Daniel „GoGo“ Štrauch: Čítanie kníh rozširuje môj pohľad na mnoho vecí

  • V dnešnej virtuálnej dobe sa stále väčšina čitateľov prikláňa skôr k papierovej verzii knihy, ako by si ju mali prečítať na tablete či v čítačke
  • Ako to však majú youtuberi?
benu
Milka, pixabay
  • V dnešnej virtuálnej dobe sa stále väčšina čitateľov prikláňa skôr k papierovej verzii knihy, ako by si ju mali prečítať na tablete či v čítačke
  • Ako to však majú youtuberi?

Vôňa papierových stránok, ktoré všetku vašu pozornosť vtiahnu do príbehu, si v prieskume „Ako čítajú mladí Slováci a Česi“ vypracovanom v rámci kampane precitajsaletom.sk, získala až 89%.

Čítanie kníh má v obľube aj slovenský youtuber  Daniel „GoGo“ Štrauch, ktorý si aj popri vyťaženému pracovnému tempu dokáže nájsť čas na dobrú knihu. Chcete vedieť, čo naposledy čítal, alebo či prežíval boom okolo Harryho Pottera? Prečítajte si nasledujúci rozhovor. 

Každý ťa pozná ako TOP vlogera slovenských sociálnych sietí, čítaš niekedy aj knihy? Aké máš najradšej?

Mal som šťastie začať v tom najsprávnejšom čase a chytiť vlnu zábavy mojej generácie! Priznám sa, že viac ako samotné čítanie kníh, preferujem ich počúvanie, keďže pozerám celé dni do monitoru, chcem, aby si oči oddýchli a milujem pri nich zaspávať. Obľubujem najmä biografie, motivačnú literatúru a fantasy.

zdroj: Milka

 Koľko kníh zvykneš prečítať, napríklad v priebehu roka?

Bohužiaľ veľmi máličko, až sa za to hanbím. Keďže som počas roka pracovne veľmi vyťažený, musím sa priznať, že nezvyknem prečítať viac ako sedem kníh. 

Vyberáš si knihy podľa osobného pocitu, alebo sa riadiš odporúčaním známych či recenziami odborníkov?

Knihy si vyberám podľa osobného pocitu, pripadne podľa odporúčania tých najbližších. Niekedy si vyberám knihy aj podľa autora, najmä ak patrí k mojim obľúbeným.

Čítal si niečo zaujímavé počas štúdia na strednej škole?

Povinné čítanie to nebolo. Počas strednej školy bol mojou obľúbenou knižnou sériou určite Zaklínač od Andrzeja Sapkowského.

zdroj: Milka

Ako si najradšej v detstve trávil prázdniny?

Na záhrade u babky v Rakúsku, túrami po zaujímavých cestičkách a dňami strávenými na kúpalisku, hlavne na tobogáne! A samozrejme flákaním sa po sídliskách s kamarátmi po celé dni.. viete ako, chalan z Petržky.

Prešiel si si obrovským boomom Harryho Pottera aj ty?

Áno! Najprv som dostal prvé dve knihy, ktoré som čítal s tatinom a neskôr som diely Harryho Pottera sledoval na VHS kazetách a samozrejme som sa každý rok tešil do kina na ďalší nový diel!

Mal si už možnosť navštíviť štúdio, kde sa Harry Potter natáčal?

Štúdiá, kde sa Harry Potter točil som zatiaľ nemal možnosť navštíviť, ale navštívil som výstavu v Londýne, kde mali vystavené reálne predmety, ktoré počas filmov herci používali, prípadne predmety, ktoré zdobili scény. Dvakrát som ale navštívil svet Harryho Pottera v Americkom Universal Studios. Bol to jednoznačne nezabudnuteľný zážitok.

zdroj: Milka

Máš teraz rozčítanú nejakú knihu?

Momentálne čítam Partnerské vzťahy, ale aj Údolie sĺz od Miroslava Farkaša na odporúčanie rodinného člena.

Vnímaš čítanie kníh ako niečo pozitívne? Dáva ti to niečo? 

Čítanie kníh pre mňa znamená relax a samozrejme rozšíri to môj pohľad na mnoho vecí. Celý život sa učíme a knihy sú dobrou “foundation”.

Je pre teba čítanie kníh zdrojom pre tvorbu obsahu na sociálnych sieťach?

To by som nepovedal. Knihy sú pre mňa skôr relaxom, ako inšpiráciou.

Ako jeden z mála influencerov si napísal vlastnú knihu. Bolo pre teba písanie trápením alebo ti to išlo ako od ruky?

Pri písaní mojej knihy mi pomáhal veľmi šikovný človek Martin Poláš, ktorý sa ma len pýtal správne otázky a konverzovali sme, kým sme nedospeli k výsledku, aký sme chceli. Nebolo to rozhodne nič jednoduché.

Plánuješ v budúcnosti napísať ďalšiu knihu?

Úprimne, jednu knihu som už odložil do šuflíka a nikdy nevydal, uvidíme.

Čo by si poradil ľuďom, ktorý sa odhodlávajú napísať svoju prvú knihu? Máš nejaké tipy, ako začať alebo na čo nesmú pri písaní zabudnúť?

Veľa čítajte a píšte svoju pravdu.

*********

V rámci kampane „Prečítaj sa letom“ sa Milka rozhodla podporiť čítanie detí a mladých ľudí a zorganizovala súťaž, v ktorej majú súťažiaci odpovedať na súťažné otázky v oblasti literatúry. Hlavnou cenou je výlet do štúdií, v ktorých sa natáčal Harry Potter v Londýne a súťažiaci môžu vyhrať aj zaujímavé ceny, ako sú dobroty Milka, Brumík, Halls a Oreo, či poukážky do kníhkupectiev Panta Rhei.  

zdroj: Milka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech