Dámy a páni, svet pozná nové najrýchlejšie auto sveta. Dokáže uháňať neskutočných 460 km/h

  • „Svet má nové najrýchlejšie vozidlo sveta“, hlásili minulý rok médiá po celom svete
  • Nový rekord napokon uznaný nebol. A podľa niektorých už nepatrí ani pôvodnému víťazovi zo Švédska
  • Boj o najrýchlejšie vozidlo sveta stále pokračuje
Bugatti Chiron a SSC Tuatara
Bugatti a SSC
  • „Svet má nové najrýchlejšie vozidlo sveta“, hlásili minulý rok médiá po celom svete
  • Nový rekord napokon uznaný nebol. A podľa niektorých už nepatrí ani pôvodnému víťazovi zo Švédska
  • Boj o najrýchlejšie vozidlo sveta stále pokračuje

Neuveriteľné, svet vlani spoznal prvé auto, ktoré prekonalo hranicu 500 km/h. „SSC Tuatara dosiahla ohromných 532,93 km/h. V priemere sa rýchlosť ustálila na 508,73 km/h,“ informovali médiá v októbri o novom najrýchlejšom aute sveta.

zdroj: SSC

Americká automobilová značka SSC North America so svojim modelom Tuatara s veľkým prehľadom vytlačila z prvého miesta vozidlo Agera RS od švédskej spoločnosti Koenigsegg. To si držalo titul najrýchlejšieho auta sveta vďaka 447,19 km/h.

Tuatara bola aj v porovnaní s doterajším držiteľom rekordu iný level. Mnohí ju ihneď vyzdvihovali do výšin a vypisovali všetky rekordy, ktoré svojou jazdou prekonala – najrýchlejšie auto sveta, najrýchlejšia jazda na bežnej komunikácii, najrýchlejšia jazda bez pretekárskeho paliva, najrýchlejší letný kilometer, najrýchlejšia letná míľa a tak ďalej.

Avšak sláva trvala iba niekoľko dní. Tí istí, ktorí Tuataru za jej neuveriteľný výkon ospevovali, zrazu prinášali nové informácie: „Nie sú to ešte ani dva týždne a ukazuje sa, že ohromujúci rekord SSC Tuatara je zrejme falošný,“ písal na Slovensku Topspeed.

Aby sme to skrátili, ukázalo sa, že Američania nemali dobré, alebo skôr správne kalibrované, meracie zariadenia. „Hoci Tuatara mala pôvodne ísť rýchlejšie ako 500 km/h, nakoniec sa zistilo, že sa k danej méte ani nepriblížila,“ informoval známy český auto-portál Autoforum.cz.

Rekord za neplatný uznala aj samotná firma SSC. Neskôr oznámila to, v čo všetci dúfali, že ho skúsi zopakovať. Zatiaľ sa na prvé miesto vrátili Švédi a ich Agera RS.

zdroj: Wikimedia.org/ Koenigsegg

O slovo a rekord sa hlási aj Bugatti

V januári sa tak americká firma pokúsila o rekord znova. Za volant Tuatary si tentokrát namiesto pretekára Olivera Webba, ktorý sa v nej o rekord pokúšal predtým, sadol majiteľ vozidla Larry Caplin. Ani tento pokus sa však do histórie nezapísal. Mnohí poukazovali na nevhodnú trať na Floride, ktorá nie je dostatočne dlhá a vhodná na podobné rekordy.

No vozidlo ukázalo, že má potenciál. „Tuatara totiž v daný moment išla 404 km/h, pričom sa nachádzala iba v polovici ranveja. To je na automobil poháňaný šesťvalcom namiesto osemvalca a so zníženým plniacim tlakom turba pôsobivé,“ pochválilo nevzdávajúcich sa Američanov Autoforum.cz.

Pomocnú ruku potom podalo vesmírne stredisko na Floride, ktoré ponúklo svoj testovací areál s 3,7 km dlhou ranvejou (rozjazdovou plochou). Stále to nebolo ideálne v porovnaní s tým, na čom skúšali svoje maximá predchádzajúci rekordmani, ale aspoň na istý čas to muselo stačiť.

zdroj: SSC

Do vozidla sa opäť posadil Larry Caplin, ktorý mal na dosiahnutie nového rekordu len trojkilometrový úsek, zbytok si musel nechať na brzdenie. Stratégia na takejto dráhe bola jasná, nebolo čas a ani priestor pridávať postupne, muselo sa na to šliapnuť od samého začiatku.

A aký je výsledok? Svet pozná nové najrýchlejšie auto sveta, hoci sa z tohto titulu už raz tešilo pred pár mesiacmi, no vtedy ešte neprávom. Tuatara pri jazde smerom na sever dosiahla rýchlosť vyše 450 km/h, pri jazde opačným smerom, teda na juh, až vyše 460 km/h. Priemer teda je 455,2 km/h, čo je v porovnaní s doterajším najrýchlejším vozidlom Agera s 447,19 km/h nový svetový rekord.

 

Avšak je tu ešte jedna automobilka a auto, ktoré išlo ešte rýchlejšie. Bugatti so svojim modelom Chiron Super Sport 300+ dosiahlo v roku 2019 na známom nemeckom okruhu Ehra-Lessien, ktorý sa môže pochváliť 9 km dlhou rovinou, rýchlosť cez 490 km/h. Stalo sa tak prvým vozidlom na svete, ktoré prekonalo hranicu 300 míľ za hodinu (skoro 483 km/h).

Prečo teda nie je považované za najrýchlejšie? Aby sa tak oficiálne stalo, muselo by auto spraviť takú jazdu v oboch smeroch, z čoho sa urobí výsledný priemer. Chiron od Bugatti išiel len jedným smerom, preto je momentálne čerstvým, najrýchlejším autom sveta americká Tuatara.

Pre mnohých však tento stanovený postup nie je podstatný a vedia, ktoré auto išlo ešte najrýchlejšie. Oficiálne ale máme už niekoľko hodín nové, najrýchlejšie auto sveta – Tuataru, aj keď áno, existuje auto, ktoré už išlo rýchlejšie.

Týmto dosiahnutým rekordom však Američania nekončia. Ich pôvodným a stále hlavným cieľom je pokoriť 500 km/h, ktoré už automobilový svet predčasne vlani oslavoval.

Zdroje: SSC, Auforum.cz, TopSpeed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá