Ďalšia krajina ide príkladom. Manželstvá párov rovnakého pohlavia sú tu už oficiálne legálne

  • V Severnom Írsku sú od pondelka legálne manželstvá párov rovnakého pohlavia
  • Homosexuálne páry sa už môžu registrovať na sobáš a keďže tak musia urobiť 28 dní vopred, prvé obrady by sa podľa predpokladov mali uskutočniť vo februári
lgb
unsplash.com
  • V Severnom Írsku sú od pondelka legálne manželstvá párov rovnakého pohlavia
  • Homosexuálne páry sa už môžu registrovať na sobáš a keďže tak musia urobiť 28 dní vopred, prvé obrady by sa podľa predpokladov mali uskutočniť vo februári

Od pondelka sú v Severnom Írsku tiež legálne uznané manželstvá párov rovnakého pohlavia, ktoré sa už zosobášili skôr. Páry, ktoré uzavreli registrované partnerstvo ho však zatiaľ na manželstvo zmeniť nemôžu. Informuje BBC.

Zmenu registrovaných partnerstiev a budúcu úlohu cirkvi pri manželstvách párov rovnakého pohlavia by malo neskôr počas tohto roka začať posudzovať Ministerstvo pre Severné Írsko. Od pondelka môžu heterosexuálne páry uzatvárať registrované partnerstvá.

zdroj: unsplash.com

Spojené kráľovstvo, okrem Severného Írska, povolilo manželstvá párov rovnakého pohlavia v roku 2014. V júli 2019 britskí poslanci hlasovali v prospech legalizácie manželstiev párov rovnakého pohlavia a rozšírenia práv na interrupcie v Severnom Írsku, ak do 21. októbra neobnoví činnosť regionálna vláda. Keďže sa tak do stanoveného termínu nestalo, začali platiť zmeny v zákonoch.

Príkladom ostatným krajinám ide aj rakúsky Ústavný súd, ktorý už koncom roka 2017 vydal rozhodnutie o zrušení zákonov, na základe ktorých môžu uzatvárať manželstvá len dvojice osôb rozdielného pohlavia, zatiaľ čo pre osoby rovnakého pohlavia bolo určené registrované partnerstvo.

zdroj: unsplash.com

Rakúsky súd priznal, že rozlišovanie vzťahov medzi odlišnými alebo rovnakými pohlaviami je jednoducho v rozpore s ústavným zákazom a ide o jasnú diskrimináciu. Obmedzenia manželstva osôb rovnakého pohlavia boli zrušené 31. decembra 2018. Aj keď páry rovnakého pohlavia mohli v Rakúsku vstúpiť do registrovaného partnerstva už v roku 2010, nemohli sa oficiálne vziať.

Zatiaľ, čo v Severnom Írsku či Rakúsku sa veci hýbu vpred, v neďalekom Poľsku je situácia celkom iná. V juhovýchodnom Poľsku vznikajú zóny bez LGBT ľudí.

zdroj: unsplash.com

Od začiatku roka 2019 prijali desiatky miestnych samospráv na úrovni obcí, okresov alebo vojvodstiev v tejto časti krajiny nezáväzné uznesenia, prostredníctvom ktorých odmietli prijatie akýchkoľvek krokov na podporu tolerancie voči LGBTI osobám či poskytovanie finančnej podpory mimovládnym organizáciám zasadzujúcim sa za rovnaké práva.

Vyostrenú situáciu si všimol aj Európsky parlament, ktorý  vyzval poľské orgány, aby dôrazne odsúdili diskrimináciu LGBTI osôb. Poslanci tiež požadujú zrušenie všetkých uznesení, ktoré útočia na práva príslušníkov LGBTI komunity.

Zdroje: BBC, europa.eu, independent.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech