Danyela Art: Mladá Slovenka rozžiari tvoj deň vydarenými fashion ilustráciami

  • Daniela je mladá baba, ktorá sa rozhodla ísť svojou vlastnou cestou. Ako sama tvrdí, je veľmi ambiciózna, kreatívna, a tradičná práca v kancelárii nie je až tak pre ňu. Rozbehla preto vlastný biznis Danyela Art a spravila naozaj dobre. Jej tvorba je plná vydarených ilustrácií, portrétov a dizajnov. Všetko je hravé, farebné a optimistické.
collageqwdqw
Danyela Art
  • Daniela je mladá baba, ktorá sa rozhodla ísť svojou vlastnou cestou. Ako sama tvrdí, je veľmi ambiciózna, kreatívna, a tradičná práca v kancelárii nie je až tak pre ňu. Rozbehla preto vlastný biznis Danyela Art a spravila naozaj dobre. Jej tvorba je plná vydarených ilustrácií, portrétov a dizajnov. Všetko je hravé, farebné a optimistické.

Ahoj, Daniela. Na úvod nám, prosím, predstav seba a tvoju značku.

Ahojte! Volám sa Daniela a pôsobím pod umeleckým menom Danyela Art ako ilustrátorka a dizajnérka. Danyela Art sa časom stala aj značkou, nakoľko v nej predstavujem a predávam produkty s mojimi ilustráciami a najnovšie aj mnou navrhnuté kolekcie oblečenia. Keď teda práve netvorím nové ilustrácie pre moje kolekcie či projekty, venujem sa zákazkám od svojich klientov, konzultujem účasť na nových projektoch alebo ilustrujem knihy. Drvivú väčšinu mojej práce tvorí fashion ilustrácia, ilustrácia postavičiek v módnych pózach, svadobné portréty, ale aj ilustrácie, logá a dizajny pre branding a marketing firiem a značiek.

Ako celá myšlienka Danyela Art vznikla?

Danyela Art vznikala postupne. Popravde som sa na začiatku nevedela rozhodnúť, ktorým smerom sa vybrať. Dokonca som mala myšlienku spraviť veľkú Danyela Art company, kde by som sa venovala umeniu, pečeniu, usporadúvaniu eventov a móde. Potom som si ale povedala, že všetko postupne a radšej jednu vec a poriadne. Samozrejme som sa vydala cestou umenia, ktoré mi je celý život najbližšie a ktorému ak by som v živote nedala šancu, asi by som sa len naďalej hľadala. Tak som si pečenie nechala na záložný plán a zvyšným dvom oblastiam sa venujem aj teraz. Možno to celé pre niekoho vyznie humorne, ja si však doteraz pamätám na svoje nadšenie, keď som si rozpisovala svoje prvé vizitky Danyela Art company. Na jednej strane mi to prišlo nereálne a na druhej strane som si vravela, prečo by som nemohla dosiahnuť to, čo mi stále behalo hlavou? Byť GIRLBOSS a tvoriť super kreatívne veci.

Foto: archív Danyela Art

Si fashion ilustrátorka, dizajnérka, kreslíš portréty… Kde si sa to všetko naučila? Študovala si podobný umelecký smer?

Som toho názoru, že určitá časť tvorby sa dá naučiť, ale talentu sa naučiť nedá. Tým sa len treba riadiť, počúvať ho a počúvať svoju ruku a fantáziu. Nie som teda veľký fanúšik postupov kresieb a rád typu “táto fixka sa nemôže používať na tento materiál”, “portrét sa kreslí takto a má takéto proporcie” atď. Všetky základné postupy, čo sa má a čo nie, som absolvovala na základnej umeleckej škole. Inak som samouk a vyštudovaná estetička. Samozrejme, veľmi rada si všímam nové techniky v mojej oblasti a v prípade, že sa mi páčia, uplatňujem ich vo svojich kresbách. Všetky portréty, ktoré tvorím, zapadajú do štýlu, ktorý som si postupom času vytvorila a v ktorom mi je momentálne najlepšie.

Je Danyela Art tvoja full time práca, ktorá ťa živí?

Áno, už tretí rok.

Danyela Art dýcha ženskosťou – všetko je roztomilé, ružové, hravé a optimistické. Žiješ si aj v reálnom živote ako princezná alebo sa len pri svojej tvorbe utiekaš do takéhoto sveta?

Neviem to presne posúdiť, možno by to najlepšie zhodnotili moji najbližší. Niekedy sa však cítim, akoby som žila v dvoch svetoch, ale nepovedala by som, že utekám zo svojho “rozprávkového” sveta do reality, ale skôr do ticha. Teda keď práve netvorím a nepracujem, snažím sa úplne vypnúť a byť úplne nenápadnou šedou myškou. Ale zas musím uznať, že to, čomu sa venujem vo svojej tvorbe, šírim medzi ľudí aj svojim obliekaním či správaním. Princeznú v sebe nezapriem. :)

Foto: archív Danyela Art

Venuješ sa aj fashion ilustrácii. Tento pojem je na Slovensku možno ešte málo známy – môžeš nám prezradiť, o čo vlastne ide?

Áno, rada. Fashion ilustrácie zobrazujú ženy v módnych pózach, oblečené vo svetových módnych značkách s ideálnymi až nadreálnymi proporciami tela. Postavy majú väčšinou predĺžené nohy, zúžené pásy a sú to jednoducho ešte ideálnejšie zobrazenia krásnych žien, ako nájdete vo foto editoriáloch. Fashion ilustrácia sa používa od dizajnovania a navrhovania šiat, cez propagačné účely značiek, firiem. Postavičky sa často využívajú na rôzne banery, do reklamných kampaní sociálnych sietí, na prekreslenia modelov z módnych prehliadok pre módnych návrhárov, až po obyčajné darčeky ako portréty pre známych.

Foto: archív Danyela Art

Keby si nerobila to, čo robíš, čo by si robila?

Piekla by som torty alebo by som šla za krajčírku.

Prezraď nám, čo momentálne chystáš, na čom pracuješ?

Momentálne mám rozpracované rôznorodé zákazky. Práve dnes som dokončila svadobný portrét na svadobné oznámenie, v najbližších dňoch dokončím nové letné motívy a taktiež pracujem na nových kúskoch oblečenia. Intenzívne však pracujem na tom, aby si mohli moji zákazníci a klienti čoskoro vypiť kávičku a vyskúšať produkty Danyela Art v novom štúdiu, kde budem ako novinku organizovať aj workshopy fashion ilustrácie pre verejnosť. Práve tieto záležitosti ma budú v najbližšom čase zamestnávať čo najviac a od septembra sa púšťam do ilustrovania troch knižných publikácií.

Foto: archív Danyela Art

Čo ťa motivovalo v takom mladom veku založiť vlastný biznis? Myslíš si, že byť umelcom je na Slovensku náročné?

Motivovala ma predovšetkým sloboda v podnikaní a v rozvrhnutí si vlastného času. Som typ človeka, ktorý zatvorený v kancelárii trpel, a tento druh práce bol pre mňa vykúpením. Aj keď, samozrejme, všetko má svoje plusy aj mínusy. Pri rozhodnutí vydať sa cestou podnikania si človek musí uvedomiť, že bude ostatným riadne zamestnaným závidieť 8-hodinový pracovný čas a voľné víkendy. Okrem iného som, podľa môjho názoru, ambiciózna a kreatívna tak, že nikde inde by som sa nedokázala úplne vyžiť. A to vravím z vlastných predchádzajúcich pracovných skúsenosti, ktoré mi však dali naozaj veľa.

Myslím si, že podnikať na Slovensku je vo všeobecnosti ľahšie ako podnikať na Slovensku práve v odvetví umenia a umenie tvoriť. Slovensko je veľmi malé a porovnáva sa, nosí sa u nás len “pár” značiek, ktoré sa dostali, alebo dostávajú do povedomia. Myslím, že je u nás mnoho šikovných a talentovaných ľudí, ktorí by si našli svoje obecenstvo, keby si mohli vyberať z väčšieho počtu ľudí, teda zo zahraničia. A zas naopak, v zahraničí si náš slovenský talent a húževnatosť veľmi vážia, tak prečo sa obmedzovať len na Slovensko? Poďme ho šíriť von!

Na ktorý kúsok z tvojho portfólia si najviac hrdá a prečo?

Na svoju autorskú postavičku Lolli a práve ilustráciu, ktorú mám aj na svojich vizitkách. Je to jedna z mojich prvých kresieb, keď som sa rozhodla pre môj biznis a je podľa mňa super. Stvárňuje ženu plnú snov a odhodlania. Celá ja.

Foto: archív Danyela Art

Dnes je už Danyela Art pomerne zabehnutá značka, spolupracuješ s niekoľkými významnými zákazníkmi a na zaujímavých projektoch. Ale asi tomu tak nebolo hneď od začiatku… Ako si spomínaš na svoj úvod? Ako sa ti podarilo dostať do priazne ľudí, vybudovať si meno?

To ma veľmi teší, že je o mojej značke počuť. Naozaj. Na tom, aby som sa niekam dostala, som usilovne pracovala, pretože mojou túžbou bolo práve spolupracovať s módnymi či kozmetickými značkami na zaujímavých projektoch. Čo je však na začiatku dôležité, je uvedomenie si vlastnej ceny a dávka trpezlivosti. Vedela som, že ak ľuďom neukážem, čo dokážem vytvárať, oni o tom vedieť nebudú. Teda som kreslila a tvorila presne to, čo som svojim potencionálnym klientom predstaviť chcela. Rovnako som na mnohých zákazkách získala veľa skúseností aj čo sa týka komunikácie s klientom, konzultácie dizajnov, predaja samej seba. Človek si to jednoducho musí pekne pomaličky odpracovať, pokým sa dopracuje k väčším a zaujímavejším projektom. Ani by som zo začiatku nechcela spolupracovať so známymi značkami, nakoľko teraz viem, že by som im vtedy nevedela ponúknuť dokonalý “produkt”, a tak by som ani sama sebe nespravila dobrú reklamu.

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň? Nemáš problém so sebadisciplínou, keď pracuješ z domu?

Môj bežný pracovný deň, alebo typ dňa, ktorý mám rada, je taký, keď ráno vstanem, dám si kávu a buď si ešte zacvičím alebo si hneď sadám za stôl, kde vybavujem podľa rozpisu na daný deň, čo mám stihnúť. Buď dokončujem obrazy alebo ilustrácie. Následne objednávky balím, odovzdávam kuriérovi. Po prvej várke práce si dám buď neskoré raňajky alebo až obed a pokračujem napríklad v tvorbe nového obrazu, ktorému sa venujem až do neskorých nočných hodín. Popri tom sa venujem aj zákazníkom a sociálnym sieťam. Druhý typ dňa je deň určený na stretnutia a vybavovanie vecí mimo štúdia. So sebadisciplínou som mala problém na začiatku, respektíve skôr som si musela zvykať na určité rozvrhnutie času a to, že každý deň je úplne iný. Teraz sa mi ešte niekedy stáva, že som málo motivovaná, potrebujem si oddýchnuť a pri tom mám toho veľa na práci a vtedy sa neviem sústrediť a moja sebadisciplína upadá. Chvíľka oddychu alebo spánok ma však opäť naštartuje.

Foto: archív Danyela Art

A čo plány do budúcnosti? Kam chceš Danyela Art dostať?

Do sveta! :) O všetkých plánoch nerada rozprávam, ale ani si všetko do podrobností neplánujem. Väčšinou sa riadim podľa aktuálnej situácie, zberám si inšpirácie a zapisujem si prípadné nápady. Na všetky dozrie čas, keď to bude správne. Danyela Art však rada rozširujem za hranice Slovenska. Najbližšie plány sú priblížiť moju prácu širšej verejnosti, robiť workshopy, pracovať s ľuďmi a časom aj s deťmi. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech