DASHINA: Do každého obrazu vkladám kúsok seba, svojich myšlienok a pocitov

  • Umenie má pre každého človeka iný význam. Pre Dášku je to ale jednoznačne spôsob vyjadrenia, realizácie, relaxu a neodmysliteľnou súčasťou jej osobnosti. A na jej tvorbe je to jednoznačne cítiť.
collagehula
archív Daša DASHINA Kormanová
  • Umenie má pre každého človeka iný význam. Pre Dášku je to ale jednoznačne spôsob vyjadrenia, realizácie, relaxu a neodmysliteľnou súčasťou jej osobnosti. A na jej tvorbe je to jednoznačne cítiť.

Dáška, si nádejná slovenská umelkyňa, ktorá sa vo voľnom čase venuje najmä maľbe, no to zďaleka  nie je všetko. Prezraď nám teda, kde berieš inšpiráciu pre svoje diela?

V dnešnej dobe nie je vôbec ťažké nájsť inšpiráciu, som tvorivá bytosť. Píšem blog, maľujem, vyrábam veci z dreva alebo prírodných materiálov.  Záleží len na tom, ako sa na dané veci pozeráme a ako ich vnímame. Mňa však vie „nakopnúť“ ku konkrétnemu obrazu  radosť z celkovej prípravy, od začiatku prvého ťahu ceruzkou alebo štetcom až po konečný podpis.

Viem, že si zamestnaná v korporáte, kde pracuješ na marketingovej pozícii. Je teda tvoja tvorba skôr relaxom, alebo je to niečo viac?

V začiatkoch to bolo presne o tom relaxe, maľovanie obrazov ma upokojuje. V tom momente mám úplne čistú hlavu a sústredím sa len na ťahy štetca. Momentálne som v období, kedy je maľovanie stále väčšou a väčšou prioritou.

archív Daša DASHINA KormanováZobraziť celú galériu (6)
zdroj: archív Daša DASHINA Kormanová

Čím sú tvoje diela originálne? Máš nejaký svoj rukopis, podľa ktorého je hneď vidieť, že ide o diela by Dashina?

Oficiálne nemám štýl, ktorého by som sa striktne držala. No často poznačím svoje obrazy viacfarebnosťou a využitím abstraktných prvkov. Rada sa učím,  skúšam iné a rôzne smery – stále sa zlepšujem. Snažím sa prísť, vždy s niečím novým.

Ako si sa k maľovaniu dostala? Mala si v rodine nejakú umeleckú dušu?

Celý svoj doterajší život som vedená k umeniu. Od malička som sa venovala tancu, spievaniu, či hre na hudobné nástroje (klavír, flauta a pod.) Moja mamina hrávala na klavír a pamätám si, keď som bývala chorá, ako mi na dobrú noc spievavala.

Ocino s mojou sestrou zase boli vždy nadaní na kreslenie.  Asi preto, síce neskôr, ale predsa prišlo na rad maľovanie aj u mňa.

archív Daša DASHINA KormanováZobraziť celú galériu (6)
zdroj: archív Daša DASHINA Kormanová

Tvojím mentorom v maľovaní je pomerne známa slovenská maliarka HULA. Je dôležité mať svojho mentora, či skôr to môže pokaziť originalitu samotného autora?

Myslím si, že je to dôležité, hlavne z toho dôvodu, že človek sa môže stále zdokonalovať. Som toho názoru, že je príjemné, keď sa ľudia s rovnakým záujmom stretávajú. Mne osobne maliarka HULA odovzdala veľa skúseností a veľmi mi zdokonalila techniku maľovania. V neposlednom rade je to veľmi príjemná osoba, ktorá ku každému pristupuje naozaj individuálne a to je podľa mňa to, čo musí robiť správny „mentor“.

Nemyslím si, žeby mi to nejak malo pokaziť, čí zmeniť originalitu obrazov. Do každého obrazu vkladám kúsok seba, svojich myšlienok a pocitov.

Viem, že si venovala časť svojich diel detskej nemocnici, pre skrášlenie nie príliš prívetivého prostredia. Vnímaš teda svoje diela aj ako nástroj, s ktorým sa dajú meniť osudy ľudí a vytvárať atmosféru prostredia?

Pre mňa je umenie ako také nástroj, ktorým sa dajú meniť nielen osudy, ale hlavne nálada, čo v konečnom dôsledku dokáže zmeniť aj osud. Darovanie obrazov na detské oddelenie do Fakultnej Nemocnice v Trnave  prišlo spontánne, dostala som chuť namaľovať si niečo detské a v tom sa mi vnukol nápad o darovaní obrazov pre nemocnicu alebo niečo podobné. Robí mi to radosť dodnes.

archív Daša DASHINA KormanováZobraziť celú galériu (6)
zdroj: archív Daša DASHINA Kormanová

Za koľko sa dnes predávajú tvoje diela, v prípade, ak by mal niektorý z čitateľov Startitup záujem?

Na túto otázku je ťažké odpovedať, každé „dielo“ obraz alebo iný výrobok sú jedinečné, preto aj to za koľko ich predávam je individuálne. Momentálne pracujeme na webstránke, kde budú konkrétne diela v ponuke.

Kto ťa zo slovenskej tvorby inšpiruje? Či je to frajer? :)

Môj partner je mi veľkou oporou a podporuje ma v tvorení. Taktiež mi veľmi pomohol, pri projekte darovania obrazov do nemocnice. Čo sa týka inšpirácie zo slovenskej tvorby, je to spomínaná Mária HULA Valenčíková a maliar Jozef Stančík.

archív Daša DASHINA KormanováZobraziť celú galériu (6)
zdroj: archív Daša DASHINA Kormanová

Čo by si poradila ľudom, ktorí to chcú skúsiť s maľovaním?

Každému to odporúčam, je to veľký relax a pokoj. V nejednom z nás drieme talent, ktorý stačí len objaviť a zdokonaľovať.

Ako vyzerá tvoj bežný ‘’umelecký’’ deň?

Pre mňa je ťažko špecifikovať „umelecký“ deň, asi ako pre väčšinu z nás ich zažívam prevažne len v sobotu a v nedeľu. :D Počas týždňa som v jednom kole, kedy neustále nad niečím premýšľam a venujem sa pracovným záležitostiam. No práve „umelecký víkend“ využívam na ranný rituál pri yoge a šálke dobrého čaju. To čí príde múza k tvorbe je vždy vo hviezdach.

archív Daša DASHINA KormanováZobraziť celú galériu (6)
zdroj: archív Daša DASHINA Kormanová

Kde vidíš seba a svoju tvorbu o 5 rokov?

Určite mám v pláne sa ďalej zlepšovať, učiť a zdokonalovať svoju tvorbu. Mojou veľkou túžbou je vidieť svoje obrazy v galérii na výstave a taktiež veľkým snom je mať svoj vlastný ateliér, kde budem mať viac priestoru na rozvíjanie sa. Ak by ani jedno zo spomínaných nevyšlo, určite sa budem naďalej zameriavať na zveľaďovanie tých menej príjemných priestorov, ako sú detské nemocnice a podobne

Silný odkaz na záver?

Život by sme mali prežiť tým, čo nás baví, pomáhať si a potláčať negatívne myšlienky. Tancujte, smejte sa, objavujte a cestujte. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech