Ďalšia krajina sa vracia do normálu, pandémia pre nich skončila. Ďakovať za to môžu jednej veci

  • Nórsko od soboty 16.00 h zruší takmer všetky zostávajúce pandemické obmedzenia
  • Rozhodnutie oznámila to v piatok premiérka krajiny Erna Solbergová
  • Život v krajine sa tak vráti do normálu, ľudia si znova budú môcť podávať ruky, ruší sa i dištanc
  • Ďakovať za to môžu vysokej zaočkovanosti, ktorá prispela k zníženiu počtu nových prípadov
Nórsko
Unsplash/Michael Discenza/Jarand K. Løkeland
  • Nórsko od soboty 16.00 h zruší takmer všetky zostávajúce pandemické obmedzenia
  • Rozhodnutie oznámila to v piatok premiérka krajiny Erna Solbergová
  • Život v krajine sa tak vráti do normálu, ľudia si znova budú môcť podávať ruky, ruší sa i dištanc
  • Ďakovať za to môžu vysokej zaočkovanosti, ktorá prispela k zníženiu počtu nových prípadov

Nórsko od soboty 16.00 h zruší takmer všetky zostávajúce obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a život v krajine sa vráti do normálu, uvádza TASR, ktorá sa odvoláva na internetový denník The Local. Rozhodnutie oznámila v piatok premiérka krajiny Erna Solbergová.

„Je to 561 dní, čo sme v čase mieru zaviedli v Nórsku najtvrdšie opatrenia. Teraz nadišiel čas vrátiť sa do normálneho každodenného života,” cituje Solbergová agentúra Reuters. „Stručne povedané, teraz môžeme žiť normálne,“ dodala premiérka, ktorá zároveň dodala, že nie všetko bude také ako pred pandémiou koronavírusu.

„Myslím, si, že koronavírus nás bude ovplyvňovať po zvyšok nášho života – či už v dobrom alebo zlom,“ uviedla Solbergová.

Rušia sa rozostupy ale aj obmedzenia na počet účastníkov zhromaždení 

Premiérka doteraz implementovala prvé tri etapy štvorstupňového plánu na odstránenie sociálnych a ekonomických obmedzení v dôsledku koronavírusu. Štvrtá etapa začína teraz potom, čo bola niekoľkokrát odložená z dôvodu obáv.

Nórsko sa tak pridáva k Veľkej Británii a Dánsku, kde sa tiež odstránili pandemické opatrenia.

zdroj: Unsplash/Michael Fousert

Zrušia sa opatrenia, ako napríklad zachovávania rozstupov. Zrušia sa aj limity na počet účastníkov zhromaždení, uvádza TASR.

Bistrá, bary a nočné podniky budú môcť byť otvorené aj po polnoci, napísala agentúra AP. Školy a materské školy sa vrátia do normálnej prevádzky a „podávanie rúk bude opäť povolené,“ uviedol s úsmevom minister zdravotníctva Bent Hie.

Prísne opatrenia pomohla ukončiť vysoká zaočkovanosť 

Zrušenie opatrení odporučil Nórsky ústav verejného zdravia. Za odporúčaním stojí vysoká zaočkovanosť krajiny a zároveň klesajúce počty prípadov. Približne 76 % všetkých Nórov je zaočkovaných najmenej jednou dávkou očkovacej látky proti COVID-19, pričom 67 % populácie je plne zaočkovaných, uvádza Reuters.

Počty nových prípadov infekcie minulý týždeň v päťmiliónovom Nórsku klesli o 33 %, pričom hospitalizácia klesla z 95 na 67 prípadov, uvádza portál Life in Norway.

zdroj: TARS/AP, Terje Bendiksby. Na snímku nórska premiérka Erna Solbergová

Nórska premiérka ale varuje, že pandémia sa ešte neskončila a vyzýva preto ľudí, aby sa ďalej zaočkovali. „Napriek tomu, že sa dnes bežný život pre väčšinu ľudí vracia do normálu, pandémia sa ešte neskončila. Ľudia budú stále chorí, a preto je dôležité, aby boli všetci zaočkovaní,“ dodala Solbergová.

Zástupca riaditeľa Nórskeho ústavu verejného zdravia Espen Nakstad uviedol, že obyvatelia krajiny majú šťastie. „V Nórsku máme šťastie, pretože sme mnohí sú zaočkovaní, ale vo svete ešte dlho bude pandémia. Možno niekoľko rokov,“ vysvetlil odborník.

Karanténa v hoteloch sa ruší, nahrádza ju domáca izolácia 

Ruší sa aj povinná karanténa v hoteloch a nahrádza ju izolácia doma. Pre ľudí, ktorí nemajú možnosť samoizolácie v domovoch, zostáva k dispozícii hotelová karanténa. Naďalej platí, že ľudia s pozitívnym testom a aj ich neočkovaní príbuzní žijúci v jednej domácnosti, musia ostať v izolácii.

Zachovaný ostane aj školský semafor a obmedzenia pre vstup do krajiny. Cestovanie mimo krajín Schenghenu a Európskeho hospodárskeho priestoru sa naďalej neodporúča.

Napriek celoštátnemu uvoľneniu opatrení budú môcť miestne samosprávy zaviesť prísnejší režim, ak si to situácia bude vyžadovať.

Nosenie rúšok v Nórsku bolo doteraz vo väčšine prípadov iba odporúčané. Povinné bolo len pre osoby nad 12 rokov v prostriedkoch hromadnej dopravy na ceste do karantény. Nórsky úrad verejného zdravotníctva zároveň vyslovene varoval pred nosením rúšok u detí mladších ako dva roky.

Dostal si sa kvôli pandémii do finančných problémov?

Zdroje: TASR, Reuters, Life in Norway

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech