Dať ľuďom MHD zadarmo a zarobiť milióny? Hlavné mesto Estónska ide príkladom

  • Populizmus a veľké gestá vo forme bezplatnej dopravy pre nás na Slovensku nie sú neznámou. Tallin nám však ukazuje, že aj takéto projekty sa dajú robiť efektívne a prospešne pre všetkých.
collagedwed
unsplash.com, FB/Visit Tallinn
  • Populizmus a veľké gestá vo forme bezplatnej dopravy pre nás na Slovensku nie sú neznámou. Tallin nám však ukazuje, že aj takéto projekty sa dajú robiť efektívne a prospešne pre všetkých.

Mnohí Slováci už pri slove bezplatná doprava dostávajú alergickú reakciu kvôli stále kontroverznej téme vlakov zadarmo. Stačí však štipka inteligencie a aj takýto nápad sa dá do pretaviť do pomerne úspešného výsledku. V prípade mestskej dopravy je to však zrejme o niečo jednoduchšie. Hlavné mesto Estónska objavilo recept, ako na to. Po zavedení bezplatnej dopravy zaznamenalo prekvapivé výsledky. Projekt plánovaný ako stratový je nakoniec maximálne ziskový a mestskej kase priniesol až 20 milión eur. Úžasné!

In Tallinn, the capital of Estonia, public transportation is free for its residents.

Posted by The World on Friday, February 17, 2017

Ako je to možné? Ak chce totiž obyvateľ Tallinu využívať bezplatnú dopravu, musí sa registrovať na miestnom úrade a stať sa oficiálnym obyvateľom mesta. To znamená, že jeho dane pravidelne poputujú do mestskej kasy a nie niekde do „Tramtárie“, a mesto tak z nich dokáže dopravu financovať. Všetci totiž vieme, že doprava zadarmo v skutočnosti úplne zadarmo nie je. Znie to fér, že keď do mestskej kasy pravidelne prispievaš, vráti sa ti to vo forme takéhoto benefitu.

When in Northern Europe, the fairytale-like town of Tallinn, Estonia is sure to charm you.

Find out why: www.azamaraclubcruises.com/tallinn-estonia-cruises

Posted by Azamara Club Cruises on Thursday, July 27, 2017

Bezplatná MHD motivovala ľudí prehlásiť si trvalé bydlisko do Tallinu a mesto tak získalo približne 25-tisíc nových obyvateľov. Za každého jedného mestskej kase pripadne približne tisíc eur ročne. Cieľom takéhoto projektu je samozrejme najmä podporiť využívanie ekologickejšej formy dopravy a zriediť hustú mestskú premávku V tomto sú však výsledky trojročného fungovania projektu pomerne negatívne. Využívanie MHD sa zvýšilo o približne 5 percent, no hustota premávky či zápchy sa vôbec nezmenili.

In Tallinn, the capital of Estonia, public transportation is free for its residents.

Posted by The World on Sunday, October 8, 2017

Zdá sa teda, že bezplatná doprava nie je dostatočnou motiváciou presedlať z auta do autobusu. Ocenia ju zrejme len tí, ktorí už MHD-čkou pravidelne cestujú. Podľa verejného prieskumu však až 90 percent obyvateľov projekt bezplatnej dopravy podporuje a spokojná je aj samospráva. Napriek tomu, že to neprinieslo želané zlepšenie dopravy či čistoty ovzdušia, mesto z projektu výrazne profituje. Projektom sa chce najnovšie inšpirovať tiež Bukurešť a stať sa druhým európskym hlavným mestom s dopravou zadarmo.

Tallin však nie je jediným mestom, ktoré otestovalo takýto model dopravy. Zadarmo už ľudia cestujú v mnohých menších európskych mestách v Anglicku, Francúzsku či Švédsku, vrátane niekoľkých českých, ako je napríklad Frýdek- Místek či Třeboň. Čo myslíš, ako by dopadla bezplatná doprava v Bratislave? Priniesla by viac pozitív alebo negatív? A dokázala by množstvo neoficiálnych obyvateľov mesta prinútiť k zmene trvalého bydliska?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech