach
Facebook/Zemplínska šírava a Gronbach Slovensko
  • Vďaka inovatívnym firmám sa ľuďom oplatí zostať doma, na východe
  • Z výplaty, ktorá sa rovná západnému Slovensku, zostane každý mesiac viac
  • Pozície, na ktorých sa zarába najviac, zahŕňajú technológie, IT a rôzne inovácie

Východné Slovensko je obvykle zatracované mladými najmä pre obmedzené pracovné príležitosti a nižšie ohodnotenie ako v okolí Bratislavy. Postupne sa však tento rozdiel dorovnáva a to aj vďaka firmám, ktoré sa rozhodnú uprednostniť východ pre západom.

V Košiciach sú výdavky na život lacnejšie

V roku 2019 predstavovali priemerné mesačné náklady na život v Bratislave 554 eur, pričom v Košiciach to bolo len 379 eur.

Spotrebiteľské ceny sú v Košiciach o 2 % nižšie ako v Bratislave. Aj ceny potravín sú v Košiciach nižšie, a to o 5,5 %. Ušetriť sa dá najmä na základných potravinách ako mlieko, chlieb, zemiaky či ryža.

Reštaurácie majú ceny viac-menej vyrovnané. Pozitívom však je, že dobré podniky, street food, aj kvalitnú kávu každý nájde aj na východe.

zdroj: Facebook/Dobré bistro – V Košiciach nechýbajú ani dnes obľúbené burgre či rôzne pestré vegetariánske jedlá.

Vo všeobecnosti tiež platí, že na východe je celkovo lacnejšia verejná doprava a napríklad v Košiciach je aj viac cyklotrás ako v Bratislave. Na zahodenie nie je ani fakt, že na východe nikto nikoho neoznačuje hanlivými menami ako CP-čkar či „cezpoľný“.

Obe časti krajiny sú vyrovnané aj v možnostiach leteckej dopravy, keďže aj v hlavnom meste východu je letisko ponúkajúce cesty do viacerých populárnych destinácií.

Ľudia na východe sú celkovo spokojnejší

Prieskum Európskej komisie z roku 2020 odhalil, že s celkovou kvalitou života sú Slováci spokojnejší práve na východe. So svojím životom v Bratislave bolo spokojných 92,5 % a v Košiciach bola úroveň spokojnosti 94,5 %.

V niektorých oblastiach na tom bola východná metropola oveľa lepšie. Obyvatelia Košíc boli výrazne spokojnejší so zdravotnou starostlivosťou, športovými možnosťami, so zeleňou, s čistotou a už spomínanou cenovou dostupnosťou bývania.

Pri niektorých pozíciách sa platové rozdiely vyrovnávajú

Celkovo je priemerný plat na východe stále nižší ako na západnom Slovensku. Pre mladých ľudí s vysokoškolským vzdelaním napríklad v oblasti techniky či informačných technológií je aj na východe dosť príležitostí s dobrým ohodnotením aj benefitmi.

Príkladom firmy, ktorá ponúka dobré ohodnotenie aj atraktívne pracovné prostredie, je aj Gronbach Slovensko. Je dôkazom toho, že úspech sa nedá dosiahnuť len na západnom Slovensku či v zahraničí.

Sídlom Gronbachu sú Michalovce, ktoré sa nachádzajú neďaleko Zemplínskej šíravy a majú tak skvelú polohu pre zábavu a rekreáciu. Celkovo má firma širokú škálu špecializácií, čo ju robí atraktívnou aj pre uchádzačov o zamestnanie, vrátane návrhu a vývoja v 3D-CAD, 3D simulácií, vývoja kuchynských spotrebičov či iných zariadení a komponentov, výrobou prototypov a podobne.

Bez dielcov od Gronbach Slovensko by sa nezaobišli mnohí výrobcovia kuchýň a kuchynských spotrebičov. Medzi klientov firmy sa radia napríklad aj známe značky ako Miele, Bosch, Siemens, Franke či Bora, ktoré patria medzi najpopulárnejšie značky elektrospotrebičov na svete. 

zdroj: Gronbach Slovensko – Výroba každého dielu je precízna.  

Vďaka inovatívnym produktom patrí firma k lídrom v oblasti kuchynskej techniky. Príkladom nevšedných výrobkov sú vákuové či ohrevné zásuvky – vákuová zásuvka umožňuje prirodzené konzervovanie potravín a ohrevné zásuvky sú ideálne na ohrievanie riadu, mrazených potravín alebo na udržiavanie teploty jedla.

zdroj: Facebook/Gronbach Slovensko – Výlet zamestnancov do Benátok spojený s prehliadkou sesterských závodov.

V ponuke má Gronbach viacero voľných pozícií

Benefity práce v Gronbach Slovensko zahŕňajú možnosť využívať fitness centrum v priestoroch spoločnosti, masáže či darčeky v priebehu roka. Pozície sú platovo natoľko zaujímavo ohodnotené, že stojí za to prehodnotiť, či nevycestovať za prácou práve do Michaloviec. 

zdroj: Gronbach - Fitness centrum pre zamestnancov v priestoroch firmy.

Key-Account Manager

Zodpovednosti zamestnanca na tejto pozícii zahŕňajú staranie sa o portfólio klientov a nachádzanie nových, reportovanie výsledkov, dohľad nad dodaním objednávok načas a podpora počas uzatvárania zmlúv či kalkulácii ceny produktov. V tomto prípade je potrebná znalosť nemeckého jazyka a vynikajúca znalosť Microsoft Office.

Zobraziť pracovnú ponuku →

Konštruktér

Táto pozícia zahŕňa zodpovednosti za konštrukčné práce, spojené s vývojom nových alebo zmenou existujúcich dielcov či produktov, starostlivosť o rôzne projekty, či vykonávanie testov alebo kalkulácií. Nutnosťou pri tejto pozícii je aktívna znalosť nemeckého alebo anglického jazyka, strojárske vzdelania aj odborné skúsenosti. 

Zobraziť pracovnú ponuku →

IT špecialista – servis a podpora

Úlohou zamestnanca na tejto pozícii bude napríklad starostlivosť o príjem hlásených porúch, analýza problémov, identifikácia a implementácia ich riešení, monitorovanie a údržba IT systémov. Medzi osobnostné predpoklady patrí vzdelanie v oblasti IT či dobré analytické schopnosti. Potrebná je aj znalosť nemeckého jazyka minimálne na úrovni B2.

Zobraziť pracovnú ponuku →

Nehnuteľnosti si na východe držia nižší cenový priemer

Zaujímavou možnosťou môže byť aj presťahovanie sa na východ, a to práve za prácou. Ceny nehnuteľností posledné roky rastú na celom území Slovenska. V Bratislave (a na západe celkovo) však dosahujú úplne iné výšky. Podobné sú aj ceny prenájmov, ktoré sú tiež najvyššie práve v hlavnom meste.

Ceny nehnuteľností za meter štvorcový v priebehu rokov v Bratislavskom, Košickom a Prešovskom kraji:

zdroj: NBS

Meter štvorcový nehnuteľnosti bol v Bratislavskom kraji vo štvrtom kvartáli 2021 na úrovni 2 870 eur, kým v Košickom kraji to bolo len 1 482 eur. V Prešovskom kraji bola cena na úrovni 1 347 eur za meter štvorcový.

Firmy na východ Slovenska prinášajú nielen dobré platy, ale aj zaujímavú prácu, moderné prostredie a atmosféru inovácie. A keď sa dobrá práca spojí s nižšími cenami za bývanie, potraviny a celkový život, východ je na tom mnohokrát lepšie ako západ.

Zdroje: Numbeo, Bratislavské noviny, Pozri-sa, Zoznamrealit, NBS, rozdiely

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie