Dáta bez pátosu: Dočkali sme sa, vieme, koľko ľudí je v čakárni na vakcínu. Kedy na teba príde rad?

  • Za posledných 30 dní sme zaočkovali pol milióna ľudí prvou dávkou
  • V čakárni je 220 tisíc ľudí, prístupný je prehľad čakateľov na prvú dávku po krajoch
Očkovanie
TASR/AP/Lisa Leutner
  • Za posledných 30 dní sme zaočkovali pol milióna ľudí prvou dávkou
  • V čakárni je 220 tisíc ľudí, prístupný je prehľad čakateľov na prvú dávku po krajoch

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Dočkali sme sa čakárne podľa veku a krajov. Informovali o tom Dáta bez pátosu. „Na github = dátovom úložisku sa objavili dáta o čakateľoch na registráciu na termín očkovania. Doposiaľ sme boli odkázaní na informácie publikované sem-tam, prípadne na dotazovanie sa formou 211-ky v zmysle legislatívy o slobodnom prístupe k informáciám,“ uvádzajú.

Za posledných 30 dní bolo na Slovensku zaočkovaných pol milióna ľudí prvou dávkou. V čakárni je 220 tisíc ľudí a na najbližšie dni majú pridelený termín ďalšie desaťtisíce ľudí. „Čakáreň sa priebežne plní. Sme silní optimisti, do konca júna budeme mať stále koho očkovať a veľmi pravdepodobne sa bude čakať v rade – v čakárni.“

Prehľad čakateľov po krajoch

Portál vysvetľuje, že zásadné sú dáta k prvej dávke: kde sa človek zaregistroval a je v očakávaní, kedy príde jeho čas. V prípade druhej dávky hovoria, že presne nerozumejú, čo dáta o čakateľoch znamenajú, lebo proces nevyžaduje registráciu na termín a už vôbec nie „do čakárne“.

Prístupný je teda prehľad čakateľov na prvú dávku po krajoch. „Čísla sú stále vysoké, k dnešku 220-tisíc ľudí v čakárni. Ľudia nemajú pridelený termín a čakáreň neprestane mať do 2-3 týždňov zmysel. Ideálne bude vrátiť sa k systému: registrovať sa a v rámci procesu si vyberiete termín a aj miesto očkovania.“ Druhou správou však je, že k 20. júnu by sme mali mať hotový očkovací preukaz.

Tempo očkovanie je vysoké

Podľa dostupných informácií by sa na druhú dávku AstraZeneca malo v júni dostaviť viac ako 150-tisíc ľudí zaočkovaných medzi stredom marca a stredom apríla. „Na druhú dávku Pfizer/BioNTech, Moderna by mali ísť všetci, ktorí dostali prvú dávku v máji. Už dnes je to za 16 dní spolu 350-tisíc ľudí a veľmi pravdepodobne to bude za celý máj 600-700 tisíc ľudí. Spolu nás čaká v júni viac ako 750-tisíc druhých dávok. Pri súčasnom tempe 30-tisíc dávok za 1 deň je to robota na 25 dní.“

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

Tempo očkovania je vysoké. V máji podľa ich predikcií bude podaný jeden milión dávok, aj keď tabuľka zatiaľ ukazuje 912 tisíc.

Na základe publikovaných dát o štruktúre zaočkovaných a na základe vyprázdňovania čakárne a počtu zaočkovaných Dáta bez pátosu predpokladajú zaočkovanosť v jednotlivých vekových skupinách takto:

  • nad 60 rokov je zaočkovaných 60 %
  • celkovo máme 26% zaočkovanej populácie
  • nad 16 rokov je zaočkovaná tretina populácie
  • najlepšie je na tom skupina sedemdesiatnikov – 68 %
  • nad nad 80 rokov – 57 %
  • dobre sa ukazuje rasť % v kategórii nad 60 rokov
Zdroj: Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech