„Ďalšia Matovičova atomofka,“ tvrdí financmajster o 5 000 eurách pre zdravotníkov

  • Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov
  • Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur
Igor Matovič
Igor Matovič, TASR/Dano Veselský
  • Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov
  • Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur

Dnes (pondelok 5. decembra) sa uskutočnilo 124. rokovanie vlády SR v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave. Po skončení rokovania sa uskutočnila tlačová konferencia.

Vláda v pondelok schválila stabilizačné príspevky pre zdravotníkov vo výške 5 000 eur. Opatrenie si má celkovo vyžiadať 200 miliónov eur. Zdravotníci sa musia zaviazať, že zostanú v nemocnici či záchranke pracovať tri roky.

Podporiť by sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) malo 39 500 zdravotníkov okrem lekárov.

„Takýmto spôsobom jasne ukazujeme, že celé zdravotníctvo je pre nás kľúčové a je pre nás najväčšou prioritou,“ povedal Heger s tým, že vláda robí kroky nielen na stabilizáciu personálu a získanie nových lekárov, ale aj kroky na obnovu celej infraštruktúry nemocníc.

Stabilizačný príspevok vyplatí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti zdravotníckemu pracovníkovi, ktorý splnil podmienky, najneskôr do 31. decembra.

Vláda zároveň uložila ministrovi práce Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) predložiť do konca roka návrh úpravy na zabezpečenie poskytnutia stabilizačného príspevku zdravotníckym pracovníkom v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, zdravotníckym pracovníkom a opatrovateľom vo vybraných zariadeniach sociálnych služieb.

Podporených sestier a fyzioterapeutov v zariadení sociálnych služieb by malo byť 3 000, výška stabilizačného príspevku by pre nich mala predstavovať 4 000 eur. Opatrovateľky a nižší zdravotnícky personál by mali dostať 3 000 eur.

Zdravotnícki pracovníci dostanú príspevok do konca roka

„Dúfame, že tento stabilizačný príspevok zastabilizuje situáciu v ústavnej zdravotnej starostlivosti, záchranných službách alebo v domovoch sociálnych služieb,“ povedal minister financií Igor Matovič (OĽANO). Dúfa, že po vyplatení tohto príspevku nebudú zamestnanci z týchto zariadení odchádzať.

Minister financií SR Igor Matovič v parlamente
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Zdravotnícki pracovníci totiž musia zostať v pracovnom pomere aspoň tri roky. Šéf rezortu financií upozornil na to, že na príspevok budú mať nárok aj zdravotnícke pracovníčky, ktoré sú na materskej dovolenke. Ako dodal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), príspevok bude štát vyplácať na základe zmlúv, ktoré budú zdravotnícki pracovníci podpisovať do 19. decembra tohto roka.

Príspevok zdravotnícki pracovníci podľa neho dostanú do konca tohto roka. Pracovníci v zariadeniach sociálnych služieb však príspevok dostanú až v januári budúceho roka.

Rezort zdravotníctva navrhol zaviesť stabilizačný príspevok vzhľadom na nedostatok zdravotníckych pracovníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach, pokračujúci trend poklesu záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií zo strany študentov a odchod zdravotníckych pracovníkov zo systému zdravotníctva, prípadne ich presun do iných štátov.

„Schválenie predloženého materiálu je jedným z nevyhnutných predpokladov pre realizáciu vyplatenia stabilizačného príspevku zo strany ústavných zdravotníckych zariadení a ambulancií záchranných zdravotných služieb,“ uviedlo ministerstvo.

„Atómofka“ financmajstra

Na dnešné rozhodnutie vlády reagoval Matovič už aj na sociálnej sieti. Svojmu príspevku dal názov „ĎALŠIA ‚MATOVIČOVA‘ ATÓMOFKA“.

Na svoju „atómofku“ je minister financií mimoriadne hrdý. „Vláda dnes schválila vyplatenie ‚stabilizačného‘ príspevku vo výške 5 tisíc EUR pre 39 518 zdravotníkov mimo lekárov v ústavnej zdravotnej starostivosti a záchrankách. Okrem toho sme schválili stabilizačný príspevok pre 20 tisíc pracovníkov v zariadeniach sociálnych služieb,“ píše Matovič.

Podľa neho patrí najväčšia vďaka tým, ktorí sa nevyhrážali výpoveďami a tým, že opustia chorých a nevládnych ľudí. Okrem tejto skupiny ľudí bude mať nárok na stabilizačný príspevok ešte jedna skupina. „Nárok na stabilizačný budú mať aj matky z uvedených zariadení, ktoré sú dnes na materskej,“ uviedol Matovič.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá