Dankovi som zobral hodnosť kapitána kvôli vojakom. Získal som tým ich rešpekt, tvrdí Naď

  • Do svojho úradu nastúpil iba pred dvoma mesiacmi
  • Za krátku dobu sa však začali veci meniť pomerne rýchlo
  • Ak ti náhodou ušiel rozhovor s novým ministrom obrany, prinášame ti z neho to najlepšie
jaroslav naď vojak
FB/Ministerstvo obrany Slovenskej republiky
  • Do svojho úradu nastúpil iba pred dvoma mesiacmi
  • Za krátku dobu sa však začali veci meniť pomerne rýchlo
  • Ak ti náhodou ušiel rozhovor s novým ministrom obrany, prinášame ti z neho to najlepšie

Do svojej funkcie nastúpil 21. marca, od prvého dňa však možno vidieť z jeho strany aktivitu. S príchodom nového ministra obrany Jaroslava Naďa sa zmenila aj samotná komunikácia rezortu s verejnosťou. Je otvorenejšia, funguje cez sociálne siete aj rôzne diskusie a zdá sa, že aj vzťahy vo vnútri sa zlepšujú.

Práve to považuje Naď za jednu zo svojich kľúčových úloh. Ozbrojené sily potrebujú nie len očistu vrámci rezortu, ale aj podporu, záujem a sympatie občanov Slovenska. Je dôležité ukázať ľuďom, na čo máme vojakov, ako fungujú a čo robia. 

Neutralita Slovenska je naivná predstava

Úlohou Slovenska je v prípade vojnového konfliktu vydržať tri dni. Potom prídu spojenci. Bez nich by sme to podľa jeho slov ťažko utiahli, pretože vzhľadom na to, aká malá krajina sme, môžeme o sebestačnosti iba hovoriť, nikdy ju nedosiahneme. 

Ak by prišlo ku konfliktu, bez spojencov by sme neboli schopní „zaplatiť“ plné spektrum zodpovednosti. Nedokážu to ani krajiny ako je Francúzsko. 

To je jedným z dôvodov, prečo je pre nás dôležité byť a zotrvať v NATO. Spojenci sú pre nás garanciou toho, že si na nás žiadna krajina nedovolí zaútočiť. „Za 71 rokov si ani jedna krajina nedovolila zaútočiť na inú krajinu, ktorá je v NATO,“ hovorí minister. 

zdroj: TASR/ Jaroslav Novák

Podľa Jaroslava Naďa ide pravidelne do obrany oveľa menej peňazí ako by malo. V minulom roku miesto 2 miliárd € išli do rezortu 1,6 miliardy. Odráža sa to najmä na vybavenosti a financiách pre vojakov. 

Bojaschopnosť techniky je v problémovom stave, rovnako ako aj počet vojakov je nižší ako by sme mali mať. I keď záujem stúpa, financie chýbajú. 

„Počas korony záujem o ozbrojené sily vzrástol. Vždy to závisí od ekonomiky. Ak sa jej darí, je menší záujem. My však nemáme peniaze pre všetkých, ktorí sa hlásia,“ hovorí.  

Ďalej dodáva, že minulý minister obrany vedel, že potrebujeme vybudovať ťažkú mechanizovanú brigádu. Miesto tankov však nakúpil stíhačky, ktoré nepotrebujeme. 

Politici často skĺznu k tomu, že síce vedia, čo treba nakúpiť, ale z viacerých dôvodov uprednostnia niečo iné. 

Ďalším neuváženým krokom minulého vedenia bolo zvýšenie mzdy vojakom. Vo februári tohto roka totižto platy rapídne stúpli bez toho, aby na to boli vyčlenené peniaze. Najmenej vzdelaný vojak pritom na najnižšej hodnosti zarobí 1 100€ v hrubom. 

Očista rezortu bude boj

Je v záujme ministerstva informovať verejnosť o práci, ktorú odvádzajú. Sľubuje, že miera utajenia bude klesať. Zmluvy podpísané pod bývalým vedením neboli utajené, napriek tomu neboli zverejnené. Tomu sa chce Naď vyhnúť. 

Od nástupu do svojej funkcie sa stretáva s problémami vytvorenými bývalým vedením. Dostáva sa na povrch veľa vecí, zlý stav z hľadiska transparentnosti a svojvôle úradníkov. 

Minister tvrdí, že všetci majú voľné ruky, na oprave rezortu pracujú spoločne. Ak niekto niečo nájde, automaticky to posúva orgánov činným v trestnom konaní. 

„Nech si všetci robia svoju prácu tak, ako majú. Je pre mňa dôležité, aby sme systém myslenia nastavili smerom k otvorenosti a transparentnosti. Budem to vždy robiť tak, aby po mne ostala lepšia situácia.“

Okrem toho za svoju veľkú úlohu považuje zlepšenie vzťahov. Vojaci podľa neho vidia, že pre nich od prvého dňa robí viac ako bývalý minister. Snaží sa komunikovať s vojakmi a zabezpečiť, aby sa ozbrojeným silám lepšie fungovalo. 

Hodnosti pre všetkých

Po nástupe do funkcie Jaroslav Naď okamžite zrušil hodnosti všetkým, ktorým podľa jeho slov nepatrili. Urobil to kvôli vojakom, ktorí musia pätnásť rokov slúžiť na to, aby získali hodnosť kapitána a dvadsaťpäť rokov na to, aby sa stali plukovníkom. 

 Sľubuje, že ministerstvo obrany presadí schválenie novelizácie zákona, aby takéto rozdávanie hodností už nebolo možné: „Zrušenie hodností bolo obrovským signálom pre vojakov. Získal som tým ich rešpekt. Glváč aj Gajdoš udelili hodnosti tomu, komu uznali za vhodné. Mohol som ich v čase krízy povolať, aby realizovali svoju činnosť, ale vojaci si to nezaslúžia. Veď Gajdoš povýšil aj Jánošíka na kapitána.“

Zdroj: youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech