Ďalší mutant na scéne. Variant R.1 z Japonska spôsobil ohnisko nákazy v domove dôchodcov

  • Vírusový kmeň R.1 je pôvodom z Japonska
  • Rozšíril sa však aj do ďalších krajín
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Mat Napo,unsplash/Prasesh Shiwakoti (Lomash)
  • Vírusový kmeň R.1 je pôvodom z Japonska
  • Rozšíril sa však aj do ďalších krajín

Vedci identifikovali ďalší kmeň koronavírusu – variant R.1. Ten ale podľa nich nie je úplnou novinkou, nakoľko bola mutácia prvýkrát zistená už minulý rok v Japonsku. Odvtedy sa však rozšírila do ďalších krajín.

Je nutné ho sledovať

Spomínaný variant bol spozorovaný aj v dome dôchodcov v Kentucky, kde sa nakazilo 45 osôb, informoval Independent.

Zistilo sa, že vírus v dome dôchodcov rozšíril nezaočkovaný personál už začiatkom marca. Následne sa ním nakazili aj zaočkovaní seniori.

Portál Prevention uvádza, že niektoré správy hovoria o tom, že spomínaný variant sa objavil už v 47 štátoch. Nakoľko ale R.1 nie je aktívne monitorovaný, je ťažké tvrdiť to s istotou.

Bývalý profesor Harvardskej lekárskej fakulty Dr. William Haseltine uviedol, že ohnisko naznačuje, že variant by mal byť jedným z tých, ktoré je potrebné sledovať. Presné rozdelenie variantov do skupín záujmu a znepokojenia nájdeš na stránke WHO.

Očkovanie
zdroj: unsplash/Ed Us

Delta je stále vo vedení

Variant zdieľa vysoko infekčnú mutáciu D614G, ktorá je prítomná aj v iných variantoch, ako Delta , Alpha, Beta a Gamma. Vedec Amesh A. Adalja sa ale vyjadril, že aj napriek tomu, že akýkoľvek nový variant môže predstavovať hrozbu, identifikácia kmeňa nemusí byť dôvodom na paniku.

Test
zdroj: unsplash/Prasesh Shiwakoti (Lomash)

„Myslím si, že nemá schopnosť vytlačiť Deltu. Pre tieto typy mutácií je skutočne náročné uchytiť sa v krajine, kde je prítomný aj Delta variant,“ cituje slová vedca portál Health.

Podobný názor zastáva aj profesorka Christina Pagel, členka britského Independent Sage panel. Tá uviedla, že tento variant sa nejaví ako väčšia hrozba, nakoľko nekonkuruje variantu Delta.

Zdroje: Independent.co.uk, prevention.com, health.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech