Definitívne stanovisko pre slovenských hokejistov z KHL. Zväz rozhodol, či sa zúčastnia majstrovstiev sveta

  • Podľa zväzu hráči z KHL nie sú pred vrcholom sezóny k dispozícii
  • Minulý rok dalo SZĽH podobné stanovisko
hokej
Ilustračný obrázok TASR/František Iván
  • Podľa zväzu hráči z KHL nie sú pred vrcholom sezóny k dispozícii
  • Minulý rok dalo SZĽH podobné stanovisko

Od začiatku vojny na Ukrajine hráči z KHL ešte Slovensko nereprezentovali. A bude tomu tak aj naďalej. Slovenský zväz ľadového hokeja o tom informoval pred druhým prípravným zápasom Slovenska proti Švajčiarsku v Humennom, píše portál sportnet.sme.sk

Výkonný výbor SZĽH sa na tohto týždňovom zasadnutí zaoberal aj témou účasti hráčov z KHL v národnom tíme na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta. Zväz sa k celej veci vyjadril, že členovia VV konštatovali, že každý hokejista, ktorý vlastní slovenský pas a má požadovanú výkonnosť, má právo reprezentovať Slovensko na medzinárodných podujatiach.

 „Avšak vzhľadom na to, že súčasní slovenskí reprezentanti pôsobiaci v KHL z rôznych dôvodov – či už zdravotných, osobných, rodinných alebo iných – nie sú pred vrcholom sezóny k dispozícii pre potreby národného tímu, pre Výkonný výbor SZĽH a slovenskú reprezentáciu je táto téma pre majstrovstvá sveta 2024 uzavretá. Výkonný výbor verí, že trénerom sa podarí zložiť najsilnejší možný tím, ktorý na májových majstrovstvách sveta v Česku bude tešiť fanúšikov svojimi výkonmi, dá zabudnúť na rozdielnosť názorov v spoločnosti a spojí národ tak, ako sa mu to v minulosti viackrát podarilo,“ znie oficiálne stanovisku zväzu. 

Dokonca aj budúci prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD) ešte vo februári tohto roka adresoval výzvu Slovenskému zväzu ľadového hokeja, informovali sme. V nej zväz vyzval, aby prehodnotil svoj postoj v súvislosti s neúčasťou hokejistov hrajúcich v KHL na  majstrovstvách sveta v hokeji.

Prezidentka Zuzana Čaputová odpovedala na divácku otázku, čo si myslí o slovách Petra Pellegriniho. V prvom rade ostala z celej veci prekvapená nakoľko nečakala, že sa zo situácie môže stať prezidentská téma. „Predovšetkým ma prekvapilo, že toto sa stalo akoby prezidentskou témou. Ja teda nemám dilemu o tom, či KHL je využívaná na ruskú propagandu,“ vyhlásila ešte vo februári v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. 

Žiadni hokejisti z KHL 

Ako píše portál sportnet.sme.sk, hokejisti, ktorí prišli do KHL po ruskom útoku na Ukrajinu alebo tam pokračovali v kariére, nenastúpili za slovenskú reprezentáciu zatiaľ v žiadnom zápase.

Nitran Samuel Buček, ktorý na jeseň 2022 vydržal dva mesiace v Nižnekamsku, figuroval v nominácii na dva zápasy proti Nemecku vo februári tohto roka. Pre zranenie z nej však na poslednú chvíľu vypadol. Následne sa z Ruska presunul do Třinca. 

Momentálne si už znovu oblieka nitriansky dres a hrá v semifinále play-off Tipos extraligy. V KHL pôsobilo v aktuálnej sezóne sedem korčuliarov a dvaja brankári.

Podobné rozhodnutie oznámil SZĽH aj minulý rok. Vtedy však zväz argumentoval pokojom v príprave. „Posledné týždne sme viedli dlhú debatu s hráčmi z KHL. Vždy radi a s hrdosťou reprezentovali našu krajinu,“ uviedol SZĽH v minuloročnom stanovisku.

„Majú výkonnosť na to, aby mohli bojovať o účasť v záverečnej nominácii na majstrovstvá sveta. Počas debát sme dospeli k jednotnému názoru, že pre pokojný priebeh prípravy a stopercentnú koncentráciu nášho tímu na majstrovstvá sveta bude lepšie, ak v tejto sezóne hráčov z KHL z účasti na šampionáte vynecháme.“ 

 

Zdroj: sportnet.sme.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá