Definitívny koniec lacnému benzínu: Slováci u nášho suseda od zajtra lacnejšie nenatankujú

  • V Maďarsku natankuješ liter benzínu či nafty aj o 50 centov lacnejšie
  • Slováci to vo veľkom využívajú, no maďarská vláda nám chce dať po prstoch
  • Zľavnený benzín od zajtra nenatankuješ
benzín nafta
Unsplash/sippakorn yamkasikorn
  • V Maďarsku natankuješ liter benzínu či nafty aj o 50 centov lacnejšie
  • Slováci to vo veľkom využívajú, no maďarská vláda nám chce dať po prstoch
  • Zľavnený benzín od zajtra nenatankuješ

Denník SME informuje, že v Maďarsku budú môcť od piatku tankovať pohonné látky so v zľave len autá s maďarskými značkami. „Oznámila to na tlačovej konferencii maďarská vláda, ktorá tak chce bojovať proti tankovacej turistike v pohraničí.“

Ceny ropy sa v stredu zvýšili. Júlové dodávky ľahkej americkej ropy si pripísali 56 centov a uzavreli na úrovni 110,33 USD za barel. Júlové dodávky severomorskej ropy Brent zdraželi o 47 centov na 114,03 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu stúpla o 2 centy na 3,83 USD za galón.

Ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 19,10 USD na hodnotu 1 846,30 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 19 centov na úroveň 21,87 USD za uncu.

Aj analytici z Dát bez pátosu sa vo svojom príspevku venujú cene benzínu a nafty v Európe. Ich záver je celkom jasný a slovenských vodičov veru nepoteší: „Benzín máme široko-ďaleko zo susedných krajín najdrahší.“

Naftu majú o niečo drahšiu než my Chorváti a Rakúšania. Experti vysvetľujú, že problém nemusí byť len vo výške DPH, svoje zohráva aj spotrebná daň, konštatujú. V Európskej únii je pritom minimum spotrebnej dane na benzín stanovené legislatívou.

Ide o 35,9 centa na liter. Realita sa od nevyhnutných podmienok líši v každom z okolitých štátov. V Poľsku ide o 37 centov, v Rakúsku a Česku o 48, a na Slovensku až o 51,4 centa. Pod hranicou, ktorú nastavila Európska únia, sa nachádza Maďarsko, kde ide o 34 centov.

„Tam je veľa vecí dátovo a číselne inak. Rozdiel je v plávajúcom kurze forintu voči euru. Napríklad tento rok už naplával stratu 10 %,“ vysvetľujú analytici. 

Ďalšie zdražovanie

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach naďalej prudko rastú. Analytička 365.bank Jana Glasová očakáva, že tento trend bude naďalej pokračovať. Ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu by podľa nej už mali onedlho dosiahnuť 1,80 eur za liter.

Vzhľadom na predchádzajúce výrazné zdražovanie ropy naďalej očakávame, že rast cien na našich pumpách bude ešte pokračovať. Ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy,“ uviedla pre agentúru SITA Glasová.

Peniaze
zdroj: unsplash/Markus Spiske

Podľa údajov Štatistického úradu SR v jedenástom tohtoročnom týždni sa ceny 95-oktánového benzínu na týždennej báze prudko zvýšili až o 3,7 % a dosiahli priemernú úroveň 1,70 eur za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vrástli takmer rovnako, o 3,8 %, na úroveň 1,902 eur za liter. A ceny nafty si na týždennej báze pripísali takmer 4 % a dosiahli úroveň 1,608 eur za liter.

Aj v medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 27 % ako vlani a benzín 98 o 24 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 37 % drahšia ako vlani.

Zdroje: SME, SITA, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá