David Katz zachraňuje ľudí aj prírodu. Plasty premieňa na peniaze

  • Plasty sú hrozbou pre svet a celý západ sa ich bojí a bojuje proti ich používaniu
  • David Katz premenil plasty na platidlo a pomáha ľuďom
  • Plastic Bank v spolupráci s Henkel Slovensko spustilo iniciatívu, ktorá má do roku 2025 zaručiť predaj výrobkov v 100% recyklovateľných alebo kompostovateľných obaloch
david katz a plastic bank
redakcia statitup, pixabay
  • Plasty sú hrozbou pre svet a celý západ sa ich bojí a bojuje proti ich používaniu
  • David Katz premenil plasty na platidlo a pomáha ľuďom
  • Plastic Bank v spolupráci s Henkel Slovensko spustilo iniciatívu, ktorá má do roku 2025 zaručiť predaj výrobkov v 100% recyklovateľných alebo kompostovateľných obaloch

Bezobalových obchodov pribúda, usmernenia, ako žiť bez plastu sa na nás valia z každej strany a na Slovensku už snáď ani neexistuje človek, ktorý by nepoznal základné princípy separácie odpadu. Osveta je obrovská. Stačí to však? Planéta je znečistená a riziká spojené s plastovou hrozbou sa stále zvyšujú. Veľké potravinové reťazce rušia igelitky a plastové obaly, fast-fashion bojuje za udržateľnosť a recykluje materiály. Bez ľudského pričinenia by však táto globálna katastrofa nevznikala. „Odpovedám za teba – plasty nie sú príčinou. Je ňou človek,“ hovorí na úvod rozhovoru David Katz, autor myšlienky Plastic Bank.

Malé ostrovy ležiace v Karibskom mori alebo v oceánoch na východnej pologuli sú známe tým, že produkty, ktoré vyrobia či vypestujú sa spravidla nedajú použiť. Väčšinou je potravín tak málo, že obyvateľom nepostačujú. Krajiny sú odkázané na dlhodobú humanitárnu pomoc Európskej Únie, voči ktorej majú už beztak dlhy. Recipročne sa potom na ostrovy suroviny, jedlo a všetko potrebné dováža. Zabalené v plaste. A tak vzniká problém, ktorý treba bezodkladne riešiť. Odpoveďou bol práve projekt D. Katza.

Bola na začiatku vašej myšlienky založiť Plastic Bank nejaká zlomová udalosť?

Každá skúsenosť, ktorú zažijeme nás niekam posúva. Ťažko povedať, kedy sa to vo mne celé zlomilo. Problémom plastov sa zaoberám posledných 35 rokov. Pochádzam totiž z ostrova na západnom pobreží Kanady. Život pri Tichom oceáne mi už ako malému ukázal, že ekologická hrozba tu stále je. Videl som, že so životným prostredím sa niečo deje a ide to dolu vodou. Život je miestami hrozivý, ale treba povedať, že aj samotný človek. Ja sa snažím tuto hrozbu všetkým tým, čo robím, zmierniť alebo úplne odstrániť. Hovorím za tých, ktorí nedokážu hovoriť sami.

Je veľmi zaujímavé, že plasty dokážu pomôcť napríklad vzdelávať ľudí v krajinách odsúdených práve na humanitárnu pomoc.  

Mňa to tiež absolútne fascinuje. Ale vlastne by ma ani nemalo, pretože plast má hodnotu. A pre chudobných ľudí, ktorých denná mzda je približne 50 centov alebo dolár na deň, ju nadobúda ešte väčšmi. A samozrejme, že keď máte peniaze, prioritou číslo jeden je poskytnúť vzdelanie svojim deťom. Tak to funguje na celom svete. Je úplne jedno s kým sa rozprávate. Nezáleží na viere, presvedčení, v podstate na ničom. Jediné, čo všetci rodičia chcú je, aby ich deti chodili do školy. Vzdelanie totiž bojuje proti chudobe a v konečnom dôsledku ju aj odstraňuje.

Západný svet sa plastov bojí. Máme z nich neuveriteľný strach.

Myslím, že my máme strach sami zo seba. Nejde až tak o plasty. Ja som asi najväčším obhajcom na svete. Snažím sa ich všetky zbierať, snažím sa, aby ani jeden z nich neskončil v komunálnom odpade. Keď už nič iné, mali by sme ich dookola používať. Ak by každá fľaša alebo akýkoľvek plastový obal bol dajme tomu 5-eurovou bankovkou, ani jedna by neskončila pohodená v prírode. Áno, taká je pravda! Ľudia by pozerali do koša a vyťahovali by ich odtiaľ! Nezáleží na tom, koľko zarábate. Sú to predsa peniaze! Už chápete, prečo to nemá nič spoločné s plastmi?

No plasty boli v prvom rade vyrobené na to, aby ľuďom pomohli. Aby im primárne uľahčili život…

Jasné, presne tak! Sú jednorazové, nekomplikované, lacnejšie. Nakoniec sa však zlimitovali len na niečo jednorazové, niečo, čo môžeme po jednom použití jednoducho odhodiť. Predstavte si, že rovnakým spôsobom by sa zaobchádzalo s ľuďmi.

Plastic Bank začal teda používať plast ako platidlo.

Ako peniaze pre svet. Aké silné a krásne zároveň, nie? Proste pozbieraš dosť plastového odpadu a vzniká hodnota. Je to predsa hodnotný materiál. Surový materiál je hodnotná vec. Keď vyzbierate kilogram plastu, má hodnotu dolár. Z toho vyplýva, že sa takto „vyrobí“ dosť peňazí, ktoré môžeme venovať chudobným.

Má to niečo spoločné s termínom Social Plastic, ktorý ste vymysleli?

Určite áno. Ten sociálny alebo teda spoločenský plast je surovina, ktorá sa stáva zdrojom príjmov pre nemajetných ľudí. Je to akoby druh materiálu. Buď recyklovaný alebo surový. Je to materiál, ktorého hodnotu dokážeme preniesť do života. Mení sa na vzdelanie, jedlo, sprístupňuje lekársku starostlivosť.

Spolupracujete s takými veľkými spoločnosťami ako Shell Oil, Henkel alebo Marks & Spencer.

Áno s mnohými. Ale s tými módnymi nie. Pretože my sa naopak snažíme odstraňovať plasty z oceánu a keď periete oblečenie, ktoré je vyrobené z polyetylénu, plastové častice odchádzajú späť do oceánu. Cieľovou skupinou sú pre nás teda skôr spoločnosti, ktoré fungujú na opačnom princípe. Henkel je napríklad obrovský koncern. Jedným z ich hlavných pilierov je udržateľnosť.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Where would you start when confronted with a scene like this? Ever wonder why we work with heroes in Haiti, Indonesia and the Philippines? Whether it is a collector, member or branch staff, they face these daunting scenes and rise to the challenge. I am fortunate to be part of a team that can support these incredible people as they rid our world of plastic waste. They do this work to provide food, necessities or education for their families and to transform their environment. They rise above the apathy that surrounds them to accomplish amazing feats. They are my heroes. #bethechange #plasticbank #socialplastic #plastic #pollution #saveourplanet #heroes #endpoverty #poverty

Príspevok, ktorý zdieľa Plastic Bank 🌏 (@plasticbank),


A aké viditeľné kroky podľa vás urobili?

Skutočne tam to autentické prvotne vložené úsilie pozorujem. Investície do infraštruktúry, ktoré znamenali množstvo použitého materiálu, pretavili a následne investovali do obalov. A takto to v cirkulárnej ekonomike má vyzerať. Kúpiš si fľašu Persilu alebo šampónu Schwarzkofp a keď nechceš, aby tieto plasty skončili, použiješ ich na odstránenie chudoby. Dáš niekomu možnosť rozbehnúť si kariéru, pretože ľudia budú aj vďaka takýmto veciam investovať do vzdelania. Liečiš životné prostredie a človeka zároveň.

A aké sú prognózy do budúcnosti?

S Henklom? Stále viac materiálu. Či už vytvárať alebo využiť čím viac obalov. Spoločnosť by chcela všetky svoje obaly vytvoriť zo sociálneho plastu. Taká je teda prognóza. A plán je taký, že keď si kúpiš niečo v produktov Henkel, pomáhaš meniť svet.

Plastic Bank má okrem iného aj projekt Plastic Bank Revolution. Môže sa doň zapojiť aj normálny, bežný smrteľník?

Určite! Už len tým, že vždy, keď si niečo kupuješ, je dobre si uvedomiť, že máš možnosť voľby. A vyberáš si! Je to o komunikácii. Či si dáš tú slamku do nápoja, alebo či si vezmeš take-away obed a pokrájaš si ho plastovým príborom. Je to o aktivite. Nestačí dúfať, že sa to zmení samo. Musíš byť sám aktívny, iniciatívny. A tak sa zapájaš do Plastic Bank Revolution. Plast sa bude vyrábať dovtedy, kým po ňom bude dopyt. Je jednoduché lamentovať nad tým, čo sa deje s planétou a oceánmi  a potom si kúpiť fľašu s vodou.

Tvoj súkromný boj za život bez plastov potom musí vyzerať zaujímavo…

Robím, čo môžem. Všade si so sebou nosím vlastnú fľašu s vodou či pohár na kávu. Kupujem organickú bavlnu, riešim udržateľnú módu, na veci míňam skôr viac ako menej, pretože si myslím, že len bohatí ľudia si môžu dovoliť nízku kvalitu. Takže kupujem veci, ktoré nemusím nahrádzať. Asi žijem aj takým jednoduchším životom, používam jednoduché základné materiály.

Nútiš aj rodinu a priateľov, aby takto žili a fungovali?

Mám rád, keď stretávam ľudí s  rovnakým alebo podobným názorom a postojom k životu. Ale nemôžem nikoho nútiť. Môžem tak nanajvýš ísť príkladom, inšpirovať ich. Akože mnohokrát som sa už pristihol pri tom, že zbieram plastový odpad stále, keď ho niekto vyhodí. Asi mám chorobu z povolania.

To som sa presne chcela opýtať. Nepovažujú ťa už ľudia tak trochu za blázna?

Myslím, že hej. Niekedy sa mi dokonca stáva, že ľudia vedľa mňa sa normálne boja kupovať si niečo v plastovom obale a majú pocit, že sa mi za to potrebujú ospravedlniť. Poviem im, že je to ok, len nech sa uistia, že je recyklovaný. Buď ste súčasťou riešenia alebo znečistenia ( You are either the part of the solution or pollution.)

David Katz

Je motivačný speaker, mnohými považovaný za „to najlepšie, čo v udržateľnosti máme“. Je zakladateľom projektu Plastic Bank, ktorý rieši problém plastového odpadu v oceánoch spôsobom, že z plastu vytvára platidlo. Takto zvyšuje vzdelanie a znižuje nárast chudoby v krajinách odkázaných na humanitárnu pomoc. Riešením sú pre neho veľké spoločnosti, ktoré premieňajú plast na recyklovateľný materiál.

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá