Daniel Lipšic: Obvinení v korupčných kauzách spravia všetko, aby vyhrali, verejnosť má dvere otvorené

  • Špeciálny prokurátor vraví, že osud spravodlivosti visí na pomerne tenkom lane
  • V najbližších týždňoch sa rozhýbu trestné stíhania vo viacerých kauzách
  • Daniel Lipšic sa obáva, že obvinení spravia všetko pre to, aby sa z väzenia dostali
Daniel Lipšic, Dobytkár
TASR/Ján Krošlák, TASR/Jakub Kotian
  • Špeciálny prokurátor vraví, že osud spravodlivosti visí na pomerne tenkom lane
  • V najbližších týždňoch sa rozhýbu trestné stíhania vo viacerých kauzách
  • Daniel Lipšic sa obáva, že obvinení spravia všetko pre to, aby sa z väzenia dostali

Bývalého riaditeľa Úradu inšpekčnej služby, Adriána Szabóa, zadržala NAKA 3. júla v súvislosti s korupciou. Tá mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti, minimálne vo výške 20-tisíc eur. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Zároveň dodal, že polícia zadržala len jednu osobu, avšak v danej veci sú obvinené celkovo tri osoby, uvádza TASR.

Obvinený sa 16. augusta, po približne dvoch mesiacoch vo väzbe, napokon k zločinom priznal. Pamätám si, ako vtedy viacerí politici využili tento prípad na ďalší hysterický útok na vyšetrovateľov tímu Očistec a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Tvrdili, že zatýkame nevinných, ktorí odhaľujú „manipuláciu“ trestných konaní.“

„Práve tento obvinený totiž svojim rozkazom (spolu)zriaďoval vyšetrovací tím Úradu inšpekčnej služby, ktorého cieľom je preukázať ovplyvňovanie svedkov zo strany vyšetrovateľov NAKA, píše na sociálnej sieti Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a dodáva, že Szabó svojím priznaním zároveň potvrdil vierohodnosť usvedčujúcich výpovedí svedkov B. Slobodníka a P. Petrova.

Korupčná chobotnica

Od nástupu novej vlády sa Slovensko otriaslo viacerými kauzami, boli zatknuté desiatky vplyvných a vysokopostavených ľudí, ktorí sa svoju nevinu snažia dokázať všakovakými spôsobmi. Medzi tieto kauzy patrí aj Očistec.

Obvinení policajní funkcionári, Peter Hraško a Tibor Gašpar, boli zadržaní Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) 5. novembra 2020. Podľa obvinení si delili úplatky pri zakrývaní daňovej trestnej činnosti súkromných firiem. Ako informovala televízia JOJ, uvádza sa tak v uznesení o vznesení obvinenia voči zadržaným osobám. Tibor Gašpar bol taktiež obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Obvinení v kauze Dobytkár ostávajú vo väzbe

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) dnes rozhodol, že štvorica stíhaná v kauze Dobytkár ostane vo väzbe aj po podaní obžaloby. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Bednáriková s tým, že proti rozhodnutiu všetci podali sťažnosť. Konkrétne v tomto prípade ide o Norberta B., Petra K., Ľubomíra P. a Milana K, informuje SITA.

V rámci kauzy Dobytkár podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) obžalobu začiatkom augusta. Týka sa spolu 8 obvinených fyzických osôb. Ich trestná činnosť bola podľa ÚŠP spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok v Pôdohospodárskej platobnej agentúre.

Predmetná trestná činnosť bola zároveň rozdelená do dvoch vetiev. V prvej bolo podľa obžaloby odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v tejto súvislosti povedal, že vo veci trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre sa vedú aj ďalšie trestné konania.

„Práve cestujem z pojednávania na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici, ktorý rozhodol o ďalšom trvaní väzby obvinených v kauze Dobytkár. Pred dvoma týždňami sme v tejto korupčnej megakauze podali obžalobu, takže čoskoro by malo začať hlavné pojednávanie. Snažíme sa aj ostatné závažné kauzy končiť v rozumnej lehote,“ pokračuje Lipšic.

Na súdne pojednávania sa bude môcť dostaviť aj verejnosť, ktorá má tak možnosť oboznámiť sa s dôkaznou situáciou.

Podľa Lipšicovych slov budú nasledujúce pojednávania vratké, pretože obvinení vo vyššie uvedených kauzách a, samozrejme, aj ďalších nespomenutých, využijú všetky dostupné zdroje, aby sa z väzenia dostali.

Vážim si prácu všetkých čestných policajtov, prokurátorov a sudcov. A nechcem, aby to vyznelo pateticky, ale dnes osud spravodlivosti visí na pomerne tenkom lane, tvorenom niekoľkými operatívcami, vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami, uzatvára.

Zdroje: Denník N, JOJ, Facebook/Daniel Lipšic, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie