Ďalšia európska krajina zakáže zahaľovanie tváre na verejnosti

  • Téma zahaľovania tváre je momentálne veľmi aktuálnou. Momentálne sa k týmto snahám pridáva ďalšia európska krajina.
thedailybeast.com
  • Téma zahaľovania tváre je momentálne veľmi aktuálnou. Momentálne sa k týmto snahám pridáva ďalšia európska krajina.

Ako prvé z európskych krajín s týmto zákazom prišlo Francúzsko už v roku 2011, kde za porušenie hrozí pokuta až 30 000 € a rok väzenia. Nasledovalo Belgicko, ktoré ešte v tom istom roku vydalo zákaz nosenia tradičných moslimských závojov na verejnosti, resp. zahaľovanie tváre na verejnosti. Za porušenie zákona hrozí až sedem dní za mrežami. Nasledovalo Holandsko, Rakúsko či Taliansko, v ktorom už pred prijatím zákazu nosenia moslimských závojov platil zákaz nosenia oblečenia, ktoré znemožňuje identifikáciu osôb.

Podotknúť treba, že mnohé z týchto obmedzení a zákazov platili v týchto krajinách ešte pred početným príchodom migrantov alebo teroristických útokov a hrozieb. Dôvodom je predovšetkým bezpečnosť a bezproblémová identifikácia osôb na verejnosti.

K skupine krajín zakazujúcich nosenie buriek a nikábov,  sa podľa agentúry AP v najbližšom období pridá aj Dánsko.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: independent.co.uk

Jakob Ellemann-Jensen z liberálnej strany Venstre uviedol:

„Návrh zákona sa nevzťahuje na nijaké náboženstvo a nezakazuje nosenie šatiek, turbanov či kíp, tradičnej židovskej pokrývky hlavy.“ NYtimes

Za tento zákon bude podľa vyjadrení dánskych poslancov hlasovať veľká väčšina, a to aj poslanci sociálnych demokratov, ktorý sú najväčšou dánskou stranou. Tento zákon má pracovný názov „zákaz buriek“, avšak nejedná sa o cielený zákaz tohto oblečenia, ale o snahu zvýšiť bezpečnosť a neobmedzovať identifikáciu osôb.

Dátum ani čas hlasovania zatiaľ zverejnený nebol.

zdroj:  nytimes.com;

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech