Dať si pauzu vo vzťahu nemusí byť vždy na škodu. Odborníci radia, ako na fungujúcu prestávku

  • Dať si pauzu vo vzťahu nemusí byť chyba
  • Môže ti to pomôcť
  • Odborníci radia, ako na to
Na snímke pár po hádke a pár držiaci sa za ruky.
Ilustračné foto Freepik
  • Dať si pauzu vo vzťahu nemusí byť chyba
  • Môže ti to pomôcť
  • Odborníci radia, ako na to

Niekedy sa ti môže zdať, že tvoj vzťah je na teba už priveľa. Blúdiš stále v tom istom kruhu a nevieš prísť na to, ako to vyriešiť. Môže sa ti to stať aj v prípade, že danú osobu ľúbiš, ale život sa občas skrátka tak vyvinie. Neraz nám potom v hlave vzíde myšlienka dať si pauzu.

Aj keď je prestávka vo vzťahu neobľúbená, nemáš dôvod sa obávať. Odborníci hovoria, že v prípade, že to urobíš správne, si vzťah môžeš aj zachrániť.

Funguje to?

Podľa párovej terapeutky a odborníčky na vzťahy Kathryn Ford, zdravé vzťahy zahŕňajú rovnováhu medzi rôznymi stupňami vzdialenosti pri zachovaní kontaktu.

„Často považujeme odklon od milovaného človeka ako neláskavý akt, čím odporujeme tomu, aby sme pestovali vzťah. Ale zručné využívanie blízkosti a vzdialenosti je veľmi dôležitou súčasťou intimity,“ vysvetlila pre Verywell Mind.

V niektorých situáciách môže byť podľa nej prestávka vo vzťahu zdravým spôsobom, ako mu znovu vdýchnuť život. Ford hovorí, že krátka prestávka je jedným zo spôsobov, ako si vo vzťahu vytvoriť určitú vzdialenosť, ale závisí to od toho, akú vzdialenosť potrebuješ. Tiež záleží, ako dlho chceš, aby trvala.

Podľa jednej štúdie takmer polovica účastníkov uviedla, že sa rozišli a neskôr sa k svojmu partnerovi vrátili. Mnohým mladým dospelým tento proces rozdelenia umožnil investovať svoj sólo čas do sebaobjavovania a sledovania osobných cieľov.

Potom, keď sú pripravení znovu sa zaviazať k vzťahu, môžu sa k sebe vrátiť, tentoraz s novými skúsenosťami a zručnosťami. Tie sú potom v konečnom dôsledku prínosom pre partnerský život.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Very Well Mind, Sage Journals, Women, Choosing Therapy, Psych Central, Gottman

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá