Ďalší škandál českých olympionikov. Po prílete s pozitívne testovaným mali podvádzať

  • Českí olympionici majú na krku škandál
  • Podľa najnovších informácií podvádzali v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu
olympiáda
Unsplash/Bryan Turner
  • Českí olympionici majú na krku škandál
  • Podľa najnovších informácií podvádzali v súvislosti s opatreniami proti koronavírusu

Českí olympionici opäť čelia škandálu. Po tom, čo časť výpravy nakazil nezaočkovaný lekár, sa objavili správy, že po príjazde do Tokia bol nesprávne nahlásený „seating list“, teda zasadací poriadok v lietadle. Podľa idnes.cz šlo o úmyselný podvod.

Predseda českej Národnej športovej agentúry Filip Neusser tvrdí, že podľa jeho informácií po tom, čo bola zistená pozitivita u jedného z pasažierov, zmenili zasadací poriadok. Tieto informácie má vraj od športovcov. Tento zasadací poriadok nahlasovali japonskej hygiene aj organizátorom.

Český olympijský výbor na informácie nereagoval, tvrdí, že sa momentálne zaoberajú len výsledkami športovcov. „Vyšetrovanie letu, ktoré ešte neskončilo, komentovať nechceme,“ reagovali.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Špeciálom cestovalo 42 ľudí, z toho 14 športovcov. Štyria z nich nemohli súťažiť vôbec, niekoľkí ďalší mali účasť skomplikovanú. Let trval 13 hodín a štyrikrát bolo počas neho servírované občerstvenie. Zodpovednosť za tento škandál by mal niesť právnik Jan Exner a riaditeľ komunikácie Tibor Alföldi.

Nezaočkovaný lekár skomplikoval situáciu

Koronavírus poznamenal hneď úvod LOH v Tokiu. Medzi športovcami aj ich sprievodom sa rozšíril vírus, pričom pacientom 0 mal byť práve nezaočkovaný lekár z Českej republiky. Ako písal sportnet.sme.sk, naši susedia priznali, že na palube lietadla nedodržiavali protipandemické opatrenia.

Nákaza bola hneď po prílete potvrdená u Vlastimila Voráčka, lekára českého tenisového fedcupového tímu. Počas letu mali pasažieri špeciálu mať zložené rúška a respirátory. Kvôli situácii sa svojich turnajov, na ktoré sa pripravovali roky, nemohli zúčastniť viacerí českí športovci.

Testovanie
zdroj: TASR/Milan Kapusta

U našich susedov sa preto diskutuje, kto za celú situáciu nesie zodpovednosť. „Doktora Voráčka nominoval tenisový zväz na základe jeho odborných schopností. Očkovanie nie je podmienkou účasti na olympijských hrách a nemožno ho vynucovať ani podľa Olympijskej charty, aj keď my sme ho, samozrejme, dôrazne odporúčali všetkým,“ citoval seznamspravy.cz hovorcu Českého olympijského výboru Alföldiho.  

Tenisový zväz s tým nesúhlasí a tvrdí, že nešlo o ich nomináciu. Zároveň zdôraznili, že Voráček je odborník a že má právo nezaočkovať sa. Pod paľbou kritiky však stále je Český olympijský výbor za to, že nezabezpečil dostatočne kvalitné protipandemické opatrenia.

Zdroj: idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech