Dátové peklo je späť. Už sme mohli dva týždne voľnejšie cestovať, Slovensko však posielalo do zahraničia zlé údaje

  • Dátové peklo pokračuje – Slovensko malo Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb posielať zlé dáta
  • V dôsledku chybných údajov sme boli nesprávne evidovaní v semafore krajín
  • Slovensko malo byť už dva týždne oranžové
  • Informáciu priniesol Denník N
2021w20_COVID19_EU_EEA_Subnational_Combined_traffic
ECDC
  • Dátové peklo pokračuje – Slovensko malo Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb posielať zlé dáta
  • V dôsledku chybných údajov sme boli nesprávne evidovaní v semafore krajín
  • Slovensko malo byť už dva týždne oranžové
  • Informáciu priniesol Denník N

Úrad verejného zdravotníctva mal pochybiť. Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb malo Slovensko posielať chybné dáta o testoch. V dôsledku nesprávnych údajov bolo Slovensko v semafore evidované ako červená krajina. V skutočnosti sme mali byť už dva týždne oranžovou krajinou, platili by teda pre nás voľnejšie pravidlá pri cestovaní vrámci niektorých krajín EÚ. Informáciu priniesol Denník N

Chybu Denníku N potvrdil aj Úrad verejného zdravotníctva. Chyba mala nastať pri rátaní údajov o počte prípadov a miere pozitivity v krajine. „V tejto súvislosti išlo o zlyhanie ľudského faktoru pri nahlasovaní dát do systému TESSy, za čo sa ospravedlňujeme,“ uviedol v správe pre Denník N Úrad verejného zdravotníctva. Zo systému TESS preberá dáta Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. 

Dáta bez pátosu tvrdia, že na Slovensku len teraz začne skutočné dátové peklo. Príčinou sú kloktacie testy

ÚVZ avizuje, že Slovensko bude od pondelka 7. júna 2021 evidované ako žltá krajina. 

Reagujú už aj analytici z Dát bez pátosu 

Na chybu, ktorá nastala pri prepočítavaní údajov, už reagovali aj analytici z Dát bez pátosu. „Jedinou cestou je spolupráca. Teamwork. V Dáta bez pátosu sme všetko reportéri dát a čísiel. Už sme reportovali aj Securities and Exchange Commission v USA v NY (20F/4K), S&P a veru bez chýb,“ uviedli prostredníctvom sociálnej siete.

Zodpovedných úradníkov vyzývajú, aby odstúpili. „Prvý problém Slovenských úradníkov a byrokratov je, že sú bohorovní a myslia si, že sú neomylní. Druhý problém Slovenska je, že ho vedú nemoderní, veľakrát nevzdelaní ľudia, neschopní sebareflexie a pochopenia, že sú omylní a že to nie je chyba, a ani hriech. Tretí problém je, že im to tolerujeme. Zodpovední úradníci odstúpiť a reportovať dochádzku, hotovo.“

NEZAVOLAJÚ NÁS. NEHNEVÁME SA 🙏🤝Jedinou cestou je spolupráca. Teamwork. V Dáta bez pátosu sme všetko reportéri dát a…

Posted by Dáta bez pátosu on Tuesday, June 1, 2021

Analytici ďalej upozorňujú, že do úvahy sa berú aj pozitívne antigénové testy. Tie však môžu byť falošné. „Medzi pozitívne prípady sa pre Slovensko už rátajú nielen také, ktoré vyjdú z PCR testov, ale aj pozitívne prípady z antigénových testov. V mnohých krajinách v tom nie je rozdiel. Napríklad Dánsko každý pozitívny antigénový test ešte skontroluje PCR testom. U nás sa to nedeje a medzi antigénovými prípadmi tak môžu byť aj falošne pozitívni,“ napísali. 

Ako zdôrazňujú analytici, v dnešných dňoch sa dá už pozitivita, ktorá bola odhalená antigénovým testom, prekontrolovať testom PCR. „ V súčasnosti sa však už dá objednať na PCR test, ak vám vyjde pozitívny antigénový test,“ uzavreli. 

Zdroje: Denník N, Facebook/ Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie