Ďalší výkyv počasia môže potopiť časť Slovenska. Na pozore musia byť obyvatelia najmä v noci

  • V noci hrozia časti Slovenska povodne
  • SHMÚ vydalo hydrologické varovanie, ohrozených je päť okresov
  • Ústav vydal aj meteorologické výstrahy pred búrkami pre väčšiu časť Slovenska
búrky Slovensko počasie
TASR/AP
  • V noci hrozia časti Slovenska povodne
  • SHMÚ vydalo hydrologické varovanie, ohrozených je päť okresov
  • Ústav vydal aj meteorologické výstrahy pred búrkami pre väčšiu časť Slovenska

Pre okresy Prievidza a Bánovce nad Bebravou, Bardejov, Svidník a Stropkov platí výstraha prvého stupňa pred povodňami. Výstraha trvá od dnes od 23:00 do 7:00 nasledujúceho dňa. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke, uvádza SITA. 

SHMÚ vzhľadom na očakávané zrážky v nočných hodinách predpokladá prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín na malých tokoch, a to hlavne na Nitrici a Bebrave. Tie môžu dosiahnuť a prekročiť vodné stavy zodpovedajúce stupňom povodňovej aktivity. Meteorológovia predpokladajú výskyt sprievodných povodňových javov aj mimo tokov.

Mala by sa podľa tebá vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

SHMÚ varuje aj pred búrkami 

Portál iMeteo.sk nevylučuje ani možnosť slabších buriek hlavne v poobedných hodinách. „Počasie nad Európou ovplyvňuje vlniaci sa studený front. Na ňom sa počas dnešného dňa bude opäť vytvárať kopovitá oblačnosť a postupne sa rozvinú aj búrky, ktoré však budú sústredené predovšetkým do oblasti Álp,“ uvádza iMeteo.sk. Ak sa búrky na našom území vyskytnú, tak nebudú mať dlhé trvanie a rýchlo sa rozpadnú. 

U našich susedov v Rakúsku, ale môžu byť búrky výraznejšie. 

zdroj: SHMÚ

SHMÚ ale vydal meteorologické výstrahy aj pre búrky na väčšiu časť Slovenska. Ide o výstrahu prvého stupňa. Výstraha trvá od dnes od 22:00 do 9:00 nasledujúceho dňa. V uvedených okresoch môže spadnúť 20 – 40 mm zrážok. Vietor môže dosahovať rýchlosť 18 metrov za sekundu.

Pri okresoch na východnom Slovensku (Bardejov, Stropkov, Svidník, Medzilaborce, Prešov a Vranov nad Topľou) trvá výstraha od dnes od 18:30 do 21:30. V uvedených okresoch môže spadnúť 20 – 30 mm zrážok. Vietor môže dosahovať rýchlosť 18 metrov za sekundu.

Zdroje: SITA, SHMÚ, iMeteo.sk , SHMÚ 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech