Danko chce na Slovensku nové, netradičné ministerstvo

  • K rozvoju turizmu na Slovensku by malo podľa Andreja Danka prispieť zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu
  • Novinkou by malo byť aj to, aby benefit rekreačných poukazov čerpal nielen zamestnanec, jeho deti, ale aj rodičia zamestnanca, či jeho starí rodičia
tempp
unsplash.com, TASR
  • K rozvoju turizmu na Slovensku by malo podľa Andreja Danka prispieť zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu
  • Novinkou by malo byť aj to, aby benefit rekreačných poukazov čerpal nielen zamestnanec, jeho deti, ale aj rodičia zamestnanca, či jeho starí rodičia

Od začiatku roka 2019 majú zamestnávatelia nad 49 zamestnancov povinnosť poskytovať rekreačné poukazy svojim zamestnancom, ktorých zamestnávajú viac ako 24 mesiacov. Firmy svojim zamestnancom preplácajú 55 percent nákladov, ak sa ubytujú v zariadení na Slovensku. Najvyššia suma, ktorou ročne svojim zamestnancom prispejú, je 275 eur. 

S týmto, pre mnohých kontroverzným benefitom, prišiel Andrej Danko, ktorý zároveň navrhuje vznik Ministerstva cestovného ruchu a športu. Práve oblasť cestovného ruchu si podľa jeho mienky zaslúži osobitnú pozornosť. 

zdroj: pixabay.com

„Práve táto iniciatíva naštartuje rozvoj tejto oblasti tak na domácej ako aj medzinárodnej úrovni. Budem robiť všetko preto, aby spomínaný nový rezort fungoval od 1.1.2021,” vyjadril sa na webe strany SNS predseda Národnej rady.

Odvoláva sa na údaje zo Štatistického úradu, podľa ktorých bol v júli, v porovnaní s číslami z toho minuloročného, nárast tržieb v ubytovacích zariadeniach o 27 % a v reštauračných zariadeniach nárast o 23 %. Tieto štatistiky podľa šéfa parlamentu hovoria jasnou rečou. Ak bolo minulý rok na Slovensku 15 miliónov prenocovaní, tento rok by sa počet prenocovaní mohol vyšplhať na 20 miliónov prenocovaní. 

„Zaznamenávame, že o Slovensko začínajú mať čoraz väčší záujem turisti z Ázie. Zároveň je záujem aj o služby, akými sú svadby na stredovekých hradoch či zámkoch,“ doplnil riaditeľ Asociácie historických hotelov Slovenska Ján Svoboda.

zdroj: pixabay.com

Národná rada SR dokonca prejednáva návrh SNS, podľa ktorého by povinnosť preplácať príspevok na rekreáciu mali mať všetci zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú čo i len jedného zamestnanca aspoň 24 mesiacov, ak strávi dovolenku v SR. 

Podľa nového návrhu by malo byť možné, aby benefit poukazu čerpal nielen zamestnanec, jeho deti, ale aj rodičia zamestnanca, či jeho starí rodičia. Uviedol to na brífingu predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) po rokovaní so zástupcami Slovenského živnostenského zväzu (SŽZ). 

zdroj: pixabay.com

„Budú rozšírené účely využitia príspevkov na rekreáciu. Dnes môžete ísť na rekreáciu vy, alebo zaplatiť školský tábor svojich detí. My budeme navrhovať, aby ste rekreačným poukazom mohli urobiť radosť svojim rodičom alebo starým rodičom a zaplatiť im kúpeľný pobyt, napríklad na Vianoce,“ spresnil návrh Danko pre TASR. 

 Benefity by mali slúžiť na psychohygienu zamestnanca a jeho rekreáciu a rozširovať túto možnosť pre ľudí, ktorí s firmou nemajú v podstate nič spoločné, považujeme za absurdné. Je to čisto politický marketing,“ myslí si Rastislav Machunka, viceprezident Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). To, v akej podobe nakoniec zmeny prejdú, bude jasné už čoskoro. Návrh by mala SNS predložiť na októbrovej schôdzi parlamentu.

Podnikatelia sa postavili proti rekreačným poukazom

Z rýchlej ankety medzi podnikateľmi, ktorú koncom septembra uskutočnila Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) v spolupráci s inštitútom INEKO však vyplýva, že väčšina podnikateľov (84 %) nesúhlasí, aby sa povinnosť poskytovať rekreačné poukazy pre zamestnancov zaviedla plošne na všetkých zamestnávateľov. 

zdroj: unsplash.com

Ak sa tak stane, stúpnu časti podnikateľov (40 %) mzdové náklady – zamestnanci budú drahší, časť sa s opatrením vyrovná znížením iných benefitov pre zamestnancov (33 %) a časť pristúpi k prepúšťaniu (17 %). To, že zavedenie rekreačných poukazov neprinesie žiadnu negatívnu zmenu, si myslia len 4 % podnikateľov. Ankety sa zúčastnilo 124 podnikateľov z celého Slovenska.

Dvom tretinám z podnikateľov (67 %), ktorým od roku 2019 vznikla povinnosť poskytovať rekreačné poukazy, sa po ich zavedení zvýšili náklady. Zvyšným (33 %) sa v zásade náklady nijako nezmenili. Časť podnikateľov totiž obmedzila zamestnancom iné benefity, alebo ušetrila náklady v iných oblastiach. Spolu 89 % podnikateľov je za to, aby boli rekreačné poukazy dobrovoľné.

zdroj: sns.sk, TASR, INEKO, rekreacnepoukazy.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá