Dávid sa kvôli zraneniu vzdal futbalu a stal sa rezbárom. Z jeho diel sa stávajú rodinné pamiatky

  • Práve keď si začal budovať kariéru profesionálneho futbalistu, vážne zranenie ho pripútalo na lôžko. Počas obdobia stráveného v nemocnici mu však napadla prevratná myšlienka - bude vyrezávať fotografie do dreva. Dávid Maliňák sa začal týmto tradičným remeslom živiť a dáva tak ľuďom pamiatku so skutočnou hodnotou.
rez5z-tile
Zdroj fotografií: Dávid Maliňák
  • Práve keď si začal budovať kariéru profesionálneho futbalistu, vážne zranenie ho pripútalo na lôžko. Počas obdobia stráveného v nemocnici mu však napadla prevratná myšlienka - bude vyrezávať fotografie do dreva. Dávid Maliňák sa začal týmto tradičným remeslom živiť a dáva tak ľuďom pamiatku so skutočnou hodnotou.

Tradičné remeslá (ako aj to, ktorému sa venuješ) v súčasnosti veľmi nelákajú mladých ľudí a skôr sa dedia z otca na syna. Mal si aj ty v detstve nejaký vzor, ktorý ťa k vyrezávaniu priviedol?

Nemal som žiaden vzor. Dá sa povedať, že k vyrezávaniu ma priviedla stredná škola, kde som po prvýkrát chytil do ruky rezbárske dláta.

Kedy sa v tebe začali prejavovať umelecké sklony, ktoré ti ukázali cestu, ktorou sa uberať?

Umelecké sklony sa u mňa začali prejavovať už na základnej škole. Hoci som nikdy nenavštevoval žiadnu umeleckú školu, ako 12-ročný som namaľoval výkres, ktorým som vyhral medzinárodnú súťaž s názvom Zlatá paleta v Macedónsku.

Zdroj fotografií: Dávid Maliňák

Vyštudoval si drevársku strednú školu, odbor dizajn a tvarovanie dreva. Čo rozhodovalo o výbere tejto školy?

V tom čase som nevedel, akú strednú školu chcem navštevovať, preto o výbere tejto školy rozhodla moja mama.

Na vysokej škole si sa rozhodol študovať učiteľstvo telesnej výchovy. Z akého dôvodu si si zvolil úplne inú oblasť?

Po skončení strednej školy som v tomto umeleckom smere nevidel svoju budúcnosť, nechcel som sa tomu už ďalej venovať. Uprednostnil som šport, pretože  športu som sa venoval od detstva, takisto aj počas strednej školy som aktívne hrával futbal. Šport bol pre mňa stále na prvom mieste, a preto som sa rozhodol študovať učiteľstvo telesnej výchovy.

Zdroj fotografií: Dávid Maliňák

Čo napokon rozhodlo o skončení tvojej športovej kariéry a návrate k rezbárstvu?

Rozhodla o tom nešťastná udalosť. Počas jedného futbalového zápasu, ktorý som odohral ako hráč II. futbalovej ligy, som sa vážne zranil. Viac ako mesiac som strávil v nemocnici. Vtedy nastal zlom, pretože futbalu som sa ďalej profesionálne už nemohol venovať. Počas rekonvalescencie, keď boli dni pre mňa stále dlhšie a dlhšie, skúsil som opäť vyrezávať a prišiel som s myšlienkou, že začnem vyrezávať  podľa fotografií.

Kedy si si až uvedomil, že sa budeš živiť práve vyrezávaním?

Uvedomil som si to vtedy, keď som zistil, že moje diela majú množstvo pozitívnych ohlasov. Veľa ľudí mi písalo alebo osobne hovorilo, že nič podobné predtým nevideli. A takisto som vedel, že športu sa profesionálne už nikdy nebudem venovať.

Zdroj fotografií: Dávid Maliňák

Ako jediný na Slovensku sa venuješ prenášaniu podobizne fotografií do dreva. Ako tento nápad vznikol a čo je jeho cieľom?

Tento nápad vznikol počas dlhých nudných dní, keď som sa zotavoval zo zranenia. Vtedy ma napadlo vyrezať môjho psa Timmyho so Spišským hradom v pozadí.  V dome po starých rodičoch som našiel drevené koryto, v telefóne som zas našiel fotografiu Timmyho a pustil som sa do toho. Cieľom môjho vyrezávania je priniesť do súčasného sveta plného technológií kúsok tradičného remesla.  Mojím cieľom je, aby sa moje obrazy stali rodinnou pamiatkou a dedili sa z generácie na generáciu. Rodiny si vďaka tomu budú pamätať na svojich predkov.

Za aký dlhý čas si schopný vyrezať jednu fotografiu?

Záleží to od zložitosti fotografie, ale v priemere by sa dalo povedať, že sú to 3-4 dni.

Zdroj fotografií: Dávid Maliňák

Svoje diela prezentuješ na webovej stránke aj na sociálnych sieťach. S akými reakciami si sa počas svojho pôsobenia v tejto oblasti stretával?

Stretol som sa s rôznymi reakciami. Väčšinou sú reakcie pozitívne. Pamätnou je pre mňa táto reakcia zákazníčky: „Takže neskutočná radosť, slzy, more sĺz, taká bola 1. reakcia mojej mamky. Okamžite obraz pobozkala, no čo vám poviem, plakali sme všetci. V živote nedostala krajší darček.“ Vďaka takýmto reakciám viem, že to, čo robím má zmysel.

Čo ďalšie okrem fotografií rád vyrezávaš?

Rád vyrezávam rôzne netradičné veci. Naposledy som napríklad vyrezal podobizeň svojej ruky vo forme stoličky. Avšak predlohu stále beriem z fotografií.

Zdroj fotografií: Dávid Maliňák

Môže sa podľa teba v dnešnej dobe človek uživiť iba vykonávaním tradičného remesla?

Myslím si, že je to možné, ak človek dokáže prísť s novým nápadom, myšlienkou ako tradičné remeslo prispôsobiť súčasnej dobe.

Plánuješ v budúcnosti aj nejaké väčšie projekty?

Určite áno. Zatiaľ sa však iba rozbieham.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK