Dánsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá chce vrátiť utečencov. Vraj im už nehrozí nebezpečenstvo

  • Dánsko len nedávno odobralo 94 utečencom zo Sýrie povolenie na pobyt
  • Podľa informácií by mali byť poslaní do deportačných táborov, k odchodu však nútení nebudú
Unsplash/Roland Yeghiazary Unsplash/Sushil Nash
  • Dánsko len nedávno odobralo 94 utečencom zo Sýrie povolenie na pobyt
  • Podľa informácií by mali byť poslaní do deportačných táborov, k odchodu však nútení nebudú

Dánsko sa stalo prvou európskou krajinou, ktorá rozhodla, že sýrski utečenci sa budú musieť vrátiť tam, odkiaľ prišli. Severozápadná krajina tak rozhodla po tom, čo označila Damask a jeho okolie za bezpečné. O povolenie na pobyt tak prišlo až 94 cudzincov.

Minulý mesiac označil dánsky minister pre prisťahovalectvo Mattias Tesfaye krajinu za otvorenú a čestnú voči utečencom zo Sýrie. „Všetkým sýrskym utečencom sme vysvetlili, že povolenie na pobyt je len dočasné. Môže byť stiahnuté, ak ochrana nebude potrebná,“ uviedol pre The Daily Telegraph.

zdroj: Unsplash/Mhrezaa

Deportácia

Utečenci budú poslaní do deportačných táborov, no nebudú nútení odísť. Práve skupiny tvrdia, že vláda pracuje na iných možnostiach, ako je deportácia do Sýrie. Podľa Mattiasa Tesfaye je dôležité poskytnúť ochranu ľuďom, ktorí ju potrebujú. 

Zároveň tvrdí, že utečenec by sa mal vrátiť domov, keď to situácia dovolí, a keď bude krajina opäť bezpečná. Dánska stredoľavicová sociálnodemokratická strana zaujala tvrdý protiimigračný postoj v snahe odvrátiť výzvy pravicových strán. 

Predsedníčka dánskej vlády Mette Frederiksen zároveň sľúbila, že sa zameria na žiadateľov o azyl, ktorí žiadajú o pobyt v krajine. 

Zdroje: The Daily Telegraph, dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK