Ďalšie vládne zlyhanie. Remišovej rezort “nestihol” pripraviť tento dokument, Slováci tak stále nemôžu cestovať

  • Vláda prešvihla dátum na prípravu jednoduchého dokumentu, ktorý by Slovákom umožnil vycestovať za hranice
  • Viacerým susedným krajinám už od minulého víkendu stačí vakcinačný certifikát v tejto forme
Certifikát o očkovaní
Facebook/Michal Šimečka, TASR/Jaroslav Novák
  • Vláda prešvihla dátum na prípravu jednoduchého dokumentu, ktorý by Slovákom umožnil vycestovať za hranice
  • Viacerým susedným krajinám už od minulého víkendu stačí vakcinačný certifikát v tejto forme

Začiatok pracovného týždňa nám osladil Michal Šimečka (PS), podľa ktorého mohli zaočkovaní Slováci už od minulého víkendu voľne cestovať do Maďarska, Rakúska, Českej republiky, Poľska a Nemecka. Namiesto toho sa bez problémov s potvrdením o očkovaní dostaneš zatiaľ len do Českej republiky. Zlyhali sme totiž v príprave jednoduchého dokumentu.

Žiaľ, Slovensko vypadlo z medzinárodnej dohody, podľa ktorej si Česko, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a Maďarsko už od minulého víkendu vzájomne uznávajú potvrdenia,upozorňuje Šimečka na sociálnej sieti.

Tu je, fešák

Takto vyzerá očkovací preukaz, ktorý vystavuje svojim občanom Česká republika. Je to jednostranový dokument, na ktorom sú uvedené detaily, ako číslo občianskeho preukazu aj pasu zaočkovaného, typ, šarža a názov vakcíny, držiteľ certifikátu vakcíny, kód očkovacieho centra, dátum vakcinácie a stav, teda či boli podané dve dávky, alebo zatiaľ len jedna.

Takto vyzerá jednotný očkovací certifikát, ktorý vydáva Česká republika. Slovensko nič podobné nemá, a tak naši občania…

Posted by Michal Šimečka • Progresívne Slovensko on Sunday, May 16, 2021

Jednoduchý a pomerne logický dokument, ktorý by ťa raz-dva dostal za hranice, vláda vyhotoviť v požadovanom termíne nestihla. Prečo, ešte nie je známe.

S kolegami europoslancami sme sa ešte koncom apríla obrátili listom na vicepremiérku Remišovú. Pýtali sme sa, ako sa Slovensko pripravuje na digitálne zelené certifikáty, v ktorých budú mať občania EÚ zaznačené očkovanie, testy alebo prekonanie covidu-19, aby mohli jednoduchšie využívať slobodu pohybu v Únii. Veronika Remišová nás ubezpečila, že na implementácii digitálnych preukazov štátne orgány pracujú, ale bližšie informácie nechce komunikovať, kým nebude všetko pripravené, vysvetľuje Šimečka, ktorý na zlyhanie v dohode upozornil.

Na aktuálnu situáciu a dôvod pochybenia sa chce Veroniky Remišovej (Za ľudí) ešte dotazovať. V akom stave je príprava skutočných zelených certifikátov, zároveň ostáva vysoko otázne.

Dnes sa, možno, dozvieme viac

Počas dnešného dňa by mohli byť známe ďalšie informácie ohľadom príprav zelených certifikátov. Dnes sa uskutoční videokonferencia predsedu vlády SR Eduarda Hegera s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Rozhovoru bude dominovať boj proti pandémii Covid-19 vrátane priebehu očkovania a spoločného európskeho Digitálneho zeleného certifikátu.

Na programe budú aj aktuálne európske otázky súvisiace s mimoriadnym stretnutím Európskej rady, ktoré sa uskutoční 24. a 25. mája v Bruseli, ale aj bilaterálne vzťahy, informovala SITA.

Zdroje: Facebook/Michal Šimečka, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech