Daniel Lipšic sa vzdá svojej funkcie, ak vláda ponechá Úrad špeciálnej prokuratúry

  • Špeciálny prokurátor reaguje na plány koalície
  • Zrušenie by mohlo mať negatívne následky pre Slovensko, hovorí
daniel lipšic
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák
  • Špeciálny prokurátor reaguje na plány koalície
  • Zrušenie by mohlo mať negatívne následky pre Slovensko, hovorí

O plánoch novej trojkoalície sme ťa v tomto článku informovali počas predošlého týždňa. Smer-SD, Hlas-SD a SNS chcú zasiahnuť do fungovania Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry. Upozornil na to vtedy Juraj Šeliga zo strany Demokrati, ktorý vyzval opozíciu, aby téme venovala náležitú pozornosť.

Na situáciu ohľadom nejasnej budúcnosti spomínaného úradu zareagoval aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Ten dnes uviedol, že zo svojej funkcie odstúpi, pokiaľ ho zachovajú. Podľa jeho slov je po pondelkových stanoviskách Európskej komisie a Európskej prokuratúry pravdepodobné, že by malo zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry „negatívne následky pre celú Slovenskú republiku“.

Podľa Lipšica nemôže byť boj proti korupcii postavený na jednej osobe

„Napriek zverejnenému a do Bruselu doručenému návrhu zákona, viacerí vládni predstavitelia v ostatných dňoch uviedli, že nie sú za zrušenie ÚŠP a za jediný problém považujú pôsobenie mojej osoby na čele špeciálnej prokuratúry,“ zdôraznil Lipšic pre tvnoviny.sk.

Boj proti organizovanému zločinu a korupcii podľa Lipšica nemôže byť postavený na jednej osobe. Zároveň dodáva, že kľúčovú úlohu v boji proti najzávažnejšiemu zločinu, ktorý ničí právny štát, zohrávajú práve prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.

„Preto v prípade, ak vláda bude verejne garantovať, že nijakým spôsobom nezasiahne do postavenia ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa v zmysle zákona funkcie špeciálneho prokurátora,“ uviedol špeciálny prokurátor.

Európska komisia má v pláne zaoberať sa zmenami, ktoré chce nová vláda urobiť v súvislosti so špeciálnou prokuratúrou. Vyzýva tiež na riadne konzultácie, ktoré by mali prebehnúť aj na vnútroštátnej úrovni. Ministerstvo spravodlivosti podľa spravodajského portálu uviedlo, že aktuálne rokuje s odborníkmi o ďalšom postupe.

Zdroje: tvnoviny.sk, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá