Ďalšou krajinou v karanténe je po raketovom náraste nakazených Dánsko

  • Mimoriadnu situáciu vyhlásila včera dánska premiérka
  • Krajina reagovala promptne, zatvorili všetky školy, škôlky aj univerzity
dankso
TASR/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Mimoriadnu situáciu vyhlásila včera dánska premiérka
  • Krajina reagovala promptne, zatvorili všetky školy, škôlky aj univerzity

Informoval o tom skoro ráno britský portál Daily Mail s tým, že tento stav má priamy súvis s prísnym rešpektovaním nariadení vlády a Svetovej zdravotníckej organizácie.

Krajina zatvorila na 14 dní všetky štátne a súkromné vzdelávacie inštitúcie. Premiérka Mette Frederiksenová vyhlásila včera na brífingu Mimoriadnu situáciu, na základe ktorej sa zvýšila nielen bezpečnosť obyvateľov, ale aj ich disciplína, informuje lokálny dánsky denník The Loca DK.

Zvýšila sa miera nákazy, tak konali

Podľa slov agentúry Reuters dosiahol počet nových prípadov včera číslo 514, čo donútilo Krízový štáb konať. Podľa krajinného ministra zdravotníctva šlo o najdramatickejší nárast spomedzi všetkých európskych krajín.

Okrem toho sa z epidémie včera večer stala pandémia. Rovnako ako v našej krajine, aj v Dánsku je zákaz usporiadavať verejné kultúrne či spoločenské podujatia, svoje brány zatvorili kiná, múzeá, kiná či knižnice.

Premiérka uviedla, že ide o aj tento stav síce môže mať obrovské dôsledky na krajinu, no alternatíva je ešte horšia.

Nebudem hovoriť, že sa straty nenastanú. Biznis sa zavrie a niektorí dokonca prídu o prácu,“ vyhlásila Frederiksenová. V danej situácii si však krajina iné riešenie ani nemohla dovoliť. Promptná reakcia na seba s výsledkami nenechala dlho čakať.

zdroj: Mette Frederiksenová/foto: TASR/AP

Pandemickú situáciu, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala pred niekoľkými hodinami, netreba rozhodne podceňovať.

Ak sa bude toto slovo zneužívať, môže spôsobiť neprimeraný strach alebo neoprávnené prijatie, že boj skončil, čo vedie k zbytočnému utrpeniu a smrti,“ upozornila včera s tým, že predvídala aj očakávané rozhodnutie Borisa Johnsona formálne presunúť Spojené kráľovstvo do „fázy oneskoreného“ boja s koronavírusom.

Zdroje: dailymail.co.uk, thelocal.dk, reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech