Dankov návrh zákona mohol byť pre Slovensko pohromou. Česku hrozí zavedenia cla od USA

  • Americká administratíva sa chystá zaviesť preventívny krok voči zamýšľanej českej dani
  • Ak sa Česko a USA nedohodnú, zavedie USA clo na české výrobky
befunky-collage-40-1090x610
Unsplash/TASR
  • Americká administratíva sa chystá zaviesť preventívny krok voči zamýšľanej českej dani
  • Ak sa Česko a USA nedohodnú, zavedie USA clo na české výrobky

Agenda Andreja Danka pred parlamentnými voľbami 2020

„SNS má recept na zvýšenie príjmov v štátnom rozpočte, a to zavedením digitálnej dane a plošnej ‚reverse charge’, teda zákona, ktorý eliminuje úniky na DPH. Doterajšia legislatíva má však trhliny. Daň sa platí po častiach, tovar sa presúva medzi krajinami a kým daňová správa príde na to, že obchodník nezaplatil daň, často ide o nastrčeného bieleho koňa, ktorý je už dávno preč aj s peniazmi,“ vyjadril sa Danko na svojej sociálnej sieti ešte v novembri 2019.

Ako ďalej dodáva, koniec karuselovým podvodom tak môže podľa SNS dať definitívne práve po vzore Česka, takzvaná daň z obratu. „Teda daň vyplatí posledná firma v reťazci,” píše v statuse.

Nakoľko sa Európska únia na jednotnej digitálnej dani zatiaľ nedohodla, niektoré krajiny sa rozhodli zaviesť daň samy.

Američania nenechávajú nič na náhodu

Američania prichádzajú s konkrétnymi krokmi proti českému zámeru zaviesť digitálnu daň, ktorá by sa mala dotknúť veľkých internetových firiem z USA. Podľa zistenia Lidových novín začnú v najbližšom období vyšetrovanie, ktoré môže skončiť až zavedením cla na české výrobky.

Česká vláda počítala s tým, že chystaná daň pre internetových obrov, ako je Google či Facebook, prinesie štátu až 5 miliárd Kč (186,16 milióna eur) ročne. Lenže narazila na odpor ich domovskej krajiny, ktorý podľa všetkého nezostane iba slovný. USA pre takzvanú digitálnu daň v najbližšom čase spustia vyšetrovanie. To by sa okrem Česka malo dotknúť aj ďalších krajín, kde údajne diskriminačnú daň zaviedli, alebo sa na to chystajú (napríklad Británia, Rakúsko, Taliansko). Hrozba je jasná, píšu Lidové noviny (LN). Vyšetrovanie môže skončiť zavedením cla na dovážaný tovar z danej krajiny.

Zákon ešte nie je prijatý

Podľa zdrojov LN oboznámených so situáciou sa veci ujme Úrad obchodného splnomocnenca USA. Americká administratíva sa pre tento krok rozhodla napriek tomu, že český návrh dane zatiaľ neprešiel ani poslaneckým hlasovaním. V tejto chvíli je v hre variant, že ministerka financií Alena Schillerová navrhne zníženie dane zo 7 % na 5 %. USA však uprednostňujú dohodu viacerých krajín, napríklad v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Česko by takúto dohodu v budúcnosti podporilo.

Americký úrad má informáciu o začatí vyšetrovania Česka a ďalších krajín zverejniť na svojich webových stránkach. Potom zašle oficiálny list príslušnému zástupcovi dotknutej krajiny. V tomto prípade by išlo o ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka.

Súčasťou vyšetrovania by mali byť konzultácie s českou stranou: bude sa hľadať obojstranne prijateľné riešenie. Keď sa ho vyjednávačom nepodarí nájsť, môžu Američania pristúpiť k zavedeniu ciel, čoho sa obzvlášť obávajú českí vývozcovia.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech