Dáni vysťahujú neželaných migrantov na ťažko dostupný ostrov

  • Migrantov, ktorí majú kriminálnu minulosť, vysťahujú Dáni na pochmúrny ostrov
  • Cieľom je, znepríjemniť im život tak, aby sa sami chceli vrátiť domov
Pixabay
  • Migrantov, ktorí majú kriminálnu minulosť, vysťahujú Dáni na pochmúrny ostrov
  • Cieľom je, znepríjemniť im život tak, aby sa sami chceli vrátiť domov

Dánsko plánuje umiestniť neželaných migrantov na najnepríjemnejšie miesto: malý, ťažko dostupný ostrov, na ktorom sú laboratóriá, krematórium a centrum na výskum nákazlivých chorôb zvierat. Dokonca aj trajekt, ktorý tam premáva, sa volá Vírus. Informáciu priniesol The New York Times.

„V Dánsku sú nechcení a pocítia to,“ napísala na Facebooku ministerka vnútra Inger Stojberg. V piatok dánska stredopravicová vláda a pravicová ľudová strana oznámili dohodu o umiestnení 100 ľudí na ostrove Lindholm. Ide o nelegálnych migrantov, ktorí  sú odsúdení za rôzne zločiny, bola im zamietnutá žiadosť o azyl a zároveň ich nemôžu vrátiť do svojich domovských krajín, lebo by ich tam mohli mučiť.

Budú teda žiť na izolovanom ostrove s rozlohou 17 akrov, ktorý je vzdialený viac ako tri kilometre od najbližšej pevniny. Od cudzincov sa bude vyžadovať, aby sa denne hlásili, inak budú čeliť väzbe.

„Chceme čo najviac minimalizovať premávku  trajektov, urobíme ju ťažkopádnou a čo najdrahšiou, ako je to len možné,“ povedal Martin Henriksen, hovorca dánskej ľudovej strany pre prisťahovalectvo televízii 2.

Dánsko na zariadenie pre kriminálnikov vyčlenilo 12 miliónov eur a otvorí sa v roku 2021. Minister financií Kristian Jensen, ktorý viedol rokovania, uviedol, že ostrov nie je väzenie, ale dodal, že „ktokoľvek je tam umiestnený, musí tam aj spať.“ Louise Holcková, zástupkyňa výkonného riaditeľa Dánskeho inštitútu pre ľudské práva uviedla, že jej organizácia bude veľmi pozorne“ sledovať prípadné porušenie medzinárodných záväzkov Dánska.

Dohoda bola dosiahnutá v rámci rokovaní o rozpočte. Každý rok dánska ľudová strana požaduje obmedzenie prisťahovalcov alebo utečencov výmenou za hlasovanie o rozpočte.

Právni experti uviedli, že je príliš skoro na to určiť, či projekt Lindholm Island prekročí hranice ľudských práv. Cieľom vládneho projektu je znepríjemniť život migrantom tak, aby sa chceli dobrovoľne odsťahovať naspäť.

V Dánsku, ako vo väčšine Európy, masový nárast migrácie z Blízkeho východu a Afriky v rokoch 2015 a 2016 vyvolal silný odpor. Keďže sa v krajine začala rozmáhať „ne-dánska“ kultúra, v lete parlament schválil zákaz nosenia buriek, ktoré sú okrem iného chápané ako symbol útlaku žien. Tento mesiac chcú Dáni zaviesť povinnosť, aby si migranti pred udelením občianstva museli potriasť rukou s úradníkmi, čoho cieľom je naturalizácia, nakoľko mnohí moslimovia odmietajú podať ruku niekomu, kto je opačného pohlavia.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech