Dáta bez pátosu: Je iba júl a už máme žltý kraj. Je čas opustiť stredoveké metodiky, COVID automat sa musí zmeniť

  • Dátoví analytici vláde posielajú jasný odkaz
  • Aktualizovať COVID Automat tak, aby zohľadňoval viaceré aspekty
Ilustračný obrázok
Ilustračná fotka, tasr/Dano Veselský , tasr/AP Photo/Matt Rourke
  • Dátoví analytici vláde posielajú jasný odkaz
  • Aktualizovať COVID Automat tak, aby zohľadňoval viaceré aspekty

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 257 609, pričom za predchádzajúci deň pribudlo 4 189 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 962 189 ľudí. To je však stále v porovnaní s inými krajinami pomerne málo.

Viac ako EÚ, viac ako Európa..

Na mieru zaočkovanosti reagovali aj dátoví analytici. Vláde odporúčajú, aby COVID automat upravila skôr, ako bude neskoro.

Lebo dnes už máme aj jeden celý kraj žltý. Nie prekvapivo je to Bratislavský kraj, lebo sa tu veľa testuje a cestuje a to znamená oproti zelenej polovičné počty na hromadných podujatiach. Len sa pripomíname, je uhorková sezóna a ministri sú rozcestovaní, ale táto úloha je stále na stole. Končí už 4. mesiac od skončenia okrúhleho stola s pánom bývalým premiérom. Vraj medzitým jedna vlna skončila a ďalšia začala, reagovať by sme mali pružnejšie,“ píšu Dáta bez pátosu.

Tí ďalej poukazujú na to, že Bratislava je ku koncu júla zaočkovaná na 60% prvou dávkou a kompletne zaočkovaná na 55%. To je podľa ich slov viac ako EÚ, viac ako Európa, toľko čo Británia a viac ako Nemecko.

Návrh úpravy farbičkovania

Dátoví analytici tiež podotýkajú, že Revúca, Gelnica a Rimavská Sobota nemajú ani 25% prvou dávkou. „S tým ale nikto mimo týchto okresov nič nenarobí. Ale COVID Automat sa pozerá na nezmyselné číslo počtu zistených pozitívnych prípadov z PCR a AG testov. Odporúčame sa pozerať na príjmy do nemocníc, prípadne vek infikovaných a opustiť stredoveké metodiky,“ vysvetľujú na sociálnej sieti.

Zdôrazňujú tiež, že ak by bola ambícia riadiť riziko COVID Automatom, bolo by vhodné do „farbičkovania“ zapracovať úroveň zaočkovania.

„Napríklad dať 50% ako normu a vyjadrovať sa v pomere k tejto norme. Bratislava: 1,2 a Revúca 0,5. Len návrh od dátových analytikov,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

Očkovanie
zdroj: tasr/AP Photo/Alberto Pezzali
Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech